1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gümülcine’nin tarihi çarşısında Bursa siyasetinin kıvançlı günü!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gümülcine’nin tarihi çarşısında Bursa siyasetinin kıvançlı günü!

A+A-

Öksüz ve yetim büyümüş, Gümülcine’nin Rodop Dağları tepelerinde yer alan Kızılağaç Köyü’nden gelip yatılı okumuş birinin siyasete girmesi, Başbakan Yardımcılığı’na kadar yükselmesi hiç de kolay değil.

İşte…

Hakan Çavuşoğlu bu yoldan gelip en zor olanı başarmış bir siyasetçi.

Üstelik…

Geldiği toprakları unutmamış, Batı Trakya’daki hemşerilerini ihmal etmemiş, hep yanlarında olmuş bir siyasetçi.

1.-yazi-icin-gumulcine-tarihi-carsi-hakan-cavusoglu,-enbiya-akkus,-ali-mollasalih,-feyiz-koroglu,-mehmet-fidan,-ahmet-haciosman.jpgPazar günü…

Menetler ve Değirmendere köylerinin 9 yılda bir 9 büyükbaş kurban kestikleri, yağmur duasına çıktıkları etkinlikte söz alan Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar konuşmasının bir bölümünde Çavuşoğlu’nu anlatırken özel bir vurgu yaptı:

“Hakan kardeşimi çok seviyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızla zaman zaman sohbet ederiz, oradan biliyorum, Cumhurbaşkanımızın da çok takdir ettiği biri.”

Güç koşullardan geçip zor yolları aşan bir siyasetçi için bütün bunlar elbette gurur verici.

Kaldı ki…

Gümülcine’de geçirdiğimiz iki günün yoğun programında, Rodop Dağlarının en tepesindeki köylerde de aynı ilgiyi görüyor ve buluyor Hakan Çavuşoğlu.

Nitekim…

Üsküp ve Saraybosna ile birlikte Osmanlı’nın Bursa’daki çarşı anlayışını yansıtan, Bursa’nın çarşılarında dolaşılıyormuş hissi veren Gümülcine’nin tarihi çarşısında da aynı sevgi ortaya çıktı.

Beraberindeki…

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Enbiya Akkuş, Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih, Rodop Bölgesi eski Milletvekili Ahmet Hacıosman, İşadamı Feyiz Köroğlu ve Yüksek İhtisas Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Mehmet Fidan’la tarihi çarşıyı dolaştı.

Adeta…

Bursa’da seçim çalışması yapıyormuşçasına dükkanları tek tek ziyaret edip “hayırlı işler” diledi, karşılaştığı herkesin tek tek elini sıkıp hatırını sordu.

Zaten…

Batı Trakya’da yaşayanların ne kadar sevdiği ve önemsediği bir Türk siyasetçi ve devlet adamı olduğu da o tarihi çarşı ziyaretinde ortaya çıktı. Çavuşoğlu da kendisinden beklentileri biliyor ve çözümün takipçisi olmayı sürdürüyor.

 

Kurbanlar kesildi, kazanlar kaynadı

 

2.-yazi-icin-menetler---degirmendere-kurban.jpgOsmanlı döneminde savaşlar bölgesi olan Rodop Dağları güçlü hikayeleriyle biliniyor. Örneğin, Değirmendere ile Menetler arasındaki tepede 9 şehit anısı var. Buna yağmur duası eklenince gelenekselleşen bir tören doğmuş.

9 yılda bir 9 kurban kesiliyor, bereket için dua ediliyor.

Pazar günü gelenek yaşatıldı, kaynayan kazanlarla tarihi bir gün yaşandı.

Törene katılanlar arasında, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın babası, Dündarlı köyünden Hüseyin Mümin de vardı.

 

Batı Trakya’da ana vatana aşkı da, dostluk ve kardeşlik de başka

 

3.-yazi-icin-bati-trakya-ana-vatan-aski,-cavit-caglar,-hakan-cavusoglu.jpgGümülcine’ye ikinci gidişimiz… İkisinden de aynı izlenimlerle dönüyoruz. Batı Trakya’da yaşayan, Türklük ve Müslümanlığından hiç vazgeçmeyen, hatta bedel ödemiş bir toplum var.

Orada, arkalarında Türkiye’nin olduğu duygusuyla yaşıyorlar ve ana vatana kavuşma hayali kuruyorlar. Bambaşka bir gözle baktıkları ana vatandan gelen devlet adamlarını görünce de özlemlerini sergileyip sevgilerini gösteriyorlar.

Nitekim…

Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın birlikte ziyaretleri büyük ilgi gördü, çok geniş yankı yaptı.

O nedenle…

Hem Çavuşoğlu’nun Dedeağaç’a gelip Çağlar’ı karşılamasında, hem iki Bakan’ın adım attıkları her yerde Gümülcineli Türklerin fotoğraf çektirme yarışı dikkat çekti.

Hele…

Gümülcine Türk Gençler Birliği lokalindeki pırıl pırıl gençler, Türk toplumunun geleceği olduklarını da belli ettiler.

 

Gümülcine usulü Türk kahvesi

 

4.-yazi-icin-gumulcine-turk-kahvesi-cavit-caglar.jpgŞunu biliyoruz: Türk toplumu kahveye düşkün. Yunanistan’daki Türk azınlığı kahveye daha da düşkün. O nedenle kahveyi özel yöntemlerle kavurup çekiyorlar. Farklı kahvenin şöhreti de çok yaygın.

Nitekim…

Gümülcine’nin kahve satan ünlü dükkanları var. Çocukluğunu geçtiği kentte Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar çarşıya çıkıp hediyelik kahve paketleri yaptırdı.

Makine düzeninde kahve paketleri hazırlanırken de ilgiyle izledi.

 

Bu tabela önündeki fotoğraf sıradan bir ‘köy hatırası’ pozu değil

 

5.-yazi-icin-menetler-degirmendere-gelenegi-9-kurban,-gumulcine,-rodop-daglari.jpgCumartesi günü… Önde Yunanistan polisinin iki eskort aracı, arkada 4 koruma aracı ve çoğunluğunu Bursa’dan gidenlerin oluşturduğu büyük konvoyla Gümülcine’den ayrılıp ovayı geçtik, Rodop Dağlarına tırmanmaya başladık.

Yemyeşil doğada kıvrıla kıvrıla ilerlerken konvoy bir anda durdu, baş taraf hareketlenince biz de araçtan inip koşmaya başladık.

Gördük ki…

Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih, doğduğu köy Değirmendere’nin girişindeki tabelanın önünde Bursa siyasetinin iki güçlü ismi Cavit Çağlar ve Hakan Çavuşoğlu ile köy hatırası çektiriyor.

Genç yaşında okula gitmek için ayrılıp Türkiye’ye geldiği, sonrasında yıllarca giremediği köyünün tabelası önündeki bu fotoğrafın anlamı da büyük.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.