1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gökyüzü uçaklarla renkleniyor, Yenişehir eğitim merkezi oluyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gökyüzü uçaklarla renkleniyor, Yenişehir eğitim merkezi oluyor

A+A-

Haberi… Kısa adı BUMİAD olan Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı Ferdi Tercanlıoğlu ile sohbet ederken öğrendik.

Aslen Yenişehir’li olan Tercanlıoğlu’nun iş alanında bir ayağı Bursa’da. Dün de Yenişehir’e dönerken uğradığında heyecanlıydı.

Kurulacağını daha önce BUMİAD Başkanı Orhan Efe’nin açıkladığı Uzay Havacılık ve Teknoloji Kulübü’nü dernek bünyesinde kurmuşlar. Kısa adı UTEK olan kulübün başkanlığını Ferdi Tercanlıoğlu üstlenmiş, BUMİAD Başkanı Efe de yönetimde başkan yardımcısı olarak görev almış.

Dahası…

UTEK geçen hafta Yenişehir Havaalanı’ndaki boş 2 hangar için ihaleye girmiş. İhale sonucu hangarlardan birini Bursa’nın Kartalı olarak kabullendiğimiz Aquila uçak fabrikasını satın alan Gökçen Grup alırken, diğer hangarı da UTEK kazanmış.

Ne yapacaklarını Tercanlıoğlu şöyle anlattı:

“Bursa’da sivil havacılık gelişiyor. Çünkü Bursa’da amatör havacılık için hem kapasite, hem potansiyel var. Özellikle Gökçen ailesinin Almanya’da uçak fabrikası satın alması ilgiyi arttırdı.”

Ardından…

“Küçük uçak fiyatı lüks bir otomobilden daha fazla değil” deyip ekledi:

“BUMİAD bünyesindeki havacılık kulübü olarak kendi uçağımızı alacağız. 2 ya da 3 uçak düşünüyoruz. Bu uçaklardan biri kesinlikle Aquila olacak.”

Şunu vurguladı:

“Kendi uçağımız ve hangarımızla eğitim uçuşları yapacağız. Üyelerimiz arasında ve iş dünyasında uçmak isteyen çok kişi var. Böylece, yeni bir alan açacağız.”

Uzun vadeli hedefi de açıkladı:

“İlk etapta küçük uçaklarla eğitim uçuşları yapıp amatör pilot yetiştirmek istiyoruz. Uzun vadeli olarak da gündemimizde yolcu taşımacılığı var.”

Bu noktada…

“Yenişehir’i sivil ve amatör uçuşların merkezi olabilecek kapasitede görüyoruz” dedi ve şuna dikkat çekti:

“Bir yandan da yapılması gerekenler var. Örneğin Yenişehir’deki Endüstri Meslek Lisesi’nde havacılık bölümü açılmasını sağladık, Meslek Yüksek Okulu’na da istiyoruz.”


 

İstanbul’dan Yenişehir’e uçmaya geliyorlar

 

Kısa adı UTEK olan BUMİAD bünyesindeki Uzay Havacılık ve Teknoloji Kulübü Başkanı Ferdi Tercanlıoğlu’ndan bir gelişmeyi daha öğrendik.

Meğer…

İstanbul Havacılık Kulübü’nün de Yenişehir Havaalanı’nda hangarı varmış. Üyeleri araçlarına atlayıp Yenişehir’e geliyorlar ve kulüplerine ait 2 uçakla belli bir süre uçtuktan sonra yine İstanbul’a dönüyorlarmış.

İnegöl Belediyesi de bir küçük uçak almış. Şu an Yenişehir Havaalanı’nda duran uçak için İnegöl’de 500 metrelik pist bile yapılmış.

Alanda şu anda Bursalı sanayici Hakan Köksal’a ait de küçük uçak varmış.


 

Kılıçdaroğlu’nun programında dikkat çeken 2 ayrıntı

 

Bursa’ya pazar akşamı geldi, önce Kestel’e uğradı ve kısa bir Kestel turu yaptı. Ertesi gün, yani pazartesi günü İnegöl’de iki salon toplantısında konuştu, sonra da Yenişehir’deki Saat Kulesi önünde nokta mitingiyle meydana çıktı.

Merkezde esnaf ve Karadenizliler buluşmaları yanında işadamlarıyla yemek yiyip dün sabah gitti.

İşte…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu sütunlarda dün de gözlem aktardığımız Bursa turu böylesine yoğun geçerken, 2 ayrıntı da gözden kaçtı.

Birincisi…

Kılıçdaroğlu pazar günü Sivrihisar programını öğleden sonra tamamlayıp Bursa’ya doğru yola çıktı. Fakat doğrudan kent merkezine gelmek yerine, Sanayici Ertuğrul Kaplan’ın Mezitler’deki ormanlık alanda bulunan dağ evine uğradı.

Burada…

Akşam saatlerine kadar doğayla baş başa kalıp yorgunluk atmaya çalıştı.

Bununla birlikte…

Pazar ve pazartesi gecelerini Crown Plaza Otel’de geçirirken, böylesine yoğun bir kampanya döneminde Bursa’da üst üste 2 gece kalan tek lider oldu.

Dün genel başkanlarını Kocaeli’ne uğurlayan CHP Bursa örgütüyse, bu gezinin moraliyle 11 Nisan’daki programın hazırlıklarına hemen başladılar.


 

Akdeniz Asamblesi’nde Bursalı parlamenter

  

2011 seçimiyle Meclis’e girdiğinde Plan Bütçe Komisyonu’nda görev alan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin bu dönemi deneyimli nedeniyle daha yoğun yaşıyor.

Çünkü…

TBMM’de Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili olarak görev yaparken Gürcistan Dostluk Grubu Başkanlığı’nı sürdürüyor. AK Parti Genel Merkezi’nde de Ekonomik İşler Başkanı Şaban Dişli’nin yardımcısı.

Ayrıca…

Akdeniz Asamblesi’nde ülkemizi temsil eden Şahin şu sıralarda Portekiz’deki kritik toplantıya Türkiye adına katılıyor.


 

Yalnızca iş yaşamı değil, her alanda “zarafet” önemli!

 

​Haberi ilgiyle okuduk, sonra da meslektaşımız Cansel Oruç’tan dinledik… Kısa adı BHİD olan Bursa Halkla İlişkiler Derneği’nin yeni yönetimi çok hızlı başladıkları etkinliklere çok farklı bir sunum eklemişler.

İstanbul’dan gelen İletişim ve Zarafet Uzmanı Gökhan Dumanlı dernek üyeleri ve katılımcılara iş yaşamında ve günlük yaşamda zarafeti anlatmış, iletişimde zarafetin önemini dile getirmiş.

Öncelikle…

Bedirhan Bozali başkanlığındaki BHİD yönetimini bu farklı etkinlik için kutluyoruz. Çünkü, gerçekten de zarafet her alanda çok önemli. Hatta, siyaseti de buna katmak gerektiğini düşünüyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.