1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gençlikte hasımdılar, komşu oldular, şimdi siyasi rakipler
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gençlikte hasımdılar, komşu oldular, şimdi siyasi rakipler

A+A-

1980 öncesi yıllardı… Yani 12 Eylül Darbesi’ne zemin oluşturan ideolojik çatışmaların toplumu, özellikle de gençliği kamplaştırdığı dönemdi.

Hüseyin Akkuş o yıllar devrimci söylemlerle sol eylemlere giriyordu. Tevfik Topçu ise Ülkü Ocakları’nda yetişen sağcı gençti.

Yani…

1.-yazi-icin-mhp-il-baskani-tevfik-topcu-ve-chp-il-baskani-huseyin-akkus.jpgİki genç karşı kampların bireyleri olarak kendilerini görüyorlardı.

Gerçi…

Yolları kesişmedi ve karşı karşıya da oynamadılar, ama Hüseyin Akkuş ile Tevfik Topçu aynı dönemde futbol da oynadılar.

Topçu o yıllarda gayrifedereden amatör kümeye yükselen Alacahırka’daki Cihanspor’un forvetiydi. Akkuş ise Görükle İpekspor’un kalecisi olarak Merinos Sahası’nda maçlara çıkıyordu.

Yıllar sonra…

İzmir Yolu’ndaki Gıda Toptancıları Sitesi’nde yolları kesişti. İkisi de gıda ürünü dağıtımı yapıyorlardı ve komşu olmuşlardı.

Sabahları sohbet ediyorlar, birbirlerine el sallamadan ya da laf atmadan güne başlamıyorlardı.

Sohbetlerde…

Siyasi kariyer sahibi olan Tevfik Topçu’ydu. Çünkü, MHP İl Başkanı olarak partisinin Bursa’daki sorumluluğunu üstlenmişti.

Hatta…

Haziran 2015’te yapılan genel seçimde MHP Bursa Milletvekili seçilmiş, ama seçim 1 Kasım 2015’te tekrarlanınca MHP’nin Bursa’da aldığı oylar onun milletvekili olmasına yetmemişti..

Hüseyin Akkuş ise Görükle Belediye Başkanlığı’nın ardından 1994-1999 döneminde SHP’den seçilerek İl Genel Meclisi Üyeliği yapmış, ama aktif siyasete ara verip uzaktan izleyenler arasına katılmıştı.

Birbirlerine takılmaları da bu siyasi atışmalarla başlar, sonra birlikte çay içip sohbet ederlerdi.

Ta ki…

Geçen hafta yapılan CHP İl kongresine kadar. Hüseyin Akkuş kongrede CHP İl Başkanı seçilince iki komşunun siyasi kariyerleri eşit hale geldi.

Dahası…

Gençlik yıllarında karşı siyasi kamplarda yer alan, futbol oynayan, son yıllarda işyeri komşuluğu yapan Hüseyin Akkuş ve Tevfik Topçu bu kez de iki siyasi partinin il başkanı olarak birbirlerine rakip hale geldiler.

Ama…

Güne yine aynı masada ve aynı sohbetle başlıyorlar. Siyaseti güzel kılan da bu.

 

Bu dönem İl Başkanları gıda sektöründen

 

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu ile CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş yıllardır Gıda Toptancıları Sitesi’ndeki komşu işyerlerinde gıda dağıtımı yapıyorlar.

Yanı sıra…

2.-yazi-icin-ayhan-salman.jpgAK Parti İl Başkanı Ayhan Salman da İnegöl, Yenişehir, Domaniç, Bozüyük ve Eskişehir’de toplam 35 marketlik zincir Hadim Marketler Yönetim Kurulu Başkanı olarak gıda sektörünün içinde.

Öyle olduğu için…

Bursa siyasetinde bu dönem iktidar, ana muhalefet ve muhalefet partileri il başkanlarının üçü de gıda sektöründen birbirlerini biliyorlar.

 

AK Parti Kadın Kolları kongrenin yeri değişti

3.-yazi-icin-ak-parti-il-kadinr-kollari-baskani-gulten-kapicioglu.jpg 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 21 Ocak Pazar günü yapılacak AK Parti İl Kadın Kolları kongresinin yeri değişti.

Halen İl Kadın Kolları Başkanı olarak görev yapan Gülten Kapıcıoğlu’nun tek aday gireceği kongrenin Atatürk Spor Salonu’nda yapılması düşünülmüştü.

Ne var ki…

Avantajları nedeniyle kongre Nilüfer’de Podyum Park’ın karşısında bulunan Tofaş Spor Salonu’na alındı. Kongrenin başlama saati Cumhurbaşkanı’nın programına göre daha sonra belli olacak.

 

Taşınma söylentisi çıktı, bankalar Gemlik’te kredileri durdurdu

 

Elinde… Bankaların gönderdiği yazılar var. Yani, iddia olarak ortaya konuşmuyor, belgede yazılanları okuyor.

Okuyan da…

4.-yazi-icin-mhp-gemlik-ilce-baskani-mehmet-emin-ozcambaz-ve-ilce-sekreteri-hakan-kapyali.jpgMHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcambaz. Ziyaretimize İlçe Sekreteri Hakan Kapyalı ile birlikte geldiğinde şunu söyledi:

“Gemlik’in taşınacağı şeklindeki açıklamalarla birlikte yaşam kilitlendi. Bankalar riske girmek istemedikleri için her türlü krediyi durdurdular. Gemlik’te ticaret de durdu.”

Şunu da ekledi:

“Bankalar kredileri durdurunca bu kez Gemlik Belediyesi işi toparlamak için birer yazı gönderdi. 3 Ocak tarihli o yazıda ‘Bu taşınma değil, gönüllülük esasına göre takas’ deniyor.”

Sonra da…

KHK ile birlikte Gemlik’te tartışılan soruları sıraladı:

Bir…

“Öncelikle şu netleşmeli: Riskli bina mı, riskli alan mı? Kimi açıklamalarda riskli bina deniyor, kimi açıklamalarda riskli alandan söz ediliyor.”

İki…

“5 yıl önce yapılan açıklamalar var. O nedenle Gemlik dağlara taşınınca boşalacak yerlere rafineri, liman, konteyner sahası yapılacağına inanılıyor. Eğer Gemlik riskli alansa bu tesisler oraya nasıl yapılacak?”

Üç…

“Bir yandan bu tartışmalar sürerken, bir yandan da Gemlik belediyesi ilçe merkezinde halen yeni inşaat ruhsatları veriyor. Madem taşıyacaksın, bu ruhsatları neden veriyorsun?”

Dört…

“25 milyon lira harcanarak kapalı pazaryeri yapıldı. Gemlik taşınacaksa bu pazaryeri ne olacak?”

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

“Gemlik için ne planlandığı açık açık söylensin, biz de bilelim ve ona göre tartışalım.”

 

Mudanya Belediyesi’nde akşam sürprizi

 

Mudanya Belediyesi’nin iki siyasi işler başkan yardımcısı Akın Poroy ve  Erkan Altıntaş dün akşam saatlerinde Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz tarafından görevden alındılar.

3 yıla yakın süredir başarıyla görev yapan Poroy ve Altıntaş hakkındaki karar şaşkınlığa yol açtı.

Türkyılmaz iki başkan yardımcısının yerine bugün yeni atamalar yapacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.