1. HABERLER

  2. BURSA HABERLERİ

  3. 'Gökmen Uzal Eğitim Merkezi' için protokol
'Gökmen Uzal Eğitim Merkezi' için protokol

'Gökmen Uzal Eğitim Merkezi' için protokol

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İslam dünyasının son 250-300 yılda bilime gereken önemi vermediği için batı toplumlarından tamamının gerisinde kaldığını söyledi.

A+A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Bilim Teknoloji Merkezi’ne ek olarak inşaa edilecek Gökmen Uzay Eğitim Merkezi’nin protokolü törenle imzalandı. 

Törene, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve BTSO Başkanı İbrahim Burkay katıldı. 

Bursa’nın medeniyetin merkezi olduğunu ifade eden Işık, “Medeniyetin olduğu yerde bilimin olmaması düşünülemez. Tarihte Bursa’nın önemli bilginleri yetiştirdiğini biliyoruz. Son dönemde maalesef İslam dünyası son 250-300 yıldır bilime gereken önemi vermedi. Bu yüzden batı toplumlarından tamamından geri kaldı. Eğer yine önder rol üstlenmek istiyorsa İslam dünyası da Türkiye de mutlaka bilime daha fazla önem vermek durumunda. Özellikle temel bilimler alanında daha fazla uğraş vermeliyiz” dedi.

Bakanlık olarak verdikleri destekler sayesinde temel bilimlere talebin geçen yıla göre 3 katın üzerine çıktığını ifade eden Işık, “Bu son derece sevindirici. Önümüzdeki süreçte temel bilimleri desteklemeye devam edeceğiz. Ama bilimin kapısı meraktır. Merakın olmadığı yerde bilim olmaz. Merak da belli yaşa geldikten sonra çok oluşmaz. Daha çocuk yaşta bizim çocuklarımıza bilimi sevdirmemiz gerekiyor. Meraklı bireyler olarak yetiştirmemiz gerekiyor. İşte bu açıdan bilim merkezleri projesini biz hükümet olarak da bakanlık olarak da çok önemsiyoruz. Ben Bursa Büyükşehir Belediye başkanımızı tekrar tebrik ediyorum. Türkiye’de ilk bilim merkezi projesini hayata geçiren belediye Bursa Büyükşehir Belediyesi ve biz de dedik ki 40 milyon lira size sergi desteği vereceğiz. Şimdi bu uzay ve havacılık merkezi ile ilgili 12 milyon lira daha ek destek vereceğiz ve 52 milyon liralık destekle biz Bursa Bilim Merkezi’ni destekliyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Gökmen Uzay Eğitim Merkezi’nin inşaatı için BTSO’nun da yaklaşık 8 milyon lira katkı sağlayacağı açıklandı. Konuşmaların ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay arasında protokol imzalandı. İmzaların ardından protokol toplu fotoğraf çektirdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.