1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Görevleri yolsuzlukla mücadele: Kamunun vicdanı olan kurum!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Görevleri yolsuzlukla mücadele: Kamunun vicdanı olan kurum!

A+A-

Aslında… Kamu Görevlileri Etik Kurulu geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl oluşturuldu, ama çok fazla bilinmiyor.

Oysa…

Vatandaşın şikayetiyle harekete geçip çalışıyor.

O nedenle…

Yıllarca siyasetçi kimliğiyle toplumun önüne çıkan, Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı yapan Köksal Toptan başkanlığındaki 11 kişilik kurul, yolsuzlukla mücadele adına çok önemli görevler yapıyor.

1.-yazi-icin-kamu-gorevlileri-etik-kurulu-baskani-koksal-toptan,-vali-izzettin-kucuk,-btso-baskani-ibrahim-burkay.jpgTek eksiği…

Yapılan incelemelerin ve verilen kararların kamuoyuyla paylaşılmaması. Bu da hakkında inceleme yapılan kamu görevlilerinin kişilik haklarıyla ilgili.

Nitekim…

Kamu Görevlileri Etik Kurulu topluma ulaşmak için 40 toplantıyla Anadolu projesi başlattı. Anadolu’ya ulaşmanın ilk adımı olarak da Ankara dışında ilk toplantısını Bursa’da yaptı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, aynı zamanda Kurul üyesi olarak evsahibiydi.

Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç ve eski milletvekili Hayrettin Çakmak da ilk toplantının Bursa medyasıyla sohbet bölümünün konuklarıydılar.

Toplantıda…

Kurulun misyonunu da Bursa Valisi İzzettin Küçük tek cümleyle özetledi:

“Kamunun vicdanıdır bu kurul.”

Neden kamunun vicdanı olduğunu da Başkan Köksal Toptan açıkladı:

“Yolsuzluk ortaya çıkmadan vicdani yapının değişmesi mümkün olmaz.”

Bu noktada…

Tapu ve gümrükte yaşanan tarifeli ödemeler konusuna değinen Toptan, tapuda artık elden para alınmadığını, gümrüklerde başarının yüzde 90’ı aştığını söyledi.

Son 1 yılda da görevi kötüye kullanma şikayetiyle vali, kaymakam, genel müdür düzeyindeki 73 üst düzey kamu görevlisi hakkında etik ihlali kararı verildiğini açıkladı.

“Daha dün üst düzey bir bürokratın savunmasını dinledik. Ne ceza verirsek verelim, savunma için Kurul önüne gelmesi bile en büyük cezadır” dedi ve önemli bir noktaya dikkat çekti:

“Etik Kurulu’nun yetki alanı kısıtlı. Örneğin, TBMM, silahlı kuvvetler, yargı ve üniversiteler kurulun kapsamı dışında.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Silahlı kuvvetler ve yargının kendi mekanizmaları var. Fakat TBMM ve üniversitelerin neden kapsam dışı olduğunu anlamak mümkün değil.”

 

Etik Kurulu’nun gündeminde belediyeler var

 

2.-yazi-icin-etik-kurulu-baskani-koksal-toptan-bursa-toplantisi.jpgKamudan vatandaş tarafsızlık, eşitlik, adalet, şeffaflık bekliyor. Bir de kamu görevlilerinin yolsuzluklarıyla mücadele bölümü var. İşte bu mücadeleyi üstlenen Kamu Görevlileri Etik Kurulu,40 toplantıda Anadolu buluşmasının ilk durağı olarak Bursa’daydı.

Bu özel toplantı öncesi Etik Kurulu Başkanı Köksal Toptan çalışmalarıyla ilgili bilgi verirken, yeni projelerini de açıkladı:

“Avrupa Birliği projesi olarak yerel yönetimlerde etik projesine başlıyoruz.”

 

Başkan Aktaş: Denetlenmek iyidir…

 

3.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-ve-etik-kurulu-toplantisi.jpgKamu Görevlileri Etik Kurulu 22 ilçe, 4 il, 1 Büyükşehir belediye başkanıyla 1 Büyükşehir Genel Sekreteri ve 4 kaymakam, 2 vali, 10 genel müdür için inceleme yapmış.

Toplantıda…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise anekdot paylaştı:

“13.5 yıl İnegöl Belediye Başkanlığı yaptım, 10 kez denetlendim. Benden önce rahmetli Hikmet Şahin büyüğüm 10 yılda 2 kez denetlenmiş.”

Şunu vurguladı:

“Her denetimde, birileri bizi gözetliyor diye düşündüm, fakat denetlenmek iyidir.”

 

Sönmez’in Bursa’ya armağanı: 2 bin öğrenciye engelsiz yaşam

 

4.-yazi-icin-celal-sonmez-engelsiz-sosyal-yasam-ve-egitim-merkezi.jpgRahmetli Ali Osman Sönmez’i yıllarca gazeteci olarak izledik. Bursa’da kimin ihtiyacı olsa yardım için onun kapısına gidildi. Oğlu Celal Sönmez de kentle bütünleşen ailesi adına kalıcı yardımlar yapıyor.

Örneğin…

Acemler’de, babasının adıyla muhteşem bir Devlet Hastanesi yapıyor. Kentin pek çok köşesinde, pek çok sosyal kurum ve kuruluşa katkıları yanında bir başka büyük armağan daha verdi Bursa’ya.

O armağan…

Yunuseli’nde engelliler için temeli atılan Celal Sönmez Engelsiz Yaşam ve Eğitim Merkezi oldu. Törendeki konuşmasında da yeni armağanlar için yol açıp vakıf açıkladı.

Açıkçası…

Bursa’nın yeni gelişim bölgesinde her yıl 2 bin öğrenciye engelsiz yaşam sunacak bu merkezde eğitim amaçlı terapi sınıfları ve atölyelerle birlikte tedavi amaçlı kapalı yüzme havuzu, spor salonu, fizyoterapi salonu olacak.

Ayrıca…

Sosyal amaçlı konferans salonu, kafeterya ve yemekhane yanında öğretmenler ve uzmanlar için mekanlar yapılacak.

Engelli gençleri tedavi ve rehabilite edip yaşama katmaya yönelik çok önemli bir sosyal sorumluluk projesinin başlangıcına tanıklık olduk.

Kentin eski-yeni protokolu yanında Ankara’dan gelen konuklar da Celal Sönmez ve ailesinin yanında oldular.

 

İYİ Parti İl Başkanı Bahadır’ın yeni yönetim listesi hazır gibi!

 

5.-yazi-icin-iyi-parti-il-baskani-dr.-yahya-bahadir-ve-baskanvekili-birol-mumcu.jpgAçıkçası… İl başkanlığı görüşmesi için çağırıldıkları İYİ Parti Genel Merkezi’nde verdikleri “Ben olmazsam arkadaşım için çalışırım” sözünü yerine getiriyorlar.

İYİ Parti İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır ile Birol Mumcu her yere birlikte gidiyorlar, çalışmaları da birlikte istişareyle yürütüyorlar.

Ankara’da verilen sözün Bursa’da yaşama geçirilmesine siyasette pek tanık olmadığımız için ikisini de kutladık.

Ayaküstü sohbette…

Dr. Bahadır’ın 101’den 60 kişiye inen İYİ Parti İl Yönetim Kurulu listesini de hemen hemen hazırladığını öğrendik.

Listede…

Başkanvekili olarak Birol Mumcu’nun görev alması yanında, eski yönetimden Birgül Yıldız Günay’İl Sekreterliği, yine eski yönetimden Haluk Hısımcıl’a eski görevi İl Muhasipliği veriliyor.

Ayrıca…

Eski yönetimden Levent Öncü ve Nurettin Bacak da yeni yönetimde olacaklar.

Dr. Bahadır, önümüzdeki hafta yönetim listesini Ankara’ya götüreceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.