1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gözler FSM’de: Değerlenen hastane alanı satılabilir mi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gözler FSM’de: Değerlenen hastane alanı satılabilir mi?

A+A-

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Veysel Aşkın’ı dinlerken çocukluk ve gençlik günlerimize gittik. 

Bursa’nın sağlığı yalnızca Bursa Devlet Hastanesi’ne emanetti. Halk imecesiyle yapılan, yenileme çalışmalarını bile hayırseverlerin üstlendiği hastanenin yanı sıra sivillere kapalı Çekirge’deki Asker Hastanesi vardı.

Gerçi…

Tarihi termal su kaynağına sahip Asker Hastanesi 15 Temmuz sonrası Sağlık Bakanlığı’na devredildi, ama askerler yararlanmayı sürdürüyorlar. Nitekim Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök de tedavi olanlar arasında yer aldı.

Onları, Çekirge’de SSK Hastanesi izledi. Ankara Yolu ile Ertuğrulgazi’ye çıkan Fethi Tezok Caddesi’nin kesiştiği köşede önce Göğüs Hastanesi, sonra Tıp Fakültesi Hastanesi devreye girdiğinde “Bursa’nın dışındaki hastaneye insanların nasıl ulaşacakları” tartışması bile yaşandı.

İşte…

Böyle bir sürecin ardından, nüfusla birlikte sağlık yatırımları sürekli artıyor, ama ihtiyaç ortadan kalkmıyor.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın’la sohbetimizde bunları anlatınca, iki kritik planlamadan söz etti.

Bir…

Devlet Hastanesi’nin fiziki yetersizliği ve çevre trafiğine olumsuz etkisi nedeniyle İstanbul Caddesi üstünde yeni bir yer aranıyor.

İkinci kritik gelişmeyse bir sorumuzdan çıktı.

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üstünde hastane alanı olarak ayrılan yer için bir dönem “hastane yerimizi vermeyiz” yürüyüşleri yapıldığını, son zamanlarda ise “daha iyi değerlendirilmesi” gibi görüşlerin gündeme geldiğini anımsatınca Prof. Dr. Aşkın da şunu söyledi:

“Sağlık Bakanlığı’nın bu gibi yerlerle ilgili bir uygulaması var. Değeri artan yeri satıp başka bir yere yapılacak hastanenin, hatta bazen iki hastanenin tüm maliyetini karşılıyor.”

Şunu da ekledi:

“Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki yer için Bakanlığın böyle yapacağını söylemiyorum, ama böyle bir uygulama var. Orası da gerçekten çok değerli hale geldi.”

Ardından…

“Gürsu’da merhum Cüneyt Yıldız adına yapılan hastane bitti, fakat şu an poliklinik hizmeti veriyor” dedi ve şu bilgiyi verdi:

“Gerçi sözleşmede yok, ama hastanenin maliyetini karşılayan bağışçı kurumdan Cüneyt Yıldız adına onay vermesi istendi. O da çözülüyor.”
 

Günde 1.500 Suriyeli hastaya muayene

 

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın’la sohbetin konuları arasında FETÖ operasyonları sonucu el konan Bahar Hastanesi ile Ren Tıp da vardı.

“Bahar’da her gün 1.300 hasta, Ren Tıp’ta da 1.200 hasta muayene oluyor” dedi ve ekledi:

“Bahar’daki muayenelerin yarısını Suriyeli sığınmacılar oluşturuyor. Bir o kadar Suriyeli de Yüksek İhtisas’a başvuruyor. Yani, günde yaklaşık 1.500 Suriyeli muayene oluyor.”

El konan iki hastaneyi TMSF’nin bir ara satışa çıkarma kararı aldığını, fakat sonra vazgeçtiğini de söyledi. 

 

Anayasa değişikliği teklifinde kritik değişiklik

 

İlk aradığında… Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için doğuştan Türk vatandaşı olma koşulu getiren yeni anayasanın 101. maddesi için “Türk dünyası olarak itirazımız var” demişti.

Biz de…

Türkiye dışında doğanların, özellikle de Balkan ve Batı Trakya göçmenlerinin cumhurbaşkanı adaylığını daha baştan engelleyen değişikliğe dillendirdiği itirazı 14 Aralık günü bu sütunlardan duyurduk.

MHP’de İl Başkan Yardımcılığı ve Yıldırım İlçe Başkanlığı yapan, ayrıca Batı Trakya Türkleri Bursa Şube Başkanlığı ve sonrasında Genel Başkan Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Ahmet Koç bu kez aradığında mutluydu.

“sesimizi duymuş olmalılar ki, anayasa değişikliği teklifinde değişiklik yapılıyor” dedi.

101. maddedeki doğuştan Türk vatandaşı olmak ibaresinin çıkarılması, Türk dünyası için gerçekten çok önemli bir adım.

Yanı sıra…

Ankara kaynakları, bazı bölgelerde kritik sonuçlara yol açabilecek yedek milletvekilliği ile seçilme yaşının 18’e indirilmesinden vazgeçildiğini söylüyorlar.

Ayrıca…

Cumhurbaşkanı yurt dışına çıktığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı değil, eskiden olduğu gibi yine TBMM Başkanı yerine vekalet edecek.
 

Şahlanış Hareketi Dalman’la devam

 

Kökü 1974 yılına ve Adalet Partisi Gençlik Kolları’na uzanan Şahlanış Grup yıllar boyu süren dost buluşmaları sonrası dernekleştiğinde önünde yeni bir yol açıldı.

AP Gençlik Kolları’ndan beri birlikte siyaset yapan dostların oluşturduğu Şanlanış Hareketi’nin ikinci olağan kongresinde başkanlığa yeniden Ahmet Dalman seçildi.

Divan başkanlığını 1974’te Şahlanış’ın oluşmasını ilk sağlayan Muzaffer Önadım’ın yaptığı kongreye Şahlanış Hareketi Genel Başkanı Murat Altun da katıldı.
 

Buz tutan Gököz Göleti’nde ATV’ler şov yaptı

 

Dağın arka tarafında, Keles’e gelmeden yomlun sağındaki Gököz Köyü’nün yaylasında muhteşem bir doğa var. 

Yelda-Arif Doğru çiftinin işlettiği ve çam ormanlarıyla kaplı tepelerin arasındaki Natural Park’a oturduğunuzda önünüzde hiç dalgası olmayan Gököz Göleti uzanıyor. Başınızın üstündeyse Uludağ’ın bembeyaz tepeleri yükseliyor.

İşte…

Böylesine muhteşem doğal ortam şu sıralar ortaya çıkan bir başka doğal güzelliğe tanıklık ediyor.

Çünkü…

Aşırı soğuklar nedeniyle Gököz Göleti buz tuttu. Hem de gölet yüzeyinde 17 santim buz tabakası oluştu.

Bunu fırsat bilen tatilciler ve ATV’ler de Gököz Göleti’nin buz tutan yüzeyine çıkıp hem dolaştılar, hem de unutulmayacak anlar yaşadılar.
 

THY Uludağ’ı da gözden çıkarmış

 

Geçenlerde… Bursa Kent Konseyi başkanı Hasan Çepni’yle konuşuyorduk. İspanya’nın Barcelona kentindeki kongre-kültür merkezleri fuarından yeni dönmüştü.

Bir gözlem paylaştı:

“Türk Hava Yolları’nın uçaklarda dağıtılan dergisinde Türkiye’nin kayak merkezleri tanıtılıyordu. Yeni oluşan yerler bile vardı, ama en eski kayak merkezi Uludağ yoktu.”

İnsan işte bunlara üzülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.