1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gemlik treni meyve ağaçlarına takıldı: TCDD yeni yol arıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gemlik treni meyve ağaçlarına takıldı: TCDD yeni yol arıyor!

A+A-

Projenin ön hazırlıkları yapılmış, arazi ölçümleri tamamlanmıştı. Bu çalışmayla trenin geçmesi için kamulaştırılacak araziler de belirlenmişti.

Hatta…

Gemlik treniyle ilgili kamulaştırılacak arazilerin sahiplerinin uzlaşmaya davet edileceğini Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun açıklaması olarak 5 Ocak günü bu sütunlardan duyurduk.

İşte…

Kamulaştırma için uzlaşmaya çağrılan arazi sahipleri görüşmeye gittiklerinde büyük bir sürprizle karşılaştılar.

Çünkü…

1.-yazi-icin-gemlik-yuk-treni-projesi.jpgGelen yetkililer, “TCDD Genel Müdürlüğü tren hattı güzergâhını yeniden incelemeye aldı. Yeni alternatif güzergâhlar için toplantı yapılacak” dediler ve uzlaşma görüşmesi yapmadılar.

Konuyu araştırınca…

Hızlı tren hattından Ahmetbey’de ayrıldıktan sonra Dereçavuş’tan ilerleyip Gündoğdu’nun altından tünelle geçerek Gemlik Körfezi’ne inmesi planlanan Gemlik treni güzergâhındaki 7 köy muhtarının TCDD Genel Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini öğrendik.

Dilekçede…

Engürücük Muhtarı Mustafa Bilgiç, Gençali Muhtarı Mürüvet Günay, Aksungur Muhtarı Recep İlhan, Ahmetbey Muhtarı Ahmet Doğan, Gündoğdu Muhtarı Erkan Kötökli, Nilüferköy Muhtarı Burhan Mandacı ve Dereçavuş Muhtarı Hakan Ekim’in imzaları var.

Muhtarlar…

“Engürücük-Gençali-Ahmetbey-Aksungur-Dereçavuş hattı köylerimizden geçiyor. Kurumunuzca hazırlanan 6 alternatif proje olduğunu biliyoruz” diye başlayan dilekçede TCDD’ye önemli uyarılar yapıp şunu anımsatıyorlar:

“1. sınıf tarım arazilerine sahip köylerimizde ünü dünyaya yayılmış olan ihraç ürünü Deveci ve Santa Maria armutlarıyla Siyah İncir bahçeleri var. Vatandaşın geçim kaynağı da bu ürünlerden elde ettiği gelir.”

Sonra da güzergâhtaki her köy için ayrı ayrı değerlendirmelere yer veriliyor.

Örneğin…

Ahmetbey Köyü’nde tren mahalle içinden geçeceği için yerleşim alanları ve meyve bahçelerinin zarar göreceği anlatılıyor.

Aynı şekilde…

Dereçavuş, Aksungur, Gündoğdu, Gençali, Engürücük’te çok değerli meyve ve zeytin bahçeleri olduğu, 700 yıllık köylerin zarar göreceği anlatılıyor.

Görünen o ki…

Gemlik treni güzergâhında bulunan 7 köy muhtarının dilekçelerindeki uyarıları TCDD kayda değer bulmuş ve hat güzergahını yeniden çalışma kararı almış.

Bu da…

Köylülerde meyve ağaçlarına takılan Gemlik treni güzergâhının değişeceği umuduna yol açmış. Gelinen aşamayı önemli kılan da bu.

 

Gençali’de heyelan, Engürücük’te zeytin

 

Gemlik treni güzergâhındaki 7 köy muhtarının TCDD’ye verdikleri dilekçede, Emirsultan’ın çocukları tarafından kurulan Gençali’ye dikkat çekiliyor:

“Heyelan bölgesi olduğu için toprak kaymaları ve kopmalar olan araziden geçecek yük treni köyün aşağılara kaymasına ve ciddi can kayıplarına yol açar.”

Yanı sıra…

Engürüç’ün özel durumuna dikkat çekiliyor:

“Türkiye’nin en kaliteli Gemlik Tipi zeytinlerinin yetiştiği bahçeler büyük zarar görür. Üstelik Zeytin Yasası da buna engel.”

 

Muhtarların önerisi: Otoyolun yanından, Dürdane’nin altından

 

3.-yazi-icin-gemlik-treni-guzergah.jpgGemlik treninin geçmesi planlanan güzergâhtaki 7 köy muhtarı TCDD’ye verdikleri dilekçede zarar görecek arazilerle ilgili çok kritik uyarılar yapmanın yanında, yeni güzergâh önerisi de yaptılar.

Daha doğrusu…

TCDD’nin çalıştığı 6 alternatif güzergahtan birine işaret ettiler. Bunu da son derece saygılı bir dille yaptılar:

“Hazırlanan 6 alternatif güzergâh arasında, Çağlayan Tüneli’nden çıkıp otoyolu paralel takip ederek devam eden, Dürdane Köyü’nün altından tünelle geçerek Serbest Bölge’ye ulaşan projeniz kanaatimize göre daha elverişli.”

Düşüncelerini şöyle ifade ettiler:

“Bu projenin tercih edilmesiyle çok değerli 1. sınıf tarım arazilerimiz kurtulmuş olacak ve vatandaşımız tek gelir kaynağını kaybetmeyecek.”

Üstelik…

Tek yanlı bir çıkar de söz konusu olmadığını vurgulayıp, arazileri kurtulacak çiftçiler kadar TCDD’nin de çıkarına bir değişiklik olacağına dikkat çektiler:

“TCDD, değerli meyve bahçelerimize ödeyeceği büyük kamulaştırma bedelleri yerine daha küçük bedellerle kamulaştırma yapabilecek. Böylece maliyet düşük olacak.”

 

Bir öneri de son istasyon için

 

Gemlik treni için TCDD’ye alternatif güzergâh öneren muhtarların bir önerisi ve isteği daha var:

“Hattın bitim noktası Engürücük Köyü sınırları içinde yer alıyor. Bu araziler meyve ve zeytin bahçeleri olarak çok değerli. Oysa yine Engürücük sınırları içindeki askeri alanda 4 bin 400 dönümlük kamu arazisi var.”

Şunu da ekliyorlar:

“İstasyon bu araziye kaydırılırsa hem tarım alanları kurtulacak, hem kamulaştırma bedeli ödenmeyeceği için maliyet azalacak.”

 

Müfit Aydın’a geçmiş olsun

5.-yazi-icin-mufit-aydin.jpg 

Meclis çalışmaları sırasında kendini iyi hissetmeyen AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili Müfit Aydın hemen bypass ameliyatına alındı.

Geçirdiği kalp ameliyatı sonrası döndüğü Meclis’te milletvekillerinin ilgisiyle karşılaşan Aydın çalışmalara kaldığı yerden devam ediyor.

 

Mustafa Karaman’a kutlama

 

6.-yazi-icin-mustafa-karaman.jpgBursa’ya kaliteyi öğreten TSE Bölge Koordinatörü Mustafa Karaman adeta kutlama yağmuruna tutuluyor.

Hemşeri derneklerinin Merinos’u panayıra çevirmelerine izin verilmemesini destekleyen Karaman sosyal medyada “Bursa’nın kurtuluşuna katılmayanların kendi il kurtuluşlarını Bursa’da kutlamalarını” da eleştirdi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.