1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hedefi büyük: CHP’yi 500 bin seçmenle buluşturacak
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hedefi büyük: CHP’yi 500 bin seçmenle buluşturacak

A+A-

Zaman zaman tekrarlıyoruz… Bursa’nın geçmişten bu yana siyasi röntgeni ele alındığında özel bir seçmen karşımıza çıkıyor.

Örneğin…

Yıllarca sandıktan Adalet Partisi gibi, Anavatan Partisi gibi, Doğru Yol Partisi gibi hep merkez ve merkez sağ partiler çıktı. Araya yalnızca iki kez sol parti girdi. 1977’de Cumhuriyet Halk Partisi, 1999’da Demokratik Sol Parti seçimi kazandı.

Son dönemdeyse Adalet ve Kalkınma Partisi 2002’den beri tüm seçimleri açık ara kazanıyor.

Oysa…

Bursa sanayi nedeniyle işçi ve emekçi kenti, aynı şekilde esnaf kenti. Yani, Bursa’da sol oy potansiyeli daha yüksek. Fakat sandıktan sol çıkmıyor.

Aslında…

Siyaset sosyolojisinin incelemesi gereken tabloyu, geçen hafta yapılan kongrede CHP İl Başkanı seçilen Şadi Özdemir’e sorduk.

Olay Televizyonu’nda yayınlanan Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Özdemir çok iddialı bir karşılık verdi:

Bursa’nın sağın kalesi olduğu yolunda söylem var. Oysa Bursa’da solun yüzde 75 oy potansiyeli var.”

Ardından…

Siyasi söylem ve stratejileri değiştireceklerini söyledi ve ekledi:

Siyaset anlayışımızı değiştireceğiz. Çalışana, işçiye, esnaf kesimine ulaşıp birlikte olacağız. Böylece gerçekte olan yüzde 75’i ortaya çıkaracağız.”

Şunu vurguladı:

Bu potansiyeli reel enerjiye çevirmek de parti örgütünün görevi.”

Sonra da…

CHP Bursa İl Başkanı olarak belirlediği büyük hedefi açıkladı:

Aldığımız oy itibarıyla söylemek gerekirse, biz Bursa’da 500 bin kişiyiz. Gitmedik, ulaşmadık buna rağmen 500 bin kişi bize oy verdi. CHP olarak o 500 bin kişiyi tanımıyorduk. Şimdi gidip onları bulacağız ve tanışacağız.”

Buluşmayı iki aşamada gerçekleştirmeyi düşünüyor.

Birincisi…

28 bin olan, ancak 7-8 binine ulaşılamadığını söylediği üye sayısını 100 bine çıkarmayı hedefliyor.

İkinci adımda da…

Üyelerle eylem planı hazırlayıp oy veren 500 bin kişiye ulaşmayı planlıyor. “Her üyeyi oy veren bir seçmen ailesinden sorumlu kılacağız. Üye o aileyi CHP’yle tanıştırıp buluşturacak.”

İşleyişten umutlu:

Geçenlerde siz yazdınız. AKP 306 bin üyeyle 3-4 ay içinde görüşecekmiş. Biz de yürüteceğimiz bilinçli çalışma sonucu 500 bin seçmenimizle 1 yıl içinde buluşacağız.”

 

Bursa’da CHP’nin seçmeni değişti mi?

 

CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’e, geçmişte merkez partilere oy veren kent merkezindeki mahalleler ve kentin varsıl bölgeleri kabul edilen mahallelerde CHP’nin birinci parti çıktığını anımsatıp “CHP’nun Bursa’da seçmen yapısı mı değişti?” diye sorduk.

Şu cevabı verdi:

CHP geçmişte düzeni korumaya çalışan partiydi. O nedenle düzenin mutlu ettikleri, en azından mutsuz etmedikleri ki onlar da orta sınıf üstüdür CHP’ye yöneldi. Çünkü sistem savunucusu olmak, sistemden mutlu olanların oyunu almaktır.”

Şunu ekledi:

Yeni siyaset anlayışımızda, potansiyelimiz olan varoşlara yöneleceğiz.”

 

CHP’de eski il başkanları ve milletvekillerine yeni görev!

 

Geçen pazar günü yapılan kongre öncesi süreçte “çalışkan parti modeli” vaat eden CHP İl Başkanı Şadi Özdemir’in öncelikleri arasında örgütlenme modelini değiştirmek de var.

Çünkü…

Her seçmenle bire bir konuşmayı hedefliyor. Bunu sağlamak için kenetlenip topyekûn çalışma planını önemsiyor. Böylesine geniş kapsamlı yapısal değişiklik için de partiye yeni bor model getirmek istiyor.

Onu da şu sözlerle açıkladı:

Takım oyunuyla, çok büyük bir organizasyon kuracağız. Yönetimin yanında, yönetişim kavramına göre partiyi yönetmek için izleme, çalışma, danışma gruplarını oluşturacağız.”

Sonrasındaki adımı nasıl atacağını da söyledi:

Zafer Yıldız arkadaşım son iki seçimde partinin başındaydı. Çok çalıştı. Deneyimlerinden yararlanmak için birlikte çalışmaya davet edeceğim.”

Şunu da ekledi:

Yalnızca Zafer arkadaşımı değil; eski il başkanları, milletvekilleri, ilçe başkanları, belediye başkanları, meclis üyelerinin hepsini görev almaya davet edeceğim. Hep birlikte çalışıp partiyi büyüteceğiz.”

Acaba…

CHP’nin kronik yapısı içinde herkes bir araya gelebilecek mi? Özdemir şu cevabı verdi:

Bizim olduğumuz yerde gerginlik olmaz. Kimseyle kavgam ve çekişmem de olmaz. İşimiz sevgi. Bununla hareket edeceğiz.”

 

Bursa’daki her olay izlenecek!

 

Yeni örgütlenme modelini CHP İl Başkanı Şadi Özdemir şu sözlerle anlattı:

Herkesle ilişki kuran bir model getireceğiz. Bursa’daki her şeyi yakından izleyip görüş ve öneri geliştireceğiz.”

Şunu da vurguladı:

Yerel yönetimlerin kaynaklarından yatırımlarına kadar yaptıkları her şeyi takibe alacağız. Nerede haksızlık varsa CHP orada olacak.”

Şunu da ekledi:

Kuşun, böceğin, çiçeğin hakkı yeniyorsa da CHP orada olacak; işçinin, emekçinin hakkı yeniyorsa da CHP orada olacak.”

Tanımı şöyle yaptı:

CHP artık sahada dolaşan, aktif bir hale gelecek.”

 

Kanseri yendi, şimdi kadın kanserleriyle savaşın öncüsü

 

​Arzu Karataş’ı 10 yıl önce, Acıbadem Bursa Hastanesi açılışıyla tanıdık. İstanbul’dan geldi ve Hastane Direktörü olarak sorumluluk aldı. Ardından, Bursa’nın yanı sıra Acıbadem Bodrum Hastanesi direktörlüğünü de üstlendi.

Fakat…

Hiç ummadığı bir anda kanserle karşı karşıya kaldı. Sonra, kanserle savaşını da kazandı. Kendine edindiği yeni misyonu ise sosyal medyadan kemoterapi döneminde çekilmiş saçsız fotoğrafıyla paylaştı.

Duygularını da şöyle yansıttı:

13 Şubat 2014… İşte benim canımın yandığı en önemli gün. Saçlarımı kaybedince sanki cinsiyetimi kaybettim. Yanımdaki arkadaşlarım ‘Biz de kazıtacağız’ dediklerinde ‘Olmaz’ dedim. Onların canı acımasın…”

Şöyle devam ediyor:

O gün dedim ki… İnşallah tedavi olur ve saçlarımı yeniden elde edersem, o kadınları anlayacağım ve onlar için bir şeyler yapacağım.”

İşte…

Kadın kanserleriyle mücadele amaçlı Pembe İzler Derneği böyle kuruldu ve 25-31 Aralık tarihleri arasında Korupark’ta saçlarını kaybeden kadınlar için Pembe Yıllar Pazarı’nı açtı.

Onun geliriyle kanserle savaşan kadınlara peruk, bandana, eşarp, bere, şal, kaş kalemi alınacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.