1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. `Hallederiz anlayışı çok tehlikeli`
`Hallederiz anlayışı çok tehlikeli`

`Hallederiz anlayışı çok tehlikeli`

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Üyesi İnan Keser, Demirtaş`ta kurulması planlanan Termik Santral ile ilgili soru işaretlerine dikkat çekerek, ``Hallederiz anlayışı çok ama çok tehlikelidir” dedi.

A+A-
ASLIHAN AYDIN
 
Oda'nın önceki akşam gerçekleştirilen aylık olağan meclis toplantısında konuşan Keser, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) yapılması planlanan termik santralle ilgili riskleri gündeme getirdi.
 
Santralın beraberinde getireceği zararlara dikkat çeken Keser, ''Söz konusu santralle 150 bacanın ortadan kalkacağı söyleniyor. Ancak bu bacaların sadece 3'ünün kömürle çalışan fabrika olduğunu görüyoruz. Santralden yaklaşık 400 ton kül çıkacağı ifade ediliyor. Bu küllerin taşınma tekniği kurallarına uygun yapılmaması durumunda oluşacak çevre kirliliği de sırtımıza bir yük olarak biniyor” diye konuştu.
 
Kesin bilgi yok
 
Yaşanacak sıkıntılara çözüm olarak kül barajlarının tesis edilmesi önerisine de değinen Keser, şunları kaydetti: “Tesisin nerede ve hangi kapasite ile kurulacağı, kül barajı dolunca ne olacağı, rüzgârdan etkilenip etkilenmeyeceği konularında kesin bir bilgi verilememiştir. Ayrıca kül barajları eski kömür madenlerine yapılabilir. Tarım arazileri üzerinde etkileri incelenmeli. Dolayısıyla hallederiz anlayışı çok ama çok tehlikelidir.”
 
Yeraltı suyu kullanma endişesi
 
Buhar üretim kutsallarından su teminin de önemli olduğunun altını çizen Keser, şöyle devam etti:
 
“Bugün planlanan su temini tekniği ihtiyaçlara cevap vermemesi durumunda bir 'b' planı olmaması ayrı bir sorundur. Olsa olsa bu 'b' planı yeraltı sularının kullanımı olur ki bu seçenek tam anlamıyla bu kentteki tarıma, doğaya ve insana acımasızlık anlamına gelir” dedi.
 
İthal kömür ihtimali
 
BTSO meclis Üyesi İnan Keser, yerli kömür kullanımının ancak doğru yer, doğru proje ve doğru teknoloji seçimiyle desteklenebileceğinin altını çizerek, “Kamuoyunun bir diğer endişesi de köprüyü geçtikten sonra yerli kömür yerine ithal kömür kullanma olasılığıdır. Çevreye zarar verecek hiçbir uygulama kabul edilmemelidir” diye konuştu.
 
40 yıl önceki uygulamalar
 
Söz konusu santrala referans olarak gösterilen kent içi termik santralların tamamının en az 40 yıl önce inşa edildiğini dile getiren Keser, “Değişen AB standartları sebebiyle tesisler iyileştirilmiş ve büyük çoğunluğu kömür naklinin nehir ve denizden gerçekleştiren tesislerdir. Yani bizim gibi şehir içine kamyon sokup çıkaran tesisler değildir” diye konuştu.
 
DOSAB'ın termik santral konusunda herkesi ikna etmesi durumunda ortaya başka sorunların da çıkabileceğini savunan Keser, “Bugüne kadar bu tip projeler için başvurmuş ve ruhsat alamamış olan organize sanayilerine rekabet yasası bakımından haksızlık yapılmış olmaz mı? Sadece DOSAB'ın mı buna ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.
 
Burkay'dan sitem
 
BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise oda üyelerinin meclis toplantısına ilgisizliğinden yakındı.
 
Burkay, “Birçok arkadaşımız herhalde tatil modundan çıkamadılar, erken ayrıldılar. Bunlar bizim yaptığımız bilgilendirmeler açısından da sıkıntı yaratıyor. 128 meclis üyemiz var fakat şu an sayımız 20-25'e düştü. Ardından da arkadaşlarımız bir şeyi ilk defa duyuyormuş gibi sorular soruyorlar. Ayda bir yapılan toplantıya kentimiz için 3 saatimizi ayırmalıyız” diyerek sitem etti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.