1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Gündem yine siyasete döndü: AK Parti’nin hedefi anayasa!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Gündem yine siyasete döndü: AK Parti’nin hedefi anayasa!

A+A-

Gündemin kesildiği nokta dikkat çekmeyecek gibi değil… AK Parti ile MHP liderlerinin Cumhurbaşkanlığı Sistemi için anlaştıklarını açıkladıkları ve AK Parti’li 316 milletvekilinin imzasıyla anayasa teklifinin TBMM’ye verildiği 10 Aralık Cumartesi günü akşamı İstanbul’daki Beşiktaş-Bursaspor maçı çıkışında bombalı araç patlatıldı ve polislerimiz şehit oldu.

Ertesi cumartesi…

Bu defa Kayseri’de çarşı iznine çıkan komandolarımızın bindikleri otobüsün yanında patlatılan bombalı araçla askerlerimizi şehit verdik. Hemen ardından Ankara’da Rusya Büyükelçisi suikasta kurban gitti.

Bunlar 10 gün içinde yaşandı ve bir anda Türkiye’nin gündemi teröre döndü.

Elbette…

Acılar dinmedi, üzüntüler bitmedi, yaşananlar unutulmadı. Fakat normalleşme için de günlük yaşama dönmek gerekiyor. İlk adım da siyasete düşüyor.

Nitekim…

AK Parti’nin her ay Ankara’da yaptığı il başkanları toplantısı o zemini sağladı.

İki günlük toplantının ilk günü AK Parti Teşkilat Başkanlığı değerlendirme yapıyor. İkinci gün de Başbakan Binali Yıldırım başkanlara sesleniyor.

Bu doğrultuda…

Dün yapılan Teşkilat Başkanlığı çalışmalarının ardından AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun’la siyasetin gündemini konuştuk.

“Gündemde ne var?” diye sorunca, “Anayasa var” dedi ve şunu söyledi:

“Milli iradeyi temsil eden sivil bir anayasayı öteden beri milletimize hediye etmek istiyoruz. Gündemle birlikte çalışmalar bu yönde ilerliyor.”

Şunu vurguladı:

“Türkiye darbe anayasasıyla yönetiliyor. Oysa ilerleyişini sürdürebilmesi için sivil ve modern bir anayasaya ihtiyaç var.”

Bu noktada…

“Milletimizin kararının başımızın üstünde yeri var” dedikten sonra neden yeni bir anayasa gerektiğini açıkladı:

“Hedefimizde Türkiye’nin daha iyi bir noktaya gelmesi ve çift başlılıktan kurtulmak var. Milletin doğrudan seçtiği cumhurbaşkanı eliyle ülkenin yönetilmesi gerekiyor.”

Sözün burasında “Geçmişte yaşanan olumsuzlukları herkes hatırlıyor” dedi ve şöyle devam etti:

“AK Parti’nin 316 milletvekilinin tamamının imzaladığı, MHP’nin olumlu yaklaşım gösterdiği yeni anayasanın Meclis’te gerekli oyu alarak referanduma gideceğini umuyoruz. Beklentimiz bu yönde.”

Hedefi de söyledi:

“Koalisyonlar dönemini de tümden kapatacak olan yeni anayasa Meclis’ten geçtikten sonra milletimize çok iyi anlatacağız.”


 

Başbakan’ın gelişi ve otoyol açılışı ertelendi

 

Türkiye’nin en gelişmiş iki bölgesi olarak Marmara ve Ege’yi birbirine bağlaması yanında, İstanbul-Bursa-İzmir’i de birleştirecek olan otoyolun Bursa’ya kadar olan bölümü tamamlandı.

Osman Gazi Köprüsü ve Gemlik’e kadar olan bölümü daha önce açılan otoyolun Bursa Çevre Yolu’na bağlanacağı tören için önce 24 Aralık hedeflenmişti. Fakat bu tarih daha sonra 28 Aralık olarak değiştirildi.

Derken…

Ankara’dan dün de otoyol açılışının 2017 Ocak ayına ertelendiği haberi geldi. Dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım’ın gelişi de ertelenmiş oldu.


 

MÜSİAD bakışı: Ümitsizliğe kapılmadan üretime devam

 

MÜSİAD Başkanı Mustafa Gürses’i siyasetten tanıyoruz. Hem de, 1987’de Anavatan Partisi Merkez İlçe’de Kazım Korkmaz yönetiminden biliyoruz. Sedat Yalçın döneminde de AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

Yönetimiyle ziyarete geldiğinde, sözü siyasetten açtık. İlginç bir rastlantıya dikkat çekti:

“ANAP Merkez İlçe Yönetim Kurulu’nda 3 yıl görev yaptım, merkez ilçe 3’e bölününce ayrıldım. AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda da 3 yıl görev yaptım.”

Şimdiyse…

MÜSİAD Başkanlığı’ndaki 2. dönemine başladı. Toplamda 4 yıllık MÜSİAD Başkanlığı söz konusu.

Bunun üzerine…

Üstlendiği görevlerde hep 3 geçtiği için “MÜSİAD Başkanlığı da 3 dönem sürer” dediğimizde kahkahayı bastı:

“Yok, burada görevler 2 dönemle sınırlı.”

İşin esprisi bir yana…

Gürses, yönetimiyle yaptığı ziyarette ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı sürece dikkat çekti. Söylediği şu:

“Memleketimiz zor dönemden geçiyor, bunu inkar edemeyiz. Fakat şartlar ne olursa olsun üretmeye, istihdama, yatırıma devam etmemiz gerekiyor.”

Mesajı da şu:

“Ümitsizliğe kapılmadan, moralimizi bozmadan dimdik ayakta olmalıyız. Milletimizin bütünlüğü çok önemli. Biz de iş dünyası olarak enerjimizle ayaktayız.”


 

Ayyıldız 4 yıl aradan sonra yeniden saha koordinatörü!

 

​Dr. Osman Ayyıldız, 2006 yılında İl Sağlık Müdürlüğü görevinden ayrıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı’nda Saha Koordinatörü olarak görev üstlendi.

Bu görevde…

Türkiye genelinde 800 kamu hastanesinin 600’den fazlasını değerlendirmeye yönelik çalışmalar yaptı. Yanı sıra, yüzlerce sağlık ocağı ile aile sağlığı merkezini inceledi. Çalışmalarında hem sorunları tespit edip raporlar hazırladı, hem de çözüm önerileri geliştirdi.

Ardından…

2012 yılında Bursa Devlet Hastanesi Başhekimi olarak Bursa’ya döndü. Sonrasında Onkoloji ve Yüksek İhtisas Hastanesi’nde görev üstlendi.

Geçen hafta da…

Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden Saha Koordinatörlüğü görevine getirildi. Yeni görev yeri İstanbul’un Fatih bölgesi oldu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.