1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hiç endişe etmeyin ekonomi emin ellerde
Hiç endişe etmeyin ekonomi emin ellerde

Hiç endişe etmeyin ekonomi emin ellerde

Bursa'da Balkan ülkelerinden gelen yatırımcılara ve siyasilere seslenen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Türkiye ekonomisi güven veriyor ve bu güven devam edecek'' dedi.

A+A-

ASLIHAN AYDIN

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ''Kimse 'Türkiye ekonomisi nereye gidiyor acaba?' diye düşünmesin. Önümüzdeki seçimleri de Allah'ın izniyle kazanacağız, istikrar devam edecek'' dedi.

Bülent Arınç, Rumelili Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneğince (RUMELİSİAD) dün Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 3. Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden daha hızlı büyüdüğünü söyledi. Türkiye'nin bölgesinin kalkınması konusunda da elinden gelen gayreti gösterdiğini ifade eden Arınç, ''Türkiye ekonomisi güven veriyor ve inşallah bu güven devam edecek. Ekonomi emin ellerde'' ifadelerini kullandı.

İSTİKRAR DEVAM EDECEK

Dalgalara karşı, rüzgarlara karşı, özellikle geçtiğimiz günlerde Bursa'yı alt üst eden lodosa karşı ekonominin güvenli olduğunu dile getiren Arınç, ''Hiç endişe etmeyin, inşallah Allah'ın izniyle bu işi selametle tutmaya devam edeceğiz. Kimse 'Türkiye ekonomisi nereye gidiyor acaba' diye düşünmesin. Önümüzdeki seçimleri de kazanacağız, istikrar devam edecek'' diye konuştu.

HELVA YAPMAYI İYİ BİLİYORUZ

Başbakan Yardımcısı Arınç, konuşmasında Balkan ülkelerinin yetkililerine de önemli mesajlar verdi. Bulgaristan'ın ve çevredeki diğer AB üyesi ülkelerin Avrupa-Atlantik Kurumları ile bir arada olmasını istediklerini anlatan Arınç, bu ülkeleri NATO açısından desteklediklerini vurguladı. Arınç, ''NATO'ya bazı ülkeler üye oldular. Bu konuda en büyük desteği biz verdik. Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ülkeyiz ve şüphesiz Makedonya'nın da Yunanistan ile olan arasındaki ihtilafında Makedonya'nın yanındayız. Bütün bunları şunun için söylüyorum; yani yağ var, şeker var, un var da helva yapıp yemesini bilmemiz lazım. Helva yapmayı da biz iyi biliyoruz'' diye konuştu. Arınç, Balkan ülkelerine serbest ticaret anlaşması, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve karşılıklı yatırımların desteklenmesi anlaşması önerdi.

BABACAN VE ŞİMŞEK EKONOMİDE ÇOK İYİ

- Türkiye'nin yakaladığı istikrarı bozmak isteyenler olabilir, burada sadece muhalefeti kastetmiyorum.

 

- Ekmeğimizi dostlarımızla paylaşmasını bilen bir milletin çocuklarıyız. Rumeli, Balkanlar bizim tarihimizdir.

 

- Biz dostuz, arkadaşız, kardeşiz yerine göre ama bu sözler iyi bir ekonomi iş birliği için yeterli değil.

- Ali Babacan ve Mehmet Şimşek, ekonomiyi çok bilir, ben siyaseti daha fazla bilirim. Birbirimizi tamamlıyoruz.

BALKANLARLA GÖNÜL BAĞIMIZ VAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, '3. Balkan Ekonomi Zirvesi'nde oturum başkanlığı yaptığı 'Yerel Yönetimler ve Ekonomik Kalkınma' konulu panelde, Bursa'nın kalbinin Balkanlarda attığını söyledi. Altepe, ''Türkiye ve Balkan ülkeleri arasında gönül bağı var'' dedi. Balkanlardaki her sıkıntıda Bursa'nın yardım elini uzattığını kaydeden Altepe, ''Balkanlarda Bursa ve İstanbullu iş adamlarının destekleriyle önemli çalışmalar da gerçekleştirdik. Bursa'da olduğu gibi Balkanlarda da tarihi mirası ayağa kaldırıyoruz. Balkanlarda restore edilen eser sayısı 45'i buldu'' diye konuştu.

KİM NE DEDİ?

 

- Erol Kılıkçıer (RUMELİSİAD Başkanı): Balkanlarla ilgili temel çalışma yoğunluğumuz ekonomik ilişkiler üzerine kurulu olsa da, ortak kültürel değerlere de sahip çıkıyoruz.

- Özer Matlı (Bursa Ticaret Borsası Başkanı): İlişkilerimiz kültürel bağlarla güçlendirildiğinde daha anlamlı olacaktır, ayrıca Bursa Balkanlar için önemli bir yatırım yeri.

- Saliha Hakif Emin (Bulgaristan Haskova Milletvekili): Bulgaristan'da Türk azınlığı yaşadığı bölgelere Rumelili işadamlarını yatırıma davet ediyorum. Zaman ekonomik kalkınma zamanı.

- Dr. Victor Tvircun (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Başkanı): Balkanlarda sosyal yaşam ve kalkınmaya önem verilmeli. Mayısta Moldova'daki Ekonomik Forum'a davetlisiniz.

- Münir Karaloğlu (Bursa Valisi): Türkiye için Balkanlarda, Balkanlarda da Türkiye için önemli fırsatlar var, bunlar değerlendirildiğinde kazanan her iki tarafta olur.

- Mahir Yağcılar (Kosova Kamu Yönetimi Bakanı): Siyasetçiler olarak ilerlemeye ve kalkınmaya ışık tutmalıyız, bu konuda siyasi istikrar ve yatırım güvenliği önemli.

- Bekim Neziri (Makedonya Ekonomi Bakanı): Makedonya uluslararası ekonomiye entegre olmaya çalışıyor, bunu yaparken yerel yatırımcıları koruyup, yabancıları çekmeye çalışıyor

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.