1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. HDP’de yeni politika: Batı açılımı Bursa’dan başlıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

HDP’de yeni politika: Batı açılımı Bursa’dan başlıyor

A+A-
Şu bir gerçek ki… Türkiye’nin Güneydoğu’su ve bazı Doğu illerinde yaşayanlarla diğer bölgelerinde, özellikle de Batı kentlerinde yaşayanların Halkların Demokratik Partisi’ne bakışları aynı değil.

Bunda…
HDP’nin bugüne kadar kendini Türkiye coğrafyasının yalnızca bir bölümüne sıkıştırıp sınırlayan politikalar izlemesi en önemli etken.
Aslında…
Bu sıkışmışlık ve baskı ortamından kurtulabilme şansını elde etti. Örneğin, 10 Ağustos’taki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, Selahattin Demirtaş’ın adaylığı bugüne kadar HDP’ye hiç sıcak bakmayan Batı kentlerindeki kimi seçmende karşılık buldu.
Ne var ki…
Demirtaş seçim sürecinde verdiği mesajlarla topladığı ilgiyi, seçim sonrası özellikle Kobane eylemleri için halkı sokağa davet eden çağrısıyla yitirdi.
Böylece…
Düne kadar bölgeye sıkışan ve ülkenin partisi olamamanın sıkıntısını yaşayan HDP cumhurbaşkanlığı seçiminde yakaladığı sıcak imajı korumadı ve patinaj yapıp zikzak çizen parti olarak kaldı.
Şimdi…
Açılım süreci açıklamaları ve tartışmalarının yoğunlaştığı bir süreçte yeniden Batı açılımı yapmayı planlıyor.
İlk adımı da…
10 Ağustos’ta Selahattin Demirtaş’ın en yüksek oy aldığı illerden Bursa’da pazar günü yapacağı İl kongresi ile atıyor. Kongre, HDP’nin ilk il kongresi olma özelliği de taşıyor.
Dahası…
Bursa’da örgütlendiği Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Yenişehir, Gemlik, Mudanya ilçe kongrelerinin ardından toplanacak olan İl kongresi için, geçmişteki gibi bir düğün salonu yerine bu kez Atatürk Spor Salonu kiralandı.
Üstelik…
Pazar günü saat 12.00’de başlayacak kongreye Eşbaşkan Selahattin Demirtaş ile birlikte bazı milletvekilleri ve partinin tanınmış isimleri de katılacaklar.
Kongrenin tek farklılığı, düğün salonu yerine Atatürk Spor Salonu’nda toplanılması değil. HDP bu kongreyi Batı açılımı için de fırsat görüyor.
O nedenle…
Pazar günü, Nadir Kırlılar’ın yerine İl Başkanlığı’na, sol/sosyalist seçmene mesaj verebilecek Kürt kökenli olmayan bir İl Başkanı seçilmesi bekleniyor.

 

***

 

Parti kurma nedeni sosyal medyada

 

CHP’den ayrılıp Anadolu Partisi’ni kuran Emine Ülker Tarhan mesajlarını sosyal medyadan veriyor. Son mesajında da CHP’den ayrılma kararını şu soruyla açıklıyor:
“Seçim barajı yüzde 10 diye hiçbir şey yapmayıp temsil edilmediğini düşünen, bir şeyleri değiştirememekten yorgun düşmüş, umutsuz bunca iyi insan varken, öyle yeniden milletvekili olmak için beklese miydim?”
Şunu da ekliyor:
“Kapalı kapılar ardında dedikodu yapıp, şikayet edip, dışarıya çıkınca lider alkışlayıp, ceket ilikleyip yeniden milletvekili olmanın hesaplarını yapanlardan mı olmalıydım?”

 

***

 

AK Parti’de ilçe kongreleri sürerken İl kongresi hesabı 

 

Kongre süreci… Yıldırım’la başladı, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ile devam etti, pazar günü de Osmangazikongresi yapıldı. Programa göre, İl kongresi 10 Ocak 2015 Cumartesi günü yapılacak.
Yani, 2 aya yakın bir süre var.
Bir yandan ilçe kongreleri yapılırken, diğer yandan İl kongresi hesapları yapılıyor. En azından, kulislerde İlkongresiyle ilgili konuşmalar başladı.
Bu noktada…
AK Parti’nin bugün izlediği teşkilat stratejisi önem kazanıyor.
Çünkü, delege yazımından ilçe başkanı adayının belirlenmesine ve yönetim listesi oluşturulmasına kadar her şeyi takip edip işi sıkan tutan AK Parti Genel Merkezi, belli ki sıra İl kongresine geldiğinde de elini çekmeyecek.
O nedenle…
Teşkilatın görüşünün gelişmesi yerine Ankara’nın görüşünün oluşması daha önemli hale geldi.
Bununla birlikte…
Bugünkü yapılanmaya bakarak bazı tahminler yapmak mümkün.
Örneğin…
İlçe kongrelerindeki aday belirleme yöntemi ve yapılan tercihlere bakıldığında, Bursa Milletvekili olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın isteklerinin yerine geldiği görülüyor.
Bu da…
İl kongresinde de Arınç’ın tercihi doğrultusunda Cemalettin Torun’un devamı yönünde bir işaret kabul ediliyor.
Zaten…
AK Parti Genel Merkezi kayaklarından da Torun’la devam yönünde sinyaller geliyor.
Yine de…
İl başkanlığı düşüncesiyle harekete geçenler var. Hatta, Sedat Yalçın yönetiminde İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Avukat Cüneyt Bülent Şeker’in kongrede İl Başkanı Adayı olduğunu belirterek Bursa Koordinatörü Hacı Turan’la görüştüğü ve kendisine bir dosya verdiği kulağımıza geldi.

  

***

 

BTSO Başkanı Burkay aday olur mu?

 

AK Parti’de kongreler devam ederken, 7 Haziran 2015’te yapılacak milletvekili genel seçimi kulisleri de başladı.
Dün sabah ziyaret ettiğimiz bir dostun ofisinde, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay’a yakınlığıyla bilinen bir sanayiciyle karşılaştık.
“Başkan’ın aday olacağı konuşuluyor, doğru mu?” diye sorduğumuzda, “Milletvekili olmasını isteyenler var, ama BTSO Başkanlığı’ndan sonra onu doğrudan Bakan görmek isteriz” cevabı verdi.
Espri miydi, düşünce beyanı mıydı bilemedik.

 

***

 

Dünyayı Bursa’ya getiren, Bursa’yı dünyaya açan fuar

 

Kısa adıyla MÜSİAD olarak bilinen Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği tarafından organize edilen ve dünyayı İstanbul’da buluşturacak olan Uluslararası MÜSİAD Fuarı 26 Kasım’da başlıyor.
Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı fuara 102 ülkeden 7 bin 500 işadamı katılıyor.
Bir anlamda…
Dünyayı İstanbul’a toplayacak olan fuarda 14 firması da dünya vitrinine görücüye çıkacak. Bu firmalar arasında, tramvay ve raylı sistemler üreticisi Durmazlar ile otobüs üreticisi Güleryüz de var.
MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni ile dün sohbet ederken, “Bir anlamda Bursa firmalının dünya lansmanını yapacağız” dedi.
Yanı sıra…
Fuar için İstanbul’a geleceklerin arasında, değişik ülkelerden toplam 100 civarı işadamı da önümüzdeki hafta Cuma günü Bursa’ya gelecekler. Konuk işadamları için Bursa yatırımlarını tanıtacak geziler ve görüşmeler planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.