1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Heyecan veren proje: Kapıkaya dağın altından tünelle geçilecek!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Heyecan veren proje: Kapıkaya dağın altından tünelle geçilecek!

A+A-

Bursa'dan dağın arkasına gidilen 2 ana yol var. Biri Keles'e gidiyor, diğeri 3 dağ ilçesine birden, yani Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık'a ulaşıyor.

Dahası...

İkisi de, dağın arkasında kalan Balıkesir ve Kütahya'nın ilçelerine Bursa'yı bağlıyor. Bu 2 yola, İnegöl-Tunçbilek-Tavşanlı yolunu da eklemek gerek.

İşin ilgin yanı...

Dağ yöresini Bursa'ya bağlayan Orhaneli ve Keles yollarının yapımı yıllardır bitmiyor ve bu nedenle yol efsaneleri bile oluşmaya başladı.

Hele...

3 ilçenin merkezle ulaşımının sağlandığı Orhaneli Yolu'nda, Doğancı Barajı'nı geçtikten sonra tüm heybetiyle yolun önüne çıkan Kapkaya bir türlü aşılamıyor.

Kışın kar nedeniyle geçit vermeyen Kapıkaya yaz mevsiminde bile dik ve virajlı yol nedeniyle adeta yol kâbusu haline dömüştü.

Nitekim...

Daha yıllar önce, Faruk Çelik'in Bursa Milletvekili olarak AK Parti Grup Başkanvekilliği yaptığı dönemlerde Karayolları'na doğrudan "Nasıl geçersiniz bilmem, Kapıkaya aşılacak" hedefi gösterdiğini anımsıyoruz.

İşte...

Dağ yöresinin en büyük sıkıntısı olan Kapıkaya'yı aşmak üzere harekete geçildiğini AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten açıkladı:

"Bu dönem halledemeyeceğiz belki, ama Kapıkaya'yı dağın altından tünelle geçmek üzere Karayolları hazırlıklara başladı."

Bu noktada...

Henüz proje aşamasına gelinmediğini, ancak ileriye yönelik bir çalışma başlatıldığını açıklayan Mesten şunu da ekledi:

"Barajın hemen üst tarafından başlayacak olan tünel, Kapıkaya'da dağın altından geçip karşıya ulaşacak. Böylece zorlu Kapıkaya dolaşılmadan yeraltından kolaylıkla geçilecek."

Tünel projesi gerçekleştiğinde, Orhaneli'ye ulaşım süresi çok kısalacak, hatta en uzak ilçe konumunda olan Harmancık yolunda da 30 dakikaya yakın zamandan kazanç olacak.


 

Dağ yöresi yollarında son durum

 

Dağ yöresi köyleri için "Benim köylerim" diyen AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten yol çalışmalarıyla ilgili bilgiler de verdi:

Bir...

" Doğancı Barajı'na kadar olan kesim duble yol oldu. 2 kilometre duble yol ve viyadükle karşıya geçilecek ve 1.5 kilometre tünel yapılacak. İhaleye itiraz edildi, Kamu İhale Kurumu inceliyor, bugünlerde sonuçlanır."

İki...

"Keles Yolu'nda barajdan sonrasının sıcak asfalt ihalesi yapıldı. Çaybaşı ve Baraklı köyleri çevre yolu yapımı da başladı."

Üç...

"2019'a kadar Büyükorhan'da yol meselesi halledilmiş olacak."


 

İktidar gözüyle Kılıçdaroğlu yürüyüşü: Kendi kararı değil

 

AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten'le sohbet ederken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'ran İstanbul'a yürüyüşünü sorduk.

Söze...

"Demokrasi rejiminde yürüyüşler elbette en meşru haktır" diye söze başladı ve arkasından şunun altını çizdi:

"Ancak; hoşumuza gitmeyen yargı kararı olduğunda yapılacak şey kitleleri sokağa çağırarak eylem yapmak değildir. Sorumlu devlet adamına bu yakışmaz. Halkı galeyana getirecek davranışı yakıştıramadık."

Gözlemiyse şu:

"Tabanı ve vatandaş ilgi göstermedi. CHP Genel Başkanı toplum değerleriyle tam barışık olmadığı için toplumu arkasına toplayamadı."

Şunu anımsattı:

"Recep Tayyip Erdoğan nerede çağrıda bulunmuşsa vatandaş canı pahasına oraya geliyor. 15 Temmuz'da bunu gördük. İnsanlar bir çağrısıyla sokaklara, havaalanlarına döküldüler."

Yürüyüşü...

Provokasyonlara açık eylem olarak gören Mesten, bir de iddiada bulundu:

"Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin bu yürüyüşü planladığını düşünmüyorum. Bir yerlerden yürüyün talimatı veriliyor. Bizde bu kanaat hasıl oldu."

Şunu da ekledi:

"Ayrıca bu yürüyüşü bitirebilir mi diye kuşkuluyum."


 

Kongre süreçleri yenilenme için fırsat

 

MHP kongre süreci yaşıyor, AK Parti ve CHP ise kongrelere hazırlanıyor. Bu süreci yorumlayan AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten şunu söyledi:

"AK Parti kurulduğundan beri yenilenmenin, kan tazelemenin merkezi oldu. Örneğin Bursa'da eski milletvekili sayısı mevcutlardan fazla."

Şunu da vurguladı:

"AK Parti sürekli yenilenmeyi kendine şiar edinmiş yenilikçi bir parti olduğu için bugün bunu çok daha disiplinli şekilde ileriyi öngörebilecek projeksiyonlarla yapabilecek kapasitede."


 

CHP Yıldırım'a gençlik enerjisi: Halkla iç içe yönetim projeleri

 

​CHP'de 23 Eylül'de başlayacak ilçe kongreleri için ilk aday Yıldırım'dan çıktı: Alişan Kılıç.

Üstelik...

2008-2012 yılları arasında CHP Yıldırım İlçe Gençlik Kolu Başkanı olarak görev yapan Kılıç parti örgütüne enerji verecek projeler hazırlayıp çalışmaya başladı bile.

Gençlik kolunda da birlikte siyaset yaptığı ekibinden Mesut Şahin ve Ecevit Uzun'la birlikte ziyaretimize geldiğinde, projelerinden bazılarını da açıkladı.

Örneğin...

"Yıldırım'da CHP üyelerini her hafta bir mahallede bir araya getirip yönetim ve belediye meclisi üyeleriyle buluşturacağız" diyen Başkan Adayı Alişan Kılıç halkla iç içe yönetim vaat etti.

Yıldırım'ın ilçe olarak en önemli sorununun uyuşturucu olduğuna dikkat çektikten sonra şunu söyledi:

"Eğitim alanında merkezdeki ilçelerin en gerisinde olan Yıldırım'da öğrencilere katkı amacıyla emekli öğretmenlerimizin ders verecekleri  Cumhuriyet Etüd Merkezleri oluşturacağız."

Her ay üyelerle örgüt toplantısı yapacaklarını ve bu sayede tüm üyelerin birbirlerini tanıyacaklarını da ifade eden Kılıç, şunu da vaat olarak ekledi:

"CHP'yi hedef kitlelere daha iyi anlatabilmek için ilçe merkezimizi Ankara Yolu'nun altına taşıyacağım."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.