1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Herkes kendine yakın il başkanı istiyor, CHP içinden çıkamıyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Herkes kendine yakın il başkanı istiyor, CHP içinden çıkamıyor!

A+A-

Metin Çelik’in milletvekili aday adayı olmak için CHP İl Başkanlığı’ndan istifasının üzerinden tam 1 hafta geçti. Normalde, adaylık için İl Başkanı istifa ettiğinde yerine geleceğin ertesi gün belli olması gerekiyor.

Çünkü…

CHP Tüzüğü, il başkanının adaylık için istifası halinde yönetim içinden belirlenecek bir isme öncelik tanıyor.

Nitekim…

Metin Çelik sürece yönetimde oylama yaptırarak katkı koydu. İl Başkan Yardımcısı Zafer Yıldız ile İl Saymanı Ali Ekber Kartum arasında oylama yapan yönetim kurulu Zafer Yıldız’dan yana tercih koydu.

Çelik de önce il yönetim kurulu, sonra ilçe başkanlarıyla iki kez Ankara’ya giderek tercihi Genel Merkez’e iletti, kendisi de destek verdi.

Bununla birlikte…

CHP içinde farklı arayışlar sonucu farklı isimler gündeme geldi.

Örneğin…

Partinin etkili isimlerinden Şerafettin Atalay geçiş dönemi için Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Fırat Emiroğlu’nu önerdi. Atalay yıllardır CHP Bursa Milletvekili Kemal Ekinci ile birlikte siyaset yaptığı için, öneriye Ekinci’nin de destek verdiği algısı oluştu.

Yanı sıra…

Önerilen Emiroğlu halen Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı olduğu için Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in de desteklediği düşünüldü.

Ne var ki…

Kulislerde Bozbey’in il yönetimindeki oylamada kaybeden Ali Ekber Kartum’u arzu ettiğini konuşuluyor.

Buna…

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın Emir Birgül önerisi eklendi.

Derken…

CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz’ün önerisiyle Gemlik İlçe Başkanı Uğur Sertaslan gündeme girdi. Demiröz önerince, birlikte hareket ettiği Bursa Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Sena Kaleli akla geldi.

Ancak…

Kaleli’nin aklından Dr. Ceyhun İrgil’in geçtiği anlaşıldı. İrgil’in ise milletvekili adaylığı için Genel Merkez’e başvurduğu duyuldu.

Partinin etkili isimlerinden Mustafa Şenyurt ve birlikte siyaset yaptığı İsmet Karaca ise “deneyimli isim” olarak Hüsnü Taş’ın adaylığını dillendirdiler.

Bunlar konuşulurken…

2009 yerel seçiminde Osmangazi Adayı olan Denizhan Sezgin adı ortaya atıldı. Kimileri de ağabey formülü çerçevesinde Yahya Şimşek’i anımsattı.

Görüldüğü gibi…

CHP’de bugün için 10 ayrı kanaldan il başkanı arayışı var. Aslında, siyasi partilerde bu farklılık canlılığı gösterir. Gelin görün ki, CHP’de kargaşaya yol açıyor.

Çünkü…

Herkes kendine en yakın gördüğü ismin il başkanı atanmasını arzu ediyor. Genel Merkez o nedenle işin içinden çıkamıyor.

Sıkıntı şu:

İstifa eden il başkanının yerine yönetim içinden atama en kolayı. Yönetim dışından atama için önce yönetimin görevden alınması ya da istifa etmesi gerekiyor.

Bakalım CHP Genel Merkezi bu krizi nasıl aşacak?

 

 

AK Parti’de ilk adım: Süleyman Soylu ile görüştü ve çekildi

 

 

AK Parti’de il kongresi 10 Ocak’ta yapılacak. Yani artık son haftaya giriliyor. Fakat il başkanlığı konusunda henüz net bir karar yansımadı.

Bugüne kadar…

Adaylığını açıklayan tek isim olan Avukat Cüneyt Bülent Şeker önceki gün akşam saatlerinde Ankara’da Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu ile yarım saat süren bir görüşme yaptı.

Eski yöneticilerden Şeker o görüşmeyi şöyle aktardı:

Ankara’da Teşkilat Başkanımız Sayın Süleyman Soylu ile görüştüm. Kendisine Bursa teşkilatının sıkıntılarını ve adaylık gerekçelerimi anlattım.”

Ardından…

Anlattıklarımı büyük bir dikkatle dinledi” dedi ve şunu söyledi:

Görüşmemizde, beni aday göstermeyi düşünmediklerini açıkça ifade etti. Ancak listemi sunup aday olmamın da hakkım olduğunu beyan etti.”

Kendisinden istenileni açıkladı:

Sayın Teşkilat Başkanımız, görüşmemiz sırasında AK Parti için bu dönemin çok kritik bir süreç olduğunu ifade etti ve ‘Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızın üzülmemeleri için liste vermemenizi rica ediyorum’ dedi.”

Şöyle devam etti:

Ben de kendisine, çıkış amacımın makam ve mevki elde etmek olmadığını, mevcut yanlışlara dikkat çekmek olduğunu aktardım.”

Bu noktada…

Ankara’da yaptığım görüşmede, amacıma ulaştığımı gördüm” deyip kararını dile getirdi:

Sayın Soylu’ya, partimin kararı ve Başbakanımın arzusu doğrultusunda hareket edeceğimi bildirdim. Böylelikle AK Parti il başkan adaylığından çekildim.”

Bu sözlerden…

Kongre için son haftaya girilirken AK Parti Genel Merkezi’nin harekete geçtiğini anlıyoruz. İkinci adım o nedenle önemli hale geldi.

 

 

Koordinatör kongreden 2 gün önce geliyor

 

 

AK Parti’de Genel Merkez tarafından Bursa Koordinatörü atanan Hacı Turan ilçe kongreleri sürecinde başkan adaylarının belirlenip yönetimlerinin oluşması dahil her aşamanın içinde yer almıştı.

Bu kez, il kongresi sürecine henüz katılmadı.

Dahası…

Turan’ın 8 Ocak günü Bursa’ya geleceği bilgisi var. Yani, kongreden 2 gün önce burada olacak.

Bundan da…

İl Başkanı’nı doğrudan Genel Merkez’in belirleyeceği, Hacı Turan’ın yalnızca yönetimin oluşturulması sürecine katılacağı yorumu çıkarılıyor.

 

 

MHP’de gözler Yıldırım ve İnegöl’de, ama Nilüfer kilitlendi

 

 

Kongre sürecindeki MHP’de, Osmangazi kongresinde yaşanan ve sürpriz kabul edilen sonuç, tüm gidişatı etkiledi.

Nitekim…

Osmangazi’de kaybeden taraf olan ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ile birlikte hareket eden ekip, Yıldırım’da resmen yoğurdu üfleyerek yiyor.

Bu amaçla…

Fevzi Zırhlıoğlu’nun çağrısıyla yapılan ve 9 eski ilçe başkanının katıldığı toplantı, Osmangazi’deki gibi tüm eski ilçe başkanlarını sürece katmayı amaçlıyor. Fakat henüz isim aşamasına gelinemedi.

174 delegeli Osmangazi’den sonra, 120 delegeyle il kongresine en fazla delege veren ikinci ilçe Yıldırım’ın 18 Ocak’taki kongresi gelecek hesapları için önemli.

O nedenle…

Osmangazi’de kaybeden ekip, önce Yıldırım ve Nilüfer’i mutlaka kazanmak istiyor. İki taraf da asıldığı için, Nilüfer’de ilçe kongresi delegeleri henüz belirlenemedi.

Bunun da Nilüfer kongresinin en sona kalmasına yol açması bekleniyor.

Gözlerin çevrildiği ilçelerden biri de, İl Başkanı Hasan Toktaş’ın ilçesi İnegöl. Bugüne kadar hep Toktaş’la birlikte hareket eden İnegöl’ün milletvekili adaylığında İnegöl kontenjanı için eski ilçe başkanı Fikret Fidan’ı arzu etmesi, il kongresi hesaplarını da etkileyeceğe benziyor.

Bu arada…

Necati Özensoy-Hasan Toktaş ikilisinin Osmangazi’de kongre kazanmaya yönelik strateji geliştirirken il delege listesine pek dikkat etmedikleri yorumları var. O yorumlarda, “yarı yarıya fire” hesapları yapılıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.