1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gemlik’te yasayla gelen umut: Arazilerin devri 2-3 ayda biter
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gemlik’te yasayla gelen umut: Arazilerin devri 2-3 ayda biter

A+A-

Az değil… 6 yıldır Gemlik’teki taban arazisi konusuna sorun olmadan çözüm bulmaya uğraşıyor. Bu nedenle de TBMM’de iki dönemdir yeni yapılaşma alanları için uğraş veriyor, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’la birlikte kapı kapı geziyor.

Kısacası…

1.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-ismail-aydin.pngGemlik’i tehdit eden sorunun yıllardır takipçisi olan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın çözüm için atılan adımların sıklaşması için de başlattığı sorumluluğunu sürdürüyor.

Nitekim…

OHAL Kararnamesi’yle soruna çözüm aranırken, kararname metninde yer alan ‘nakil’ kelimesi yüzünden doğan sıkıntının aşılmasında siyasi irade olarak Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu çözüm için Bakanlar Kurulu düzeyinde çok önemli katkı koyuyor.

Bursa Milletvekili Aydın da kurumlar arası ilişkileri sağlıyor.

Kararname metninden nakil kelimesini çıkaracak yasa değişikliği ile ilgili gelişmeleri anlatırken şunu söyledi:

“Kararnamede yer alan nkil kelimesinden kaynaklı ‘Gemlik taşınıyor’ algısı oluşunca Gemlik kamuoyu rahatsız oldu. Biz de bu durumu en hızlı şekilde yasa değişikliğiyle telafi etmek istedik. “

Gelişimi de anlattı:

“O günlerde Bütçe Plan’ın bir torba yasa hazırlığı vardı. Zaman kaybetmemek için o yasa içinde değişikliği Meclis’e getirmek istedik. Fakat Orman ve Su İşleri Bakanlığı kendi yasasıyla düzeltme yapmak istedi.”

Bugün durum şu:

“Orman Bakanlığı’nın hazırladığı torba yasa içinde Gemlik’le ilgili maddeden nakil kelimesini çıkarıyoruz. Torba yasa teklifi şu an TBMM Tarım Komisyonu’nda görüşülüyor.”

Sonra da umut verdi:

“Yasa önümüzdeki hafta, ya da en geç bir sonraki hafta Meclis genel kurulundan çıkar. Orman ve Su İşleri Bakanlığı da devredilecek arazileri 2-3 aya kadar belirler, hatta devirlerini de yapar.”

Şunu da ekledi:

“Sürecin çok hızlı işleyeceğine inanıyorum. 2-3 ay sonra arazilerin devri bittiğinde, hemen temel atma aşamasına gelinir. Bütün bunlar çok kısa sürede tamamlanır.”

Nedenini de söyledi:

“Çünkü Gemlik’te kaybedecek zamanımız yok. Hızlı hareket etmeliyiz.”

 

Slovenya’da Türkiye’yi temsil edecek

 

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın bugün Balkan Ülkeleri olarak da adlandırılan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri Parlamenter Asamblesi toplantısına katılmak üzere Slovenya’nın başkenti Lübliyana’ya gidiyor.

Asamblenin sekretaryasını İstanbul’a alıp üye ülkeler arasında işbirliği oluşturmak isteyen Türkiye’yi bugünkü Lübliyana toplantısında Aydın temsil edecek.

 

Kentleri inisiyatife bırakmadan ortak akılla yönetme projesi

 

Ne yazık ki… Özellikle siyasette ortak akıl geliştirip, çözüm ve proje üretmeyi amaçlayan çalıştay uygulaması çok fazla tercih edilmiyor

Çünkü…

Siyaset genel olarak siyasi otoritenin yansıdığı bir alan. Liderin talimatıyla şekilleniyor, yerelde adayın tercihleriyle uygulanıyor.Bu nedenle de, herkese sormak yerine, araştırma sonuçlarına göre yol çizmeyi siyaset tercih ediyor.

İşte…

Bu anlayışı tersine çeviren bir toplantıya katıldık dün.

3.-yazi-icin-ak-parti-sehrim-2023-calistayi.jpgAK Parti Genel Merkezi tarafından Şehrim 2023 sloganıyla hazırlanan projeyi halkla buluşturmak üzere Ankara’dan hareket eden iki otobüsten biri Bursa’ya gelirken, diğeri Van’a gitti.

Bursa’daki otobüs vatandaş görüşü toplamayı Kent Meydanı’nda sürdürüyor, ortak akıl için de  kent dinamikleriyleMerinos’ta çalıştay düzenlendi.

12 masada 120 oda, dernek, vakıf, meslek temsilcisi vardı. AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan da toplantı için Ankara’dan kalkıp geldi.

Hem Karaaslan, hem AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, hem Büyükşehir Belediye Başktanı Alinur Aktaş konuşmalarında ortak akıl vurgusu yaptılar.

Çalıştayda…

2023’te nasıl bir şehirde yaşamak istendiğini ortaya çıkarmak için çevre, şehir, kültür olarak 3 konuda vizyon arandı.

Çıkan sonucu raporları görünce anlayacağız, ama önemli olan şu:

Bu kadar insanın kafa yorup söyledikleri acaba önümüzdeki sürecin vizyonuna yansıyacak mı?

Eğer…

AK Parti bunu başarırsa siyasette çığır açacak.

 

Tablodaki resim Aktaş’ı heyecanlandırdı mı?

 

4.-yazi-icin-cigdem-karaaslan-ve-alinur-aktas.jpgSeçimler yaklaşırken siyasette her şeyde mesaj aranır. Dün de öyle oldu.

Şehrim 2023 projesinin çalıştayı için Bursa’ya gelen AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan toplantı sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a proje logosu önünde Aktaş’ın çizim portresi olan tablo verdi, Aktaş da Bursa panoramiği armağan etti.

Aktaş heyecanlandı mı bilmiyoruz, ama “2023’e Alinur Aktaş’la mesajı mı?” tartışması hemen başladı.

 

Önce baba… Vali Küçük, oğlunu askere gelenekle uğurladı

 

5.-yazi-icin-vali-izzetin-kucuk-ve-oglu-ibrahim-mehmet-kucuk-askere-ugurlama.pngUğurlamalar hep duygusaldır, ama Bursa Valilik Konutu’nda daha özel anlar yaşandı.

Vali İzzettin Küçük ve eşi Ayşe Küçük oğulları Mehmet İbrahim’i vatani görevi için askere uğurladılar. Geleneklere uygun olarak sırtına bayrak alan oğul Küçük anne ve babasının elini öperek ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.