Gemlik’te konut sevinci

Gemlik’de 9 yıl önce meydana gelen heyelanda zarar gören evlerini boşaltıp Büyükşehir Belediyesi’nden kira yardımı alanlar, TOKİ işbirliğiyle yaptırılan konutlarına kavuşuyor.

Gemlik’te konut sevinci
HABERİ PAYLAŞ

Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde Gemlik’te yaptırılan 224 konut ve 12 dükkan inşaatı tamamlanma aşamasına geldi ve hak sahiplerinin daireleri dün kura çekimiyle belirlendi. Gemlik’in Kayhan Mahallesi’nde 2010 yılında meydana gelen heyelan sonucu istinat duvarı kaymış ve binalarda çatlaklar meydana gelmişti. Alanda yaşayan vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla bölgedeki binalar önce iskana kapatıldı ve alan kentsel dönüşüm proje alanı olarak ilan edildi. Daha sonra tehlike arz eden 79 adet daire ve dükkandan oluşan 9 adet riskli bina yıkıldı. Evleri yıkılan vatandaşların konut sorununun çözülmesi amacıyla Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliğinde Cihatlı Bölgesi’nde konut inşaatlarına başlanırken, evleri yıkılan vatandaşlara da Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 Kasım ayından 2019 Temmuz ayına kadar kira yardımları yapıldı. Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3 milyon TL harcama yaptığı proje kapsamındaki konutlardan hiçbir hak talep etmezken, önceliği vatandaşların mağduriyetinin giderilmesine verdi.

UYGUN DÖNÜŞÜM…

Projede yer alan R, S, T, U, ve V bloklarından, 44 adet dairenin hak sahiplerinin belirlenmesi için yapılan kura çekimi töreni Büyükşehir Belediyesi Atatepe Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Kura çekilişinde vatandaşların heyecanına ortak olan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, şöyle konuştu: ‘‘Sadece bina inşa etmek, kentsel dönüşümü tam anlamıyla ifade etmiyor. Yaşanabilir modern şehirler inşa etmenin yolu da bilinçli bir kentsel dönüşümden geçmektedir. Çalışmalarımızı realiteye uygun olarak sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Gemlik’te inşa edilen konutlar bu hassasiyetin güzel örneklerinden biridir.”

Başkan Aktaş, konutların hak sahiplerine teslim edilmesiyle, vatandaşların mağduriyetinin tamamen ortadan kalkacağını söyledi.

3 MAHALLEYE RUHSAT…

TOKİ tarafından yapımı devam konutların kısa bir süre sonra tamamlanıp hak sahipleri ile sözleşme imzalanarak teslimat yapılacağını anlatan Aktaş, toplantıda Gemlik’in 3 mahallesinde yaklaşık 20 bin nüfusu yakından ilgilendiren bir de müjde verdi. Balıkpazarı, Osmaniye ve Hamidiye mahallelerinde 58 hektar alanda toplam 8 bölgenin işletme ruhsatı sıkıntısı bulunduğunu anımsatan Aktaş, ‘‘İmar planlarında ticaret alanında kalan fakat mevcutta zemin katların ticarethane, üst katların ise konut olarak kullanıldığı bölgelerde işletme ruhsatı alamama mağduriyeti giderildi. Hayırlı olsun” ifadesini kullandı. Konuşmaların ardından heyelan mağduru olan vatandaşların daireleri Gemlik 2. Noteri huzurunda yapılan kura çekilişiyle belirlendi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X