1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hangi partinin seçmeni, hangi sorunu “en önemli” görüyor?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hangi partinin seçmeni, hangi sorunu “en önemli” görüyor?

A+A-

Bu sütunların okurları, İstanbul merkezli Ada Araştırma’nın yaptığı gündem araştırmalarını biliyorlar. Geçen hafta yayınladığımız temmuz ayının siyasal tablosunu sergileyen araştırma yanında, Ada Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel bir de Türkiye’nin en önemli sorunu araştırmasını gönderdi.

Araştırmada…

Yüzde 22.6’yle terör/PKK sorunu Türkiye’nin en önemli sorunu görülüyor. Yüzde 17.9’la işsizlik/istihdam ikinci sırada, yüzde 15.9’la ekonomik sorunlar da üçüncü sırada.

Sonrasında…

Ankete katılanların yüzde 5.7’si adaletsizlik/hukuksal sorunlar, yüzde 3.9 eğitim, yüzde 3.9 siyasi gerilim, yüzde 3.5 FETÖ, yüzde 3.1 Suriyeliler, yüzde 2.6 hükümet/yönetim, yüzde 2.1 huzur, yüzde 2.0 dış politika/dış güçlerin saldırıları, yüzde 1.9 pahalılık/zamlar, yüzde 1.8 Kürt halkının sorunları, yüzde 1.4 birlik-beraberlik/kutuplaşma, yüzde 1.4 demokrasi/özgürlük, yüzde 1.2 yolsuzluk, yüzde 1 muhalefet, yüzde 0.7 tarımsal sorunlar, yüzde 0.5 ahlak/din eğitimi, yüzde 0.4 uyuşturucu, yüzde 0.3 vergiler cevabı vermiş.

Burada…

Yüzde 3.9’luk bir kesim “hiç sorun yok” derken, yüzde 0.4’lük kesim “her şey sorun” düşüncesinde.

Ada Araştırma Yöneticisi Ayhan Adıgüzel, sorunları kategorize de etmiş.

Buna göre…

Toplam yüzde 36.7’yle ekonomik sorunlar ilk sırada Terör ve güvenlik yüzde 26.5’le ikinci, yüzde 12.4 ile demokrasi ve insan hakları üçüncü, toplamda yüzde 9.5 ile de siyaset ve yönetim sorunları dördüncü sırada yer alıyor.

Partilerin seçmenlerine göre ortaya çıkan tabloda da ilginç sonuçlar var.

Örneğin…

AK Parti seçmeninin yüzde 31.3’ü terör ve PKK’yı, yüzde 15.8’i işsizlik ve istihdamı, yüzde 12.8’i de ekonomik sorunları gösteriyor. Yüzde 6.4’lük AK Parti seçmeni sorun olmadığı görüşünde. FETÖ ise yüzde 5.4’le beşinci.

CHP seçmenine göre ilk sırada yüzde 19.9’la ekonomik sorunlar, yüzde 16.6’yla işsizlik ve istihdam ikinci, yüzde 13.2’yle terör ve PKK üçüncü.

Yüzde 13.1’le adaletsizlik ve hukuksal sorunlar dördüncü, yüzde 8.4’le eğitim sorunları beşinci.

MHP seçmeninin yüzde 24.1’ine göre işsizlik ve istihdamı ilk sırada. Yüzde 21.1 terör ve PKK ikinci, yüzde 20.9’la ekonomik sorunlar üçüncü, yüzde 5.2’yle adaletsizlik ve hukuksuzluk dördüncü, yüzde 4.4’le de siyasi gerilim beşinci sırada.

HDP seçmenine gelince…

Yüzde 22.7’yle işsizlik ve istihdam ilk, yüzde 14’le Kürt halkının sorunları ikinci, yüzde 13.2’yle ekonomik sorunlar üçüncü, yüzde 8.2’yle adaletsizlik ve hukuksuzluk dördüncü, yüzde 6.4’le de terör ve PKK beşinci sırada.


MHP ve HDP seçmeni aynı sorunda buluştu

 

Ada Araştırma’nın temmuz ayı gündem araştırmasında Türkiye’nin En Önemli Sorunu başlığı partilere göre çarpıcı bir durumu ortaya çıkarıyor.

O da şu:

MHP ve HDP seçmenleri, Türkiye’nin en önemli sorunu olarak işsizlik ve istihdamı görüyorlar. Oranlar da birbirine yakın: MHP’de 24.1, HDP’de 22.7.

Aynı sorun…

Yani işsizlik ve istihdam sorunu AK Parti ve CHP seçmenlerince ikinci sırada kabul ediliyor. Oranlar orada da yakın: AK Parti’de yüzde 15.8, CHP’de yüzde 16.6.


Bahçeli’den Topçu’ya: Bursa’dan iyi haberler geliyor!

 

Gerçi… Neredeyse her ilde MHP teşkilatlarını ilgilendiren gelişmeler oluyor. Örneğin, Meral Akşener’in kuracağı partiye katılmak için MHP’den gruplar halinde istifalar açıklanıyor.

Bu durum…

Bursa’da biraz daha fazla hissediliyor. Ne var ki, ilçelerden 150’den aşağı olmamak üzere toplu istifa haberleri gelirken MHP yöneticileri açıklanan rakamlarda istifanın kendilerine ulaşmadığını, ilçelerden gelen istifaların da bir elin parmaklarını geçmediğini söylüyorlar.

Bu durum…

MHP İl Başkanı Tevfik Topçu’nun perşembe günü Ankara’da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaretinde de gündeme geldi.

Görüşmede…

Bursa ile ilgili bilgiler aktaran ve yaşanan süreç hakkında değerlendirmeler yapan Topçu, tüm gelişmeleri içeren bir dosyayı da 10 gün içinde takdim edeceğini söyledi.

Bunun üzerine…

Bahçeli gelişmeleri takip ettiğini ifade ederek “Bursa’dan iyi haberler geliyor, hepsinden haberim var” dedi.


AK Parti temayülünde ilk gün: Ali Yılmaz ve İsmet Su

 

AK Parti’de yerel ve genel seçimlerde ortaya konan temayül sandığı dün de il başkanı arayışı için kondu.

AK Parti’nin Marmara Bölge Koordinatörü Murat Yıldırım ile Bursa İl Koordinatörü Muhammed Balta sabah saatlerinden gece yarısına kadar eski il başkanları, eski milletvekilleri, il kadın ve gençlik kolları başkanları, merkezdeki ilçe başkanlarıyla yüz yüze görüşürlerken, il ve merkezdeki ilçe yönetimleri yanında diğer ilçe başkanlarıyla da anket yoluyla temayülü gerçekleştiriyorlar.

Özellikle…

Sandığa kimin il başkanı olmasını istediğini belli eden görüşünü atanlarla yaptığımız görüşmelerden şu izlenimi edindik.

İlk gün...

Yazılan öneri kağıtlarında Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz ile eski milletvekili İsmet Su diğer isimlerden daha öne çıkıyorlar.


Yolda kalan hızlı trende Gürhan Akdoğan da vardı!

 

Ankara-İstanbul hızlı treni, Derince yakınlarındayken rayların üstüne vinç düştüğü için, yüzlerce yolcusuyla yolda kaldı.

Dahası…

Sistem hasar gördüğü ve kablolar koptuğu için de seferler iptal edildi.

İşte…

Derince’de rayların üstünde kalan o hızlı trende, Bursa siyasetinin etkili isimlerinden CHP eski İl Başkanı Gürhan Akdoğan da vardı. Yaşanan korku ve kaosu paylaşan Akdoğan, vagonlardan yolcuların güçlükle tahliye edilebildiğini aktarırken, “Vinç ya trenin üstüne düşseydi neler olurdu?” diye sordu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.