1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gemlik’te yaşamı durduran hatalı kelime nasıl düzelecek?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gemlik’te yaşamı durduran hatalı kelime nasıl düzelecek?

A+A-

Aslında… Son Kanun Hükmündeki Kararname yayınlandığı andan itibaren tartışılıyor. Özellikle üslubu konusunda çok ciddi tartışmalar ortaya çıktı.

İşte…

Bu kararnamede Geçici Madde 25 olarak yer alan madde şöyle diyor:

“Bursa İli Gemlik İlçesinin deprem tehlikesi altında bulunması ve ilçe sakinlerinin hâlihazırdaki yerleşim yerlerinden nakledilmesinin zorunlu bulunması sebebiyle…”

İşte…

1.-yazi-icin-gemlik-khk-metni.jpgBu bölümdeki nakledilmesinin zorunlu bulunması ifadesi “Gemlik taşınıyor” şeklinde yorumlandığı için yayınlandığı 25 Aralık 2017’den bu yana KHK’nın önüne geçti. Üstelik bu söylem Bursa’daki bilgilendirmeler yanında Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmalarına da yansıdı.

Bu da…

Gemlik’te yaşayanları tedirgin etti, bankalar her türlü krediyi kestikleri için yaşam durdu. Dahası, “Gemlik’i taşıyıp yerine ne yapmak istiyorlar?” spekülasyonları başladı.

Bunun üzerine…

Gemlik için yasa uğraşısı veren AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın ve sonrasında KHK’nın çıkmasında hükümet üzerinde etkisi olan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun açıklamalarına bu sütunlarda yer verdik.

İkisi de, “taşınma olarak anlaşılmaması gerektiğini, gönüllülük esasına dayalı takas” olacağını söylediler, ama Gemlik’teki tedirginlik sürdü.

Tam da bu aşamada…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki başkanlığında Ankara’da yapılan toplantıda şu ortaya çıktı: KHK’da yer alan “nakil” kelimesi hata.

Bu durumu…

KHK’nın yol açtığı toplumsal kaygıları gidermek için açıklamaların birinci adresi haline gelen Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz geçen hafta Olay TV’de konuk ettiğimiz programda da anlatmaya ve düzeltmeye çalıştı.

Böylece…

Daha başka konulardaki üslup ve dil tartışmalarıyla çok tartışılan son KHK’nın Gemlik maddesinde de ciddi bir hata ile yayınlandığı ortaya çıktı.

O nedenle…

Ankara’daki yüksek makamlar bir ara KHK’nın iptalini düşündüler, ama sonra yönetmelikle hatayı düzeltme kararı aldılar.

Şimdilerde…

Gemlik’te ticari yaşamı durduran, halkı kaygılandıran, sansasyonları bol olan KHK’daki yanlış kelimenin izlerinin yönetmelikle silinmesi için çalışılıyor.

 

Hatalı kelime KHK’ya nasıl girdi?

 

Kanun hükmede kararnamede, üstelik bir ilçenin kaderi belirlenirken hatalı kelime kullanılması akıl alacak gibi değil.

Soru da şu:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önce iptalini düşündüğü, sonra yönetmelikle düzeltme kararı aldığı Gemlik’in nakledilmesi ifadesini KHK’ya kim koydu?

Soruyu araştırırken karşımıza şöyle bir bilgi çıktı:

“Yeni Gemlik için belirlenen yerler Orman Bakanlığı’na ait olduğu için, kararname metni Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda hazırlandı.”

Şaşırmamak elde değil.

 

Faruk Çelik’ten teşkilatlara ziyaret, gençlere de konferans!

 

3.-yazi-icin-faruk-celik-ak-parti-osmangazi-ve-yildirim-yonetim-kurulu-toplantilari.jpgPazar günü… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,helikopterin indiği Fethiye Futbol Sahası’ndaki karşılamada eşiyle birlikte yerini aldı.

Sonra…

Erdoğan’ın halka seslendiği Fatih Sultan Mehmet Bulvarı yanındaki hastane alanında yapılan mitinge katıldı, ama Tofaş Spor Salonu’ndaki AK Parti İl Kadın Kolları kongresine gelmedi.

Faruk Çelik hem AK Parti’nin bugünlere gelişinde emeği, hem kentin her mahallesinde izi olan bir siyasetçi. Son iki dönemdir AK Parti Şanlıurfa Milletvekili seçiliyor olsa da Bursa’nın siyasetçisi olmayı sürdürüyor.

Nitekim…

Bakanlık görevleri sonrasında deneyim paylaşımları anlamında ziyaretlerde bulunuyor. Bu kapsamda AK Parti İl Başkanlığı’ndan başlayıp Büyükşehir Belediyesi ile devam eden ziyaretlerinde Osmangazi ve Yıldırım belediyelerine gitti.

Son olarak…

AK Parti’nin yeni göreve gelen Osmangazi ve Yıldırım ilçe yönetim kurulu toplantılarına katılıp yeni yönetimlerle deneyimlerini paylaştı.

Geçtiğimiz hafta Ankara’da da gençlerin katıldığı 2 konferansta ufuk turu yaptı.

 

Babası başarılı siyasetçiydi, oğlu en başarılı akademisyen oldu

 

4.-yazi-icin-yrd.-doc.-dr.-ahmet-seviimli.jpgHaber güzel… Uludağ Üniversitesi, öğretim üyelerinin 2016 yılında yaptıkları bilimsel çalışmaları değerlendirmeye almış. Akademik değerlendirmede, en fazla puan alan 66 akademisyene ödül verilmiş.

Elbette…

Bölümlerinde en fazla puanı alarak ödüllendirilen akademisyenlerin hepsi çok değerli. Uludağ Üniversitesi de öğretim üyelerini bilimsel çalışma ve araştırmaya teşvik adına önemli bir adım atmış.

O listede bir akademisyen dikkatimizi çekti: Ahmet Sevimli.

Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakütesi’nin İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sevimli’ye ödül getiren özel hukuk çalışmaları olmuş.

İşte…

Bölümünde en başarılı öğretim üyesi olan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sevimli,  kent kamuoyunun yakından tanıdığı Erhan Sevimli’nin oğlu.

1978 yılında gencecik bir diş hekimi olarak CHP İl Başkanı seçilen, 2010’da bu kez ağabeylik yapması için Genel Merkez’in isteğiyle CHP İl Başkanı olan Erhan Sevimli siyasetin kalıcı isimleri arasında yer alıyor.

Anlaşılan o ki…

Siyasetçi babanın akademisyen oğlu da kendi yolunda başarıyla yürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.