1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Genel Kurul'da Yüce Divan oylaması
Genel Kurul'da Yüce Divan oylaması

Genel Kurul'da Yüce Divan oylaması

Yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın kaderi bu hafta belli oluyor. Komisyon'dan çıkan 'Yüce Divan'a hayır' kararının ardından bu kez Meclis Genel Kurulu'nda 'gizli' oylama yapılacak.

A+A-

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, bu hafta 17- 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında eski 4 bakan hakkında, Yüce Divan'a gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin oylama yapılacak. 

Eski Ekonomi Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, Yüce Divan'a gitmeleri için üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 milletvekilinin oyu gerekiyor. Bakanlar için oylamalar ayrı ayrı, gizli olarak yapılacak.

Eski 4 bakan hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu'nun raporunda 'Yüce Divana sevk konusunda yeterli şüpheye ulaşılamadığından sözkonusu isimlerin Yüce Divana sevk edilmemesine Komisyonun 5 Ocak 2015 tarihli toplantısında oy çokluğuyla (5'e karşı 9 oyla) karar verilmiştir' deniyor. HDP'nin üyesini çektiği Meclis Soruşturma Komisyonu'nda, AK Parti'nin 9, CHP'nin 4 ve MHP'nin ise 1 üyesi bulunuyordu.

YARIN YA DA ÇARŞAMBA

TBMM Soruşturma Komisyonu Raporu'nun yarın ya da çarşamba günü görüşülmesi bekleniyor. Bu görüşmede, komisyona, şahısları adına altı milletvekiline ve o sırada görevde bulunsun veya bulunmasın hakkında soruşturma açılması istenen bakana söz verilecek. Bakanlar için süre sınırlaması olmayacak. 

Komisyonun Yüce Divan'a sevk etmeme yönündeki raporlarının reddi, ancak Yüce Divana sevke dair verilen ve sevk kararının hangi ceza hükmüne dayanacağını gösteren bir önergenin kabulüyle mümkün oluyor. Yüce Divana sevk kararı alınırsa dosya, en geç 7 gün içinde Meclis Başkanlığı tarafından dizi pusulasına bağlanarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilecek. 

Gizli oylama, milletvekilinin ne yönde oy kullandığının hiçbir şekilde belirlenemediği ve bu konuda herhangi bir kaydın olmadığı oylama şekli. Gizli oylama adı okunan üyeye bir zarf ve beyaz (kabul), kırmızı (ret) ve yeşil (çekimser) renkli üç pusulanın verilmesi ve üyenin bunlardan birisini kapalı kabinde zarfa koyması suretiyle yapılacak.

AKP 53 FİRE VERİRSE

Meclis'te AK Parti'nin 312, CHP'nin 127, MHP'nin 52, HDP'nin 27 sandalyesi bulunuyor. 12 bağımsız milletvekilinin bulunduğu Meclis'te Demokratik Bölgeler Partisi'nin 1, Elektronik Demokrasi Partisi'nin 1, Demokratik Gelişim Partisi'nin 1, Millet ve Adalet Partisi'nin 1, Anadolu Partisi'nin 1 milletvekili bulunuyor. 4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkedilmesi için, AK Parti'nin 53 fire vermesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.