1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. HDP bu seçimde iddialı: Bursa’dan 1 milletvekili
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

HDP bu seçimde iddialı: Bursa’dan 1 milletvekili

A+A-

7 Haziran’daki milletvekili genel seçimi öncesinde adaylık süreci yaklaşırken gözler, TBMM’ye grup kurarak giren AK Parti, CHP ve MHP’nin üzerinde.

3 parti, seçimin iddialı partileri kabul ediliyor ve yarışın yine bu 3 parti çevresinde geçeceğine inanılıyor.

Ne var ki…

Bu bakış açısına Halkların Demokratik Partisi’nden itiraz var.

Nitekim…

Kasım ayında yapılan kongrede HDP İl Eşbaşkanı seçilen Yüksel Akgün, itirazını dile getirirken şuna dikkat çekti:

HDP öncesi BDP seçime parti olarak girmemiş, illerde bağımsız seçilen milletvekillerinin katılımıyla Meclis’te grup kurulmuştu.”

Şunu ekledi:

Oysa HDP Parti Meclisi bağımsız adayların desteklenmesi yerine seçime parti olarak girilmesine karar verdi. Biz de bunun hazırlığına başladık.”

Şöyle de devam etti:

Şunu söylemek istiyorum: Biz bu seçime HDP olarak gireceğiz ve yarışın içinde olacağız. Seçim planı ve hesabı yapanlar bizi dikkate alsınlar.”

Siyaseten güçlü mesaj olması yanında, uyarı özelliği taşıyan cümlesi ardından Akgün’e genelden çok Bursa’yı sorduk.

Şunu söyledi:

Bursa’da hedefimizi belirledik, çıtayı da koyduk. İddiamız şu: Bursa’dan 1 milletvekili çıkaracağız. Buna inanıyoruz.”

Hedefi belirlerken kriter aldıkları çıkış noktasını açıkladı:

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Selahattin Demirtaş’a Bursa’dan 65 bin oy çıktı. Biz bu oyları arttırıp, ülke genelinde de seçim barajına takılmadan Bursa’dan 1 milletvekili çıkarabileceğimizi gördük.”

Bu noktada…

Cumhurbaşkanlığı seçiminin farklı bileşenleri olduğunu, oy dağılımının kimi spekülatif gerekçelere dayandığını anımsattık.

HDP İl Eşbaşkanı Yüksel Akgün şu cevabı verdi:

Elbette seçim sonuçları tartışılır. Fakat saha çalışmalarında gözlemlerimiz var. Örneğin, gördüğümüz ilgi cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası azalmadı, aksine artış gösteriyor. Bu da bizi umutlandırıyor.”

Yanı sıra…

Kamuoyu araştırmalarının bu doğrultuda sonuçlar verdiğini ekleyince sorduk:

HDP milletvekili adayları kökenine göre mi seçilecek, yoksa il yönetimi oluşurken sergilenen açılım mı listeye yansıyacak?”

Cevabı şu oldu:

Tek bir kriterimiz var. Seçimde kazanabilmek. Onun için herkesin ve her kesimin onaylayacağı adaylarla listemizi oluşturacağız.”

 

HDP İl Eşbaşkanı Akgün’ün kararı

 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi İl Başkanlığı ve PM Üyeliği’nden ayrılıp HDP İl Eşbaşkanı seçilen Yüksel Akgün kendini yeşil demokrat olarak tanımlıyor.

7 Haziran seçimi iddiası yanında, kararını açıkladı:

Bursa’dan milletvekili çıkaramazsak, hatamız olduğunu kabul edeceğiz ve kongrede aldığımız görevi iade edeceğiz.”

Yani…

Milletvekili çıkaramamaları halinde istifa edecekler. Gerekçe ise şu:

Hedefe ulaşamamamız; ya bizim yeterli çalışmayı yapamadığımız, ya da doğru aday belirleyemediğimiz anlamına gelir. İkisinin de sorumluluğu bize ait.”

 

Seçim sırası Ziraat Odaları’nda, en kritik yarış Osmangazi’de

 

Gerçi… Kent merkezlerinde eskiye oranla bilinirliği azaldı, ama Ziraat Odaları her şeye karşın kırsalda çok güçlü ve önemli bir misyonunu sürdürüyor.

O bakımdan…

Tarımla ilgili her konuda atılacak adımlarda Ziraat Odası etkisi kendiliğinden öne çıkıyor.

İşte…

Böylesine güçlü bir konumda bulunan Ziraat Odaları seçim sürecine giriyor. İlçelerdeki seçimler için köylerde delege seçimleri 29 Aralık’ta tamamlandı.

Gördüğümüz kadarıyla, en kritik seçim Osmangazi’de yapılacak.

Yıldırım’da ayrı bir Ziraat Odası olmadığı için, bu ilçeyi de içine alan Osmangazi Ziraat Odası’nın eski köy olan mahallelerdeki delege seçimlerinin ardından şubat ayında 21 kişilik Osmangazi Ziraat Odası Meclisi seçilecek.

21 kişilik Meclis de kendi içinde 7 kişilik yönetim kurulunu seçecek.

Bu seçimlerde…

Halen Osmangazi Ziraat Odası Başkanı olarak görev yapan Sabri Akçalar ile yönetiminde Başkanvekili olan Hakan Ekim karşı karşıya geliyorlar.

Dahası…

Mevcut yönetimde Başkan-Başkanvekili olarak çalışan Akçalar ve Ekim arasında çok kritik geçeceği görülen bir seçim yarışının sinyalleri geliyor.

İzlenimler…

Aynı zamanda Dereçavuş Muhtarı olan Hakan Ekim’in arkasında güçlü bir destek grubu oluştuğu yolunda. Dün sohbetimiz sırasında, kimlerden destek aldığını sorunca şu cevabı verdi:

Yola çıkarken deneyimli kadrolarla yeni kazanacağımız dinamik kadroları buluşturmayı hedeflemiştik. Bunu da sağladığımızı görüyorum.”

Şunu da ekledi:

Aramızda çiftçimizin tanıyıp güvendiği çok değerli büyüklerimiz de var, gencecik arkadaşlarımız da…”

 

Türkiye’de tek: Mimar-mühendis işadamlarının nöbet değişimi

 

Üyelik için tek koşulu mimar ve mühendis işadamlığı olan Türkiye’nin tek derneği Bursa’da 2009 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Kısa adı BUMİD olan ve 2009 yılında İlker Özaslan önderliğinde kurulan Bursa Mimar Mühendis İşadamları Derneği’nin kurucuları arasında Celal Beysel, Cevdet Yüce, Mustafa Bozbey, Eser Ceyhan, Orhan Erkan Güngör, Derya Kangal, Vural Doğar, Hilmi Şensoy, Orhan Efe, Hüseyin Gürkan gibi kent kamuoyunun yakından tanıdığı isimler var.

Derneğin kuruluşuna öncülük eden Özaslan, kuruluştan beri de başkan olarak kamuoyunun dikkatini çeken çalışmalara imza attı. Ancak tüzük gereği görevi sona eriyor.

Bayrağı da…

Yönetimde başkanvekili olarak görev yapan Orhan Efe devralıyor.

17 Ocak Cumartesi günü saat 14.30’da Crown Plaza’da yapılacak genel kurulda BUMİD Başkanlığı görevini İlker Özaslan’dan devralacak Orhan Efe aslında kent kamuoyunun bildiği bir isim.

Çünkü…

Geçmişte Mimarlar Odası yanı sıra Gesiad ve TÜGİK’te de başkanlık yaptı. Erdem Saker döneminde Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri olarak görev üstlendi, Anavatan Partisi İl Başkanı olarak da siyasetin içinde yer aldı.

O süreçte…

DYP İl Başkanı olan İlker Özaslan’la karşılıklı siyaset yapan Efe, şimdi dernek başkanlığını Özaslan’dan alıyor.

Dahası…

BUMİD cumartesi günü yapacağı kongrede geleceği planlayan önemli bir adım daha atarak örnek olacak.

Bu da…

Efe’den sonra başkanlığı devralmak üzere Arsiyad’ın eski başkanı Mahmut Demiröz’ün başkanvekili olarak yönetime girmesiyle gerçekleşecek. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.