1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Havada umut: Yenişehir’de yolcu sayısı dörde katlandı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Havada umut: Yenişehir’de yolcu sayısı dörde katlandı!

A+A-

Yenişehir Havaalanı 90’lı yılların ortalarında açıldığında umutlar büyüktü. Fakat yalnızca Ankara’ya uçulunca başka sorunlar çıktı.

Örneğin…

Havaalanının kent merkezine uzaklığı ve uçuştan 1 saat önce gelme zorunluluğu gibi nedenler Yenişehir’den uçuşları cazip olmaktan çıkardı.

Ara verilen uçuşlar 10 yıl önce yeniden aynı rotada başladığında bu kez Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde kentin sivil dinamikleri boş koltukları satın alma güvencesi verdiler.

Ne var ki…

Havaalanına gidiş ve bekleme süresinde Ankara Yolu’nu kolaylayacağını” düşünenlerin aynı gerekçeleriyle uçuşlar yine ilgi görmedi.

Şimdi…

Türk Hava Yolları yan kuruluşu Anadolu Jet daha farklı bir planlama yaptı ve Yenişehir’den Ankara’nın yanı sıra Diyarbakır, Erzurum, Muş, Samsun, Trabzon direkt uçuşları başladı.

İlgi de o andan itibaren arttı.

Çünkü…

İnsanlar memleketlerine gidip gelirken Ankara aktarmasında bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorlar. Onun için, Sabiha Gökçen Havaalanı’nı tercih edenlerin büyük kısmı Yenişehir’e döndü.

Ayrıca…

Ankara-Bursa uçuşunun gece olması da önemli bir kolaylık getirdi. Gündüz Ankara’da işi olanlar, gece uçağıyla dönebiliyorlar.

Artışta…

Büyükşehir Belediyesi kuruluşu Burulaş’ın da kent merkezinden Yenişehir Havaalanı’na otobüs seferi koyması çok etkili oldu.

Karşımıza da heyecan veren bir istatistik çıktı:

2016 yılının ilk iki ayında, yani ocak ve şubat aylarında Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Muş, Samsun, Trabzon seferleriyle giden ve gelen yolcu olarak Yenişehir Havaalanı İç Hatlar Terminali’nden toplam 40 bin 422 yolcu geçmiş.

Yine…

Ocak ve şubat aylarında Dış Hatlar’dan gidiş ve geliş olarak geçen yolcu sayısı 5 bin 480 olmuş. İstatistik, yılın ilk iki ayında Yenişehir Havaalanı’ndan 45 bin 902 yolcu geçtiği anlamına geliyor.

Bu rakam…

Geçen yıl, yani 2015 yılının ocak ve şubat aylarında toplam 11 bin 256 yolcu olarak kayıtlara geçmişti.

Gelinen noktada…

İstatistikler, Bursalıların uçmayı sevdiğini ve önümüzdeki süreç için hava yolculuğunun umut verdiğini gösteriyor.

Hele…

Uçuş noktaları arttırılırsa, yolcu sayısında patlama bile yaşanır.

 

Kadın istihdamı için her mahalleye dernek kuruyor!

 

Bugünün bir özelliği var: Dünya Emekçi Kadınlar Günü. O bakımdan gün boyu kadına yönelik etkinlikler yapılıyor. O etkinliklerin bir kısmı kadına şiddete karşı içerikler sergiliyor, ama kadın istihdamı ile ilgili önemli gündem maddeleri de görülüyor.

Onlardan biri…

AK Parti Nilüfer İlçe Kadın Kolu’ndan geldi. Dilek Durak’ın başkanlık görevini üstlenmesiyle birlikte temposu ve etkinlik çeşitliliği artan AK Parti Nilüfer Kadın Kolu, bir yandan kendi içinde kadın çalıştayları ile bir çeşit eğitim programları uygularken, bir yandan dışa açılan politikalar izliyor.

Örneğin…

Dilek Durak şu sıralar Nilüfer’in her mahallesine bir kadın derneği kurmak üzere yoğun çaba harcıyor.

Bunu da…

Yönetiminden Esra Demirel, Hatice Cenap, Yasemin Akan, Emine Biçer, Sıla Aybüke Yılmaz ile birlikte ziyarete geldiğinde şu sözlerle ifade etti:

Amacımız kadın istihdamını ve kadınların üretimini arttırmak. O nedenle her mahallede bir kadın derneği kurulabilmesi için destek veriyoruz.”

Kadın örgütlenmesinin en özel örneğini sergileyen bu girişimin, Nilüfer’in sosyal dokusu ile de uyumlu olduğunu düşünen, projeye siyasi bakmadıklarını da özellikle vurgulayan Durak’ın verdiği bilgiye göre 8 mahallede kadın derneği kurulmuş, faaliyete de geçmiş.

Görünen o ki…

Siyaset ve sosyal çalışmalarını bitmeyen enerji ile sürdüren Dilek Durak’ın AK Parti Nilüfer İlçe Kadın Kolu başkanlığını üstlenmesi kadın kolu siyasetine ayrı bir yorum getirmiş, farklı bir hava katmış.

 

Nilüferli gençlerden “kardeşlik” kısa film yarışması

 

Fikir… AK Parti Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Gökhan Dinçer’in 6 başkan yardımcısıyla birlikte gittiği Diyarbakır’ın Sur ilçesi dönüşü gelişti.

Nilüfer ve Sur gençlik kollarının kardeş teşkilat ilan eden Dinçer, bu noktadan hareketle Nilüfer’e özel bir proje geliştirdi.

Projeyi…

Kardeşlik temalı kısa film yarışması düzenledik” diyerek özetleyen Dinçer’in bir de sürprizi var.

Yarışmanın tanıtımı için hazırlanan filmin senaryosundan, çekimlerine ve oyuncu kadrosuna kadar AK Parti Nilüfer Gençlik Kolu Teşkilatı olarak kendileri oynamışlar.

Filmin finalindeyse Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdiği mesajla kamera karşısına geçmiş.

Gençlerin tanıtım filmi bugünden itibaren sosyal medyada yayınlanmaya başlanacak. Yarışmaya başvurular hepimizkardesiz.com internet adresine 5 dakikayı geçmeyen kısa filmlerin yüklenmesiyle yapılacak.

Başvurular 10 Nisan’a sona erecek.

 

Kadınları üretime katmak için kooperatif kurdular

 

Şu bir gerçek ki… Kadının ekonomik özgürlüğü, aslında en önemli yaşam hakkı. Çünkü, üreten ve bunun karşılığında kendi parasını kazanan kadınlar kendilerini daha güçlü hissediyorlar.

O nedenle…

Kadınları üretime katmak için değişik projeler geliştiriliyor.

Bunlardan biri olarak Kadın Girişimciler ve Üreticileri Destekleme Kooperatifi yaşama geçirildi. Kooperatifin başkanlığını üstlenen Melek Yücekaya, yönetiminden Ayfer Özeren ve Nagihan Doğan ile birlikte ziyaretimize geldiklerinde amaçlarını şöyle açıkladılar:

Evlerinde ya da küçük işletmelerde üretim yapan kadınlar tek başlarına bir yere gelemiyorlar. Biz onları bir araya getirip güç oluşturacağız.”

Hedeflerinde…

Üretimden gelen gücü kullanmak adına fuarlara katılmak, kadınların ürettikleri ürünlere Pazar bulmak var. Bunu da “üreten her kadına iş fırsatı” olarak tanımlıyorlar.

Projeleri arasında, evlerdeki kadın gücünü üretime yönlendirerek harekete geçirmek çok özel bir yer tutuyor. Bununla birlikte hizmet anlamında proje planlamaları yapıyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.