1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gençler yarınlarına sahip çıkmak için kararlı: Bursa’da genç olmak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gençler yarınlarına sahip çıkmak için kararlı: Bursa’da genç olmak

A+A-

Son dönemde… Özellikle gençlik alanında kurulan dernek ve vakıf gibi gençlik sivil toplum örgütleri sayısında büyük artış var.

Amaçları doğrultusunda ve yasaların denetimi altında çalışmalarını sürdüren bu gençlik dernekleri ve vakıflarını Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Bursa Gençlik Meclisi çatısı altında topluyor.

İşte…

Böylesine ağırlıklı bir konumu olan Bursa Gençlik Meclisi Başkanı Kıvanç Cakalıoğlu ile konuşurken şunu düşündük:

Ailesi güvenip genç yaşta koca bir işletmeyi teslim etmiş, Bursa Gençlik Meclisi de emin ellerde.

1.-yazi-icin-bursa-genclik-meclisi-baskani-kivanc-cakalioglu.jpgKent siyasetinin iyi tanıdığı Cakalıoğlu ailesinden gelen Kıvanç Cakalıoğlu görevde 1 yılı doldurdu. Geçen sürede tüm gençlik STÖ’lerini bir araya getirip bir yandan organizasyonları sürdürürken yeni döneme ilişkin kocaman bir dosya ile ziyaretimize geldi.

Doğal olarak merak ettik…

“O dosyada neler var?” diye sorunca Bursa kent Konseyi Bursa Gençlik Meclis i Başkanı Kıvanç Cakalıoğlu projelerini anlattı:

“Sloganımızı Bursa’da Genç Olmak ifadesiyle belirledik. Öncelikle sokağa çıkıp gençlere ‘Bursa’da genç olmak nasıl bir şey?’ diye soracağız.”

Devam etti:

“Yanı sıra, gençlerimizi geleceğe hazırlamak ve geleceklerine sahip çıkmalarını sağlamak için projeler ürettik.”

Şunu anımsattı:

“Satır Arası Diyalogları programımızda akademisyenler, eğitimciler ve konularının uzmanlarıyla kitapları yorumluyoruz. Gençlerle Baş Başa’da tecrübe paylaşımları yapıyoruz.”

Yeni dönem için ilk sıraya farklı bir proje koydu:

“Medya Okulu projemiz var. 30 genç arkadaşımıza medya eğitimi verip YouTube üzerinden Genç TV adıyla gençlere yönelik yayınlar yapacağız.”

Şunu vurguladı:

“Genç TV’de gençlerle röportajlar yanında Bursa Kent Konseyi çalışmalarını tanıtıp, bürokratlarla programlar yapacağız.”

Şunları da ekledi:

“Programımızda üniversite topluluklarını bir araya getirmek, liselileri buluşturmak, kısa film ve müzik yarışmaları yapmak, Siyaset ve Liderlik Akedemisi açmak, büyük bir futbol turnuvası organize etmek var.”

Üzerinde çalıştıkları çarpıcı bir projeyi de açıkladı:

“BursaBus adı vereceğimiz özel bir otobüsle tarih başkentlerinde Bursa’yı tanıtmak istiyoruz.”
 

Gençlere çağrı: Gelecek Seni Bekliyor
 

Gelecekte gençlerin hiç bilinmeyen mesleklerde çalışacaklarını söyleyen Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Kıvanç Cakalıoğlu şunu önemsedi:

“Gençler için İşini Şansa Bırakma projesi kapsamında Gelecek Seni Bekliyor sloganıyla büyük bir gençlik buluşması planladık.”

17 Mart’ta Merinos’taki buluşma için şu bilgiyi verdi:

“Büyük firmaların yöneticileri konuşmacı olacaklar. Açılacak fuarda tan8ıtım yanında, gençler staj ve iş başvurularını doğrudan yapabilecek.”

Projeyi…

BEB.KA, KOSGEB, TKDK gibi kurumların destekliyor.
 

Hükümet 2018’i Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak ilan etti
 

Toplumun gündeminde çocuklara karşı işlenen suçlar konusu tepkiyi ve nefreti büyüttü. Bir yandan da çocukluğunu yaşayamayan çocuklar konusu toplumsal bir yaraya dönüştü.

İşte…

Bu konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla yayınlanan genelgede 2018 Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı olarak ilan edildi.

Genelgede şu ifadeye yer veriliyor:

“Çocukların zihinsel, bedensel ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen çocuk işçiliği, küresel ve ulusal çapta önemli sorunların başında gelmektedir. Çocuk işçiliği ile mücadeleye özel önem atfeden ülkemiz, uluslararası kuruluşların çocuk hakları ve çocuk işçiliği konusundaki kararlarını, ülke ihtiyaçları ile birleştirerek kendi mevzuatını ve politikalarını oluşturmuştur.”

Bu doğrultuda…

2023 hedefleri doğrultusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonuyla Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı’nın yürürlüğe girdiği de duyuruldu.
 

Çavuşoğlu’ndan Sudan ve Somali ziyareti
4.-yazi-icin-hakan-cavusoglu-ve-mufit-aydin-sudan-ve-somali-ziyareti.jpg 

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu 2 günlük çalışma ziyareti gerçekleştirmek üzere Sudan ve Somali’ye gitti. İki ülkede Türkiye’nin tezleri ve özellikle de bölgemizde yaşanan gelişmelerle ilgili bilgilendirmeler yapacak olan Çavuşoğlu’nu ilk durağı Sudan’da Turizm Bakanı Mustafa Ebuzeyt havaalanında törenle karşıladı.

Çavuşoğlu’na ziyareti sırasında AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın eşlik ediyor.
 

Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu’ndan dilekçe: Afrin’e gidelim
 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’de başlattığı Zeytin Dalı harekatında bölgedeki topraklar ısınırken Türkiye’den de harekata destek için toplumsal kenetlenmeler yaşanıyor.

Kimi…

5.-yazi-icin-bkk-sairler-ve-yazarlar-calisma-grubu-askerlik-subesi-afrin-dilekcesi.jpgHatay’ın sınırdaki ilçesi Kırıkhan’a giderek yürüyüşlere katılırken, kimi de Askerlik Şubesi’ne dilekçe verip Afrin’e gitmek üzere başvuruda bulunuyor.

Başvuranlara…

Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Şairler ve Yazarlar Grubu üyeleri de katıldılar ve Askerlik Şubesi’ne giderek Afrin’de savaşan askerlerimizle birlikte savaşmak için dilekçe verdiler.

Üstelik…

Bursa eski milletvekili Şair ve Yazar Faruk Anbarcıoğlu’nun öncülük ettiği BKK Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu üyeleri, dilekçeleriyle birlikte Afrin’de savaşan kahramanlar için yazdıkları şiirleri de ekleyip Askerlik Şubesi’ne teslim ettiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.