1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Günlük yaşama en hassas ayar: Güven denetimleri!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Günlük yaşama en hassas ayar: Güven denetimleri!

A+A-

Günlük yaşamı düzenleyen kurallar var. O kurallar da, yaşam kalitesi için belirlenmiş standartlar yoluyla uygulanıyor. Özellikle büyük kent yaşamında güven duygusu çok önemli.

Çünkü…

Tartı ve ölçüm gerektiren konularda aldatılma duygusu her alanda vatandaşın karşısına çıkıyor. İşte, bu konuda sorumluluk üstlenen kurumlar var.

Örneğin…

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren ve ölçümleme olarak da tanımlayabileceğimiz Metroloji Şubesi doğrudan vatandaşın güvenine yönelik çalışmalar yapıyor.

Metroloji Şube Müdürü Nilüfer Gürsoy’la dün sohbet ederken, üstlendikleri sorumluluğu slogan haline getirdiklerini gördük:

Vatandaş için ölçüyoruz, tartıyoruz, denetliyoruz. Herkes güvende olsun.”

Bu noktada…

Ölçüm yaşamın her alanında var” düşüncesini ifade eden Gürsoy, yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak vatandaşa şöyle seslendi:

Öncelikli görevimiz vatandaşın satın alırken kendini güvende hissetmesi. Ölçümleme bu nedenle çok önemli. Denetimlerle o güveni sağlıyoruz.”

Yalnızca alışverişte vatandaşın güven duygusu değil, bu ölçümleme denetimleri aynı zamanda haksız rekabeti de önleyici unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Sohbet ederken…

En sık yansıyanlardan biri de, kimi akaryakıt istasyonlarının yakıt yerine pompalarından hava bastığı iddiası. Vatandaşta böyle bir algı var. Bunun da denetimi oluyor mu?” diye sorduk.

Söze…

Her alanda denetim yapıyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

Bursa il genelinde 378 akaryakıt istasyonu var. Tamamını hem periyodik denetliyoruz, hem ani denetimler yapıyoruz. Bu denetimlerde eksik ölçüm veren akaryakıt pompasına rastlamadık.”

Ardından…

Yaptıkları denetimlerden rakamlar verdi:

Geçen yıl 378 akaryakıt istasyonunda 710 adet LPG ve 7 bin 420 adet akaryakıt sayacı olmak üzere toplam 8 bin 130 sayaç denetimi yapıldı.”

Devam etti:

Ayrıca 71 bin 943 muayene ve damga, 389 takograf, 120 taksimetre, 43 egzoz gazı emisyon ölçüm cihazı, 2 tonun üstünde 321otomatik olmayan tartı aleti, 126 hazır ambalajlı ürün, 1.550 ulusal marker olmak üzere toplam 82 bin 669 denetim gerçekleştirildi.”

Tespiti şu:

Eskiden hileli tartı ve eksik ölçüm daha fazlaydı. Artık hem bilinç arttı, hem yaptığımız sıkı denetimler ve ağır idari para cezaları caydırıcı oluyor.”

 

İlk kez Metroloji Günü kutlanıyor

 

Kısaca ölçüm bilimi olarak adlandırılabilecek olan ve ölçü, tartı, zaman birimi göstergelerini simgeleyen Dünya Metroloji Günü yıllardır kutlanıyor ama Bursa’da ilk kez yarın kutlanacak.

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesindeki Metroloji Şube Müdürlüğü özel günde okullara yönelik bilinçlendirme yapmayı seçti.

Bu amaçla…

Bilgilendirme amaçlı 15 bin adet broşür, mini kitapçık, el ilanı, yapışmalı etiket ile büyük boy afişler hazırlatıp İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla okullara ulaştırdı. Meydanlarda da broşürler dağıtıldı.

 

Kadın hassasiyetiyle hassas denetim!

 

Şu bir gerçek ki… Özellikle alışverişlerdeki ölçü ve tartı sırasında kadınlar daha hassas davranıyorlar. Vatandaşın kandırılmasını önleyecek denetimin başında bir kadının olması da hassas denetime ayrı bir hassasiyet getiriyor.

Nitekim…

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü bünyesindeki Metroloji Şube Müdürü Nilüfer Gürsoy da bu konuda “Bir kadın olarak tüm hassasiyetimi hassas ölçüm uygulamasıyla yansıtmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi ve şunu söyledi:

Kadın hassasiyetiyle denetimlerde rutin dışına çıkıp daha aktif olacağız ve hızlanacağız. Kurum olarak hazırız.”

 

MHP’nin yöntemleri siyasetin kafasını karıştırıyor!

 

Siyasette Genel Merkez operasyonu il ya da ilçe yönetimlerinin görevden alınmaları ile yapılıyor. MHP Genel Merkezi bu yönteme kurultay isteklerine karşı sert hamle kapsamında yeni bir model ekledi:

Teşkilatların feshi.

Nitekim…

Bursa’da Yüksel Yılmaz başkanlığındaki il yönetimiyle Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçe yönetimleri görevden alındıktan sonra yerlerine kurucu yönetimler atandı.

Görevlendirme yazılarında kurucu yönetim ifadesi de doğal olarak teşkilat feshi olarak yorumlandı.

Ancak…

Bu yazılardaki ifadeler, bilinen uygulamaların dışında MHP’nin son 15 gündür yeni bir teşkilat operasyonu yöntemi geliştirdiğini ortaya çıkardı.

Buna göre…

MHP Genel Merkezi il ya da ilçe teşkilatlarını feshedip kapatmak yerine yönetimin feshi modelini uyguluyor. Bursa’da yapılan da bu.

Yeni uygulamayla ilgili olarak da MHP içinden şu yorum yapılıyor:

Eğer teşkilat feshedilip kapatma kararı alınsaydı kurultay delegelikleri de düşerdi. Burada değişik bir yol olan yönetim feshi söz konusu. O nedenle hem diğer ilçeler etkilenmedi, hem delegelikler düşmedi.”

 

Samsun’u getirdiler, sıra Bursa’yı götürmeye geldi

 

​Araştırmalara göre… Bursa’ya gelip yerleşenler arasında en çok Samsunlu var. Bugüne kadar, nüfustaki payları oranında öne çıkmayan ve istek anlamında kendilerini pek hissettirmeyen Samsunlular son dönemde etkili olmaya başladılar.

Daha doğrusu…

Kısa adı Samdef olan Samsun Dernekleri Federasyonu organizasyonlarını artık Bursa kent olarak hissetmeye başladı.

Nitekim…

İlk kez düzenlenen Bursa’da Samsun Günleri etkinliğini Merinos’ta 57 bin 340 kişi ziyaret etti. Etkinlik için Samsun’dan yerel yönetim ve yönetici kadrolarıyla iş dünyası Bursa’ya geldi.

Samsun Dernekleri Federasyonu Başkanı Savaş Otruş ile Başkanvekili Ali Önder ve Genel Sekreter Mehmet Fidan’la sohbet ederken, ilk kez düzenlenen ve 165 stant açılan Samsun Günleri’nin geleneksel hale getirileceğini söylediler.

Bununla birlikte…

Başkan Otruş’un gündeminde daha farklı bir etkinlik var:

Bursa’da Samsun günleri yaptık ve neredeyse tüm Samsun’u Bursa’ya taşıdık. Şimdi sıra Bursa’yı Samsun’a götürmeye geldi. Bu projenin hazırlıklarına başladık.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.