1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gökdere’nin galibi CHP en iyi mitingini de yaptı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gökdere’nin galibi CHP en iyi mitingini de yaptı!

A+A-

Biliyoruz ki… Meydanlar seçim sonuçlarını gösterecek tek ya da en önemli kriter değil. Fakat, şu da bir gerçek ki, meydanlar seçim öncesi siyasi partilerin kantara çıktıkları ve gövde gösterisi yapma fırsatı buldukları en önemli yer.

Çünkü…

Partinin ne kadar iddialı olduğu da, iktidara hazır olup olmadığı da meydandaki performansına göre değerlendiriliyor.

Aynı şekilde…

Siyasi partilerin teşkilatları/örgütleri açısından moral ve motivasyon kaynağı.

İşte…

Bu gerekçelerle, 7 Haziran milletvekili genel seçimi sürecinde Gökdere miting alanında izlediğimiz mitinglerle ilgili gözlemlerimizi paylaştık.

Dün de…

CHP’nin merakla beklenen mitingi için Gökdere’ye bu nedenle gittik.

Açıkça söylemek gerekirse, mitingin başlayacağı saatten 20 dakika önce meydan zayıf görüntü veriyordu. Fakat özellikle Ankara Yolu yönünden geçmişteki AK Parti mitinglerine geliş gibi yoğun şekilde gruplar giriyordu.

O gruplar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kürsüye çıkmasıyla meydanı tamamen doldurdu.

Tespitimiz şu:

HDP mitingini Merinos’ta yapacağı için, Gökdere meydan savaşı burada miting yapan üç parti arasında değerlendirilmeli.

O noktadan bakıldığında…

Dün Kılıçdaroğlu’nu dinlemekt üzere Gökdere’yi dolduranlar CHP’yi meydanın açık ara galibi yaptılar.

Kuşku yok ki…

Böyle bir sonuçta, MHP ve AK Parti’nin daha önce yaptıkları mitinglerde meydanın zayıf kaldığını gören CHP örgütü motive olmuş ve koşmuş.

Yani…

CHP, tıpkı futboldaki gibi kendisinden önce maç yapan rakiplerinin yenildiğini gören takımın moral motivasyonuyla meydana çıkıp galibiyetini ilan etti.

Yanı sıra…

CHP’nin son yıllardaki en iyi Bursa mitingini yaptığını da eklemek gerekiyor.

Üstelik…

Yalnızca kalabalık yönünden değil, alanı dolduranların coşkusu da önceki yıllarda izlediğimiz CHP mitinglerinden fazlaydı.

Ayrıca…

Organizasyon anlamında da CHP’nin en iyi mitingini izledik. Katılımcılar meydana rahatça girdiler. Gazeteciler de görevlerini rahat şekilde yapabildiler.

Olay Televizyonu’nda miting sonrası meydan değerlendirmesi yaparken Olay TV Haber Merkezi’nin başarılı isimlerinden Özden Çobanoğlu bunun sandığa yansıyıp yansımayacağını sordu.

Şu cevabı verdik:

Sandıkta ne olur bilinmez. Çünkü daha ortaya gelmedi. O nedenle sandıkla ilgili somut bir değerlendirme yapmak doğru değil. Ama üç partinin performansları açısından önümüzde somut bir kriter var. O da meydanın galibinin CHP olduğunu gösteriyor.”

Doğrusu…

Dün akşamdan beri, acaba bu meydan farkı sandığa nasıl yansır diye biz de merak ediyoruz.

 

Kılıçdaroğlu da mitinglere alıştı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu meydanlara çıktığında, başbakanlığı döneminde Recep Tayyip Erdoğan’la kıyaslanıp eleştiriliyordu. Çünkü Erdoğan iyi bir hatipti ve kopuk kopuk konuşan Kılıçdaroğlu bütünlük sağlayamıyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan artık rakibi değil. Dün gördük ki, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli karşısında kürsü performansı olarak da en iyisi Kılıçdaroğlu’ydu.

Gerçi…

36 dakikalık konuşmasında Bursa’daki işçi grevine beklenende kısa değindi, ama meramını net bir şekilde anlatmayı başardı.

 

Mitingden kalan izlenimler…

 

Bursa’dan başlayan metal işçisi direnişiyle ilgili olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingde ne söyleyeceğini merak edenler hayal kırıklığına uğradılar.

Çünkü CHP lideri tek cümle ile geçiştirdi. Kılıçdaroğlu ekonomik vaatlerini tekrarlarken de yeni açıkladığı mega kent vizyon projesine hiç değinmedi.

Bu arada…

CHP’nin bu seçimdeki “alkışlıyoruz” sloganının tutmadığını bizzat meydanda görmüş olduk. Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında gelen tamtam sesleri de bizce anlamsızdı.

 

Kılıçdaroğlu’ndan şok iddia: Bursaray engellendi mi?

 

Gökdere’de mitingin başlamasına çok az bir zaman kala ilk haber gazeteci arkadaşlardan geldi:

Bursaray’ın buraya insan taşımasını engellemek üzere arıza var deyip treni durdurmuşlar, Bakım Merkezi’ne çekip 45 dakika bekletmişler.”

Açıkça söylemek gerekirse, şaşırtıcı bir iddia olarak gördük. Bu tür siyasi ortamlarda böylesine yoruma açık haberler hep konuşulduğu için dinlemekle yetindik.

Ardından...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye çıktı ve daha konuşmasının başında “Sizlerin buraya gelmenizi engellemek için metroyu bile kestiler. Sizden korkuyorlar” deyiverdi.

Böylece miting öncesine yayılan söylenti, kürsüden Kılıçdaroğlu’nun dile getirmesiyle ciddi bir iddiaya dönüştü.

İddiayı…

Daha doğrusu, Kılıçdaroğlu’nun suçlamasını Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’la konuştuk.

Önce…

Nilüfer İstasyonu çıkışında tam 8 kez el freni çekildi” dedi ve ekledi:

Sürücü arkadaş resetliyor, fakat yine el freni çekiliyor. Bu işlem 8 kez tekrarlandı ve araç kilitlendi.”

Sonra da…

Şu teknik açıklamayı yaptı:

Saat 16.12’de Nilüfer İstasyonu çıkışında yolcuların kapı kollarını, yani el frenini çekmeleri nedeniyle 20 dakika gecikme oldu. Diğer trenlerin geçişini sağlamak için arızaya zorlanan tren istasyona geri alınıp yolcu tahliyesi yapılmak istendi. Ancak yolcuların büyük bölümü inmek istemedi.”

Şöyle devam etti:

Saat 16.42’de tren depoya alındı ve polis talep edildi. Otobüs İşletmesi’nden sağlanan 2 araçla da yolcular saat 16.50’de polis eşliğinde Acemler İstasyonu’na gönderildiler.”

Bu bilgileri verdikten sonra da,”Yaşanan sorun bizden kaynaklanmıyor, ama yolcular her şeye karşın, saat 17.20’de başlayan mitinge yetiştiler.”

 

Milli İttifak mitingi 31 Mayıs’ta

 

Gökdere’de CHP mitingiyle ilgili değerlendirmelerimizi sosyal medyada paylaşırken “bu seçim Gökdere’deki son miting” deyince kendilerini Saadetli ilan eden bazı takipçilerimiz “31 Mayıs’ta bizim mitingimiz var” itirazı yaptı.

Ne yazık ki, fal açıp hangi partinin ne zaman miting yapacağını tahmin edebilme yeteneğine sahip değiliz. Sosyal medya polemiği sonrası, SP Osmangazi’nin fedakâr yöneticisi Hamza Geldi’den öğrendik ki, SP-BBP Milli İttifak’ı 31 Mayıs Pazar günü Gökdere’de miting yapacakmış.

İyi ki Hamza Geldi var!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.