1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hayaldi gerçek oldu: Bursa artık vagonun da başkenti!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hayaldi gerçek oldu: Bursa artık vagonun da başkenti!

A+A-

Her şey… Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ilk kez 2009’daki seçim kampanyasında dillendirdiği bir hayalle başladı.

Bursa’yı tramvay ağlarıyla örerken, Bursa kendi vagonunu üreten kent olacak, hatta Türkiye’ye ve dünyaya vagon satacaktı.

Bu sözlere dudak büküp gülen oldu. Fakat Altepe ekibiyle birlikte kararlı şekilde yürüdü. Önce İpekböceği adıyla Bursa’da üretilen vagonlardan oluşan tramvay projesini yaşama geçirdi.

Şimdi de…

Bursaray vagonlarını Bursa’da üretmek üzere çok kritik bir adım daha attı.

O adımı…

Dün Olay’ın manşetinde “Rekor İhale” başlığıyla okudunuz. Bursaray için 60 vagonluk ihaleyi, İpekböceği tramvayını üreten Bursa firması olarak Durmazlar kazandı.

Hem de…

2009’daki yerel seçim öncesi 3 milyon 121 bin Euro’ya alınan vagonlar 1 milyon 634 bin liraya Bursa’da üretilecek. Burada, meslektaşımız İhsan Aydın’ın dün yazdığı gibi yarı yarıya kazanç söz konusu..

Kuşku yok ki…

Bu ihale, Bursa’yı vagon üretiminin başkenti haline getiriyor. Çünkü, tramvay vagonu yanında HRS olarak adlandırılan hafif raylı sistem vagonları da artık Bursa’da üretilecek.

Gelinen noktada…

Dünya devi vagon üreticisi Siemens’in artık HRS vagonu üretmek yerine ihalelere Durmazlar’ın vagonlarıyla girme kararı da çok önemli.

Nitekim…

60 yeni vagon ihalesini alan Durmazlar, daha da büyüme potansiyeli gösteren talebi karşılamak üzere fabrika sayısını ikiye çıkarmaya hazırlanıyor.

Kulağımıza gelenlere göre…

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisinin yanı sıra, İzmir Yolu üstünde Başköy’de bulunan bir tesisini de vagon üretimi için düzenliyor.

Hedefte ise…

OSB’deki mevcut fabrikada yılda 150 vagon, Başköy’de geliştirilmesine karar verilen fabrikada ise yılda 100 vagon üretmek var.

Üstelik…

Durmazlar’ın elinde, yalnızca önceki günkü ihaleden 3 yıllık iş siparişi var. Bu siparişlerin çok yakında daha da artması söz konusu.

 

AK Parti’de kesin liste: Bursa için 226, toplam 234 başvuru

 

Başvurunun yoğun olduğu yerlerde doğal olarak karışıklık yaşanabiliyor. Hele, Bursa’ya ve Ankara’ya başvuru yapılabilen durumlarda karışıklık biraz daha artıyor.

Nitekim…

Cuma gecesi AK Parti’ye aday adayı başvurularının sona erdiği saatlerde 186’sı Bursa ve 39’u Ankara’da olmak üzere 225 başvuru görülüyordu.

Bu rakam…

Sistemde revize edilen bilgilerden sonra değişti ve Bursa’da 186, Ankara’da 40 başvuru olarak toplamda 226’ya ulaştı. Başka illerden aday adayı olmak için Bursa’ya başvuran 8 kişinin eklenmesiyle liste 234’e yükseldi.

Ayrıca…

Bursa milletvekillerinden Hüseyin Şahin’in Bursa’ya, diğer 9 milletvekilinin ise Ankara’ya başvurdukları görülüyor. Ankara’ya başvuranlar arasında eski milletvekillerinden Ali Koyuncu ve Sedat Kızılcıklı da var.

Listede…

2 dönem AK Parti Balıkesir Milletvekili olarak TBMM’de bulunan ve 30 Mart yerel seçimi sonrası Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olan Ali Osman Sali’nin Bursa’ya başvurduğunu bu sütunlardan duyurmuştuk.

Yanı sıra…

Geçmişte Anavatan Partisi Balıkesir Milletvekilliği yapan ve Genel Başkan Yardımcılığı üstlenen Cenk Tunçsiper’in de bu dönem Bursa adayı olmak için başvurduğunu gördük.

Listenin sürprizlerinden biri de Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melek Tüz oldu.

 

Gürhan Akdoğan sahaya iniyor, Necati Şahin yola çıkıyor

 

Gözle görünen bir şey var: Adayların önseçimle belirleneceğinin açıklanmasıyla birlikte CHP’ye canlılık geldi.

Bu canlılıkta…

Parti örgütünde öne çıkan kriterler arasında partiye hizmet ve temsil yeteneği ilk sıralarda yer alıyor. Yani, CHP tabanı, önseçim sandığında siyasi vefa ile hareket etmeye hazırlanıyor.

İşte…

Bu noktada gözlerin çevrildiği isimlerden biri Gürhan Akdoğan oluyor. 2004’te CHP’nin Büyükşehir Adayı olan, 2007-2012 arası İl Başkanı olarak siyasette kalite çıtasını çok yükselten, ilk kez delege seçimi yapan, görevden alındıktan sonra 2012’de seçimle yeniden gelip 1 yıl sonra da bırakan Gürhan Akdoğan önseçim kararından sonra yaptığı görüşmeleri tamamlayıp aday olmaya karar verdi.

Hatta…

Önceki gün Ankara’ya gidip başvurusunu Genel Merkez’e yaptı.

Akdoğan bugün saat 11.00’de örgüt gücünü önemsediğini göstermek amacıyla CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek sahaya çıkıyor. Sonra ilçeleri dolaşacak, 8 Mart’ta da geniş katılımlı örgüt toplantısı yapacak.

Yanı sıra…

30 Mart yerel seçiminde CHP Büyükşehir Adayı olan Necati Şahin de aday olmaya karar verdi.

Bu noktada…

30 Mart yerel seçimi süresince CHP tabanından gördüğü ilgi ve tabanın “partiye hizmet” kriteri Şahin’i avantajlı hale getiriyor.

Çünkü…

2009 yerel seçiminde 7 merkez ilçeyle yüzde 27.3 oy alan CHP 30 Mart’ta 17 ilçenin katıldığı seçimde Necati Şahin’le 28.79 oy aldı. Eğer, 2009’daki gibi 7 ilçede seçim yapılmış olsaydı, Şahin’li CHP yüzde 34.85 oy alacaktı.

Buna…

Harmancık, İznik, Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi dışındaki 12 ilçede Şahin’in ilçe adaylarından fazla oy aldığı da eklendiğinde, ortaya CHP’yi başarıya taşıyan aday profili çıkıyor.

Bu da…

Necati Şahin’in CHP örgütüne güvenmesini ve yola çıkmasını getirdi.

 

MHP’nin yeni il başkanı hedefi koydu: Abilerle oy rekoru

 

Pazar günü yapılan 5 adaylı MHP İl kongresinde rakiplerini geride bırakarak İl Başkanı seçilen Yüksel Yılmaz siyaseten deneyimli biri. Bu deneyimi, Nilüfer İlçe Başkanı olarak görev yaptığı dönemden kaynaklanıyor.

O dönem…

Delege seçiminden kongreye kadar parti içi gerginlik ve çekişmenin her aşamasını bizzat yaşadı.

Şimdi…

Yeni İl Başkanı olarak yalnızca ileri bakmak istiyor. Dün sohbet ettiğimizde şunu söyledi:

Kongrenin olduğu yerde insanların adaylardan yana taraf olmaları son derece doğal. Fakat o taraflılığı biz 22 Şubat’ta kongre salonunda bitirdik.”

Şunu özellikle vurguladı:

Taraflılık, ayrı hareket etme gibi şeyler geride kaldı. Önümüzde seçim var ve hep birlikte bu yolu yürüyeceğiz.”

Şöyle devam etti:

Bu partiye hizmet eden ağabeylerimiz var. Kongrede farklı hareket etmiş olabilirler, ama hepsi bizim abimiz. Göreve başlar başlamaz ilk iş olarak abilerimizi ziyaret edeceğim.”

Sonra da şu mesajı verdi:

Önümüzdeki yolu ağabeylerimizle birlikte yürüyeceğiz., Enerjimizi sinerjiye dönüştürerek 7 Haziran’da oy rekorlarını kırmak ve Bursa’da seçimi kazanıp MHP’yi iktidar yapmak istiyoruz.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.