1. YAZARLAR

  2. Söz Sizde

  3. Görmeyen çocuklar ve körler okulu ihtiyacı
Söz Sizde

Söz Sizde

Günay Yumruktay
Yazarın Tüm Yazıları >

Görmeyen çocuklar ve körler okulu ihtiyacı

A+A-

“Bursa'da görme engellilerin eğitimi için bir kurum yok. Çünkü öğretmen yok. Ama üzerine yemeğini döktüğünde, lavaboları pis bıraktığında ya da düştüğünde kızdığınız görme engelli çocuklar da sizin çocuklarınız.”

Köşemizde 5 Aralık'ta yer verdiğimiz ' Çocuğu görmeyen annenin feryadı' başlıklı yazımızın kısa bir özeti yukarıdaki satırlar. Soruna sahip çıkanlardan 'Güzin Abla' iznimizi alarak Kelebek'teki köşesinde bu annenin feryadını yayımladı. Sonunda şu yorumda bulundu:

“ Çocuğu görme engelli olan bir annenin 'Engelliler Günü' dolayısıyla kaleme aldığı ve duygularını içeren, bu yürek sızlatan mektubunu mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırmak, onun ve onun gibi annelerin sesini duyurmak istedim.

Bu çok acı gerçeği yaşayanlar elbette çok daha iyi bilirler. Ancak bizler de hiç değilse onların yanında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Onların seslerini yöneticilerimize, bakanlarımıza duyurmaya çalışabiliriz.

Umarım bu ses gereken etkiyi yapar. Bir an için gözlerinizi sımsıkı kapatın, kulaklarınızı tıkayın ve kendinizi onlardan biri olarak düşünün. Bir daha hiç göremeyeceğinizi ya da duyamayacağınızı varsayın. Ürpertici değil mi?”

Haydi Bursa bu feryada sessiz kalma!

Mustafa YANIK

 

Bu gidişle Geçit'te ıstırap bitmez

 

Ben Balat Mahallesinde oturuyorum. Son zamanlarda evime gitmek için trafik sıkıntılı olmaya başladı. Geçit kavşağının döner kavşak olmaktan çıkarılıp Balat Mahallesine dönüş yapılamaması ise üstüne tuz biber oldu.

Evimden çıkıp Bursa istikametine doğru giderken Geçit Kavşağına inen yoldan kırmızı ışıkta 7. ya da 8. kez yandığında geçebiliyorsunuz. Aynı yolu Sanayi'den gelen tırlar ve inşaaat kamyonları da kullanıyor. Alternatif güzergah cezaevi yolundan giderseniz cezaevi önünde kavşak tarifine uymayan 8 yolun rastgele birleştiği bir yerden Sanayi içine inmeniz gerekiyor.

Balat'tan Mudanya istikametine gitmek ise ayrı bir çile. Taa gidip Korupark kavşağından dönmeniz gerekiyor. Bu ise fazladan en az 10 km. demektir.

Eve dönerken ise Geçit Kavşağı kapalı olduğundan gidip Bademli kavşağından dönüp geri gelmeniz gerekiyor. Balat Mahallesine dönecek yüzlerce araç Geçit yolunu rahatlatmak adına Geçit- Bademli arasına ilaveten zorla gönderilmiş oluyor. Bu trafiği rahatlatmayacak daha çok sıkıntıya sokacak.

Çözüm Önerisi: Balat Mahallesi giderek yoğunlaşıyor. Hızlı Tren -Mudanya ulaşımı derken Geçit'e Köprülü kavşak gerekli hale gelmiştir.

Yetkililerin dikkatine önemle sunarım.

Serdar CEYLAN

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.