1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Halk Sağlığı’nda “eyvah” dedirten rapor söylentisi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Halk Sağlığı’nda “eyvah” dedirten rapor söylentisi!

A+A-

Gelişmeyi… 27 Aralık Cumartesi günü bu sütunlardan paylaştık. Bursa’nın göbeği kabul edilebilecek bir noktadaki Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulmak istenen termik santral için, halkın karşı çıkıp tepki göstermesine karşın DOSAB yönetiminin girişimleri sürüyor.

Nitekim…

Yönetimin “ÇED raporunun olumsuz çıkmaması” için çaldığı kapılar arasında İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Resul Özbek de var.

Ne var ki…

DOSAB yönetimi gibi değil, karşı çıkan halk gibi düşünen Dr. Özbek, isteklere “Termik santralın halk sağlığı ve çevre için tehlikeli olduğu” cevabını verince devreye Vali Münir Karaloğlu giriyor

Böylece, santralı tehlikeli bulan İl Halk Sağlığı Müdürü ile amiri konumundaki Vali arasında görüş ayrılığı ortaya çıkıyor.

O görüş ayrılığı da, cumartesi günü aktardığımız gibi İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Resul Özbek’in makamdan “görevinden istifa ettiğini” söyleyip çıkmasıyla sonuçlanıyor.

İşte…

Bu sürpriz ama çarpıcı gelişmenin sonrasında hafta sonu olmasına karşın başka gelişmeler yaşandı.

Önce…

Sağlık Bakanlığı’yla sözleşmesi gereği görev süresi zaten 2015 Ocak ayında sona erecek olan Dr. Özbek istifa dilekçesini yazıp Ankara’ya, bakanlığa gönderiyor.

Fakat…

Sağlık Bakanlığı bu başvuruyu işleme koymuyor ve Dr. Resul Özbek’i 5 Ocak 2015’e kadar izinli kabul ediyor.

Ankara cephesinde bunlar yaşanırken, Bursa’da ise Vali Karaloğlu görevlendirme yetkisini kullanıp, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İrfan Oğuz’u vekaleten İl Müdürü atıyor.

Bütün bunlar…

Bürokraside zaman zaman yaşanabilen gelişmeler, ama vekaleten atamanın ardından kulağımıza gelenler tam anlamıyla, “eyvah, eyvah” dedirtiyor.

Örneğin…

Dr. Oğuz’un kurumda ilk iş olarak, Vali Karaloğlu’nun da görüşü doğrultusunda yeni bir rapor için kolları sıvadığı anlatılıyor.

Dahası…

İlk raporda yer alan DOSAB termik santralına karşı ifadelerin çıkarılarak hazırlanan yeni raporda yer aldığı iddia edilen öyle bir ifade kulağımıza geldi ki, inanamadık:

Önceki raporumuz sehven yazılmıştır, bizim açımızdan herhangi bir sakınca yoktur.”

Aslında…

Görüş ayrılıkları, farklı bakış açıları, tartışmalar, istifalar, görevlendirmeler gibi konular bürokraside her zaman her kurumda yaşanabilir.

Hepsi bir yana…

Halk Sağlığı adı taşıyan bir kurumun “önceki raporumuz sehven yazıldı” diyerek termik santralı aklamasını aklımız almadı.

Bunun tamamen söylentiden ibaret olmasını umuyor ve diliyoruz. Çünkü bu kadarı gerçekten fazla olur.

 

Dr. Özbek dönecek mi, gidecek mi?

 

İl Halk Sağlığı Müdürü olarak termik santrala olumlu bakmadığı için Vali Münir Karaloğlu ile görüş ayrılığına düşen Dr. Resul Özbek’in durumuna Ankara karar verecek.

Çünkü…

Sağlık Bakanlığı istifa dilekçesini işleme koymak yerine Dr. Resul Özbek’i 5 Ocak’a kadar izinli kabul etti.

5 Ocak’ta İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne geri dönerse istifa kabul edilmemiş olacak. Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ndeki biyokimya uzmanlığına dönerse de, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde de yeni bir dönem başlayacak.

Ama…

Dr. Resul Özbek halktan yana tavrıyla hiç unutulmayacak.

 

Altepe sürprizi: Timsah Arena açılışına Barcelona geliyor!

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe zaman zaman İstanbul’a gidip ülke geneline yayın yapan ulusal televizyon kanallarına konuk oluyor.

Dün de…

İstanbul’daki televizyon turuna TGRT Haber ile başladığı programı özellikle izledik.

Çünkü…

TGRT Haber’in öğleden sonraki yayın kuşağında, Bursa’dan yetişen ve çok başarılı bulduğumuz televizyoncu arkadaşımız, Meltem Günay ekranda oluyor.

O bakımdan…

İstanbul’dan yayın yapan bir televizyon kanalı ekranında biri Büyükşehir Belediye Başkanı, diğeri televizyon habercisi olarak iki Bursalı’nın buluşmasını keyifle izledik.

Programda…

Başkan Altepe teleferik hattının Uludağ’da Oteller Bölgesi’ne kadar uzatılmasıyla ilgili gelişmeleri anlattıktan sonra bombayı patlattı:

Timsah Arena etkileyici ve ilginç bir stat oldu. Dünyanın sayılı stadyumları arasına girdi. Önümüzdeki yıl açılacak. Böyle muhteşem bir dünya stadının açılış maçına da dünya takımı yakışır.”

Sonra da…

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursaspor için yaptırılan stadyumun açılış maçı için iki dünya kulübüne öneri götürüldüğünü açıkladı.

Dünya markası kulüplerden birinin Barcelona, diğerinin ise Manchester United olduğunu söyledi. Ardından da son durum hakkında şu bilgiyi verdi:

Henüz kesin anlaşma olmadı, görüşmeler sürüyor. Ama açılış maçı için Bursa’ya gelmeye Barcelona daha yakın duruyor. Kulüple kurulan temasta olumlu cevap alındı.”

Şunu da ekledi:

Büyük bir ihtimalle yeni stadyumun açılış maçında Bursaspor bir dünya devi kulüp olan Barcelona ile oynayacak. Stadyuma da böyle bir açılış yakışır.”

Programı izlerken keyiflenmiştik, Başkan Altepe’nin açıklamalarıyla da gururlandık. Gerçekten Bursa’ya büyük düşünmek yakışır.

 

Emine Ülker Tarhan, sosyal medyadan sokaklara çıkıyor!

 

Kemal Kılıçdaroğlu ile yaşadığı ayrışmadan sonra CHP’den kopup Anadolu Partisi’ni kuran Emine Ülker Tarhan arayış halindeki siyasetin umutlarından biri oldu.

Örgütlenme çalışmalarını sürdüren Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan’ı daha çok sosyal medyadan takip ediyoruz. O da sosyal medya dışında henüz siyasal faaliyet yapmıyor.

Bununla birlikte…

Önceki akşam, sosyal medyadan yaptığı çağrıda “artık sahaya çıkma zamanı” olduğunu vurgulayıp şunları söylüyor:

Bizim arkamızda holdingler yok. Bizim arkamızda havuz medyası yok. Bizim onlara ihtiyacımız da yok. Bizim yanımızda kurtuluş mücadelesini Anadolu’dan başlatanların torunları var.”

Ardından…

Sokaklara dağılacağız, sosyal medyada etkili olacağız” deyip şu çağrıyı yapıyor:

Günebakan tohumlarını ekmenin zamanıdır artık. Dağlara taşlara Anadolu yazmanın zamanıdır artık.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.