1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hızlı trenin projesi sil baştan: Yeni hedef, 2020'de yolculuk!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hızlı trenin projesi sil baştan: Yeni hedef, 2020'de yolculuk!

A+A-

Soğuk bir gündü… 23 Aralık 2012’de hızlı tren için Balat’ta 3 Bakan’ın katılımıyla yapılan temel atma töreninde hedef olarak 2016 yılı başı açıklandı.

Üstelik…

Temeli atılan Bursa-Yenişehir etabıydı. Yenişehir’den sonrası için proje bile yoktu. O nedenle, hedeflendiği gibi 2016 başında Yenişehir hattı bitse bile, ötesi olmadığı için “lunapark treni gibi” olacaktı.

Gelin görün ki…

Hızlı trenin Yenişehir’den öteye projesi bir türlü yapılamadı. Çünkü, ortaya çıkan toprak kaymaları nedeniyle rayların nereye bağlanacağına bir türlü karar verilemedi.

O bölümde proje bile yapılamazken, Bursa-Yenişehir arası da ihale bedeli 400 milyon lira tünellerde bittiği için öylece kaldı.

Açıkça söylemek gerekirse, Bursa’nın da umudu kırıldı ve hızlı tren kent gündeminden yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Derken…

TCDD yönetiminin değişmesiyle birlikte yeni proje ve yeni güzergah arayışları gündeme geldi.

Onları da, “Hızlı tren Mezitler’de yol arıyor” başlığıyla aktardık. Hatta, “Ahı Dağı arkasından, yeni yapılacak otoyol yanından” alternatifiyle Yenişehir’e ulaşması düşüncesini de duyurduk.

Fakat TCDD’de yönetim bir kez daha değişince merakla beklemeye başladık.

İşte…

Tam da bu süreçte beklediğimiz yeni umut haberi AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin’den geldi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile yaptığı görüşmenin ardından şunu söyledi:

Bir türlü proje aşamasına gelemeyen Yenişehir-Bilecik hattı için karar verildi. Bursa hattı Osmaneli’ne bağlanacak. Proje ihalesi de bu karara göre yapıldı ve süreç başladı.”

Şu bilgiyi de ekledi:

İhalede, Yenişehir-Osmaneli projesi için 540 gün süre var. Fakat TCDD müteahhitten yılsonuna kadar, yani 240 günde projeyi istedi.”

Ardından…

Yaptığım görüşmelerden şunu çıkardım” dedi ve şu hesabı yaptı:

Yılsonunda proje bittiğinde hemen ihaleye çıkılacak. İnşaat 2017 başında başlar. Mevcut projede de bazı değişiklikler söz konusu. 2020’de yolculuk yapabileceğimizi düşünüyorum. Hedef bu.”

Gerçi…

Gözümüzün önündeki bölgede iş durduğu için umutsuzluk yaşıyoruz, ama Yenişehir’den ötesi ilk kez proje aşamasına geldi, bu da çok önemli.

Kısacası, yeniden umutlandık.

 

Bursa-Yenişehir etabına tamamlama ihalesi

 

3.5 yıl önce hızlı trenin temeli, Bursa-Yenişehir etabının 400 milyon liraya tamamlanacağı öngörüsüyle atılmıştı.

Fakat…

İhale bedeli tünellerde bitti ve işin diğer bölümlerine para kalmadığı için inşaat da durdu.

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin parası bittiği için yapımı duran Bursa-Yenişehir hattı için de bilgi verdi:

TCDD Bursa projesini bir an önce bitirmek istiyor. O nedenle, yapılan Yenişehir-Osmaneli proje ihalesi ardından Bursa-Yenişehir etabı için de çok yakında tamamlama ihalesine çıkılacak.”

 

Hızlı trenin Yenişehir güzergahında değişiklik var!

 

Projenin temelinin 23 Aralık 2012’de görkemli bir törenle atılmasına karşın Yenişehir’den ötesi için proje aşamasına gelemeyen TCDD nihayet bu sorunu aştı ve proje ihalesi yaptı.

540 günlük süresine karşın, yılsonuna kadar 240 günde bitirilmesi istenen proje hızlı tren bağlantısının Osmaneli’ne yapılmasını öngörüyor.

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin, kesinleşen güzergah üzerindeki yerleşim noktalarının tek tek haritada işaretlendiğini söyledi.

Buna göre…

Selçik köyünden sonra Ahı Dağı’nın arkasından, yani kuzeyinden dolaşacak olan hızlı tren Düzmeşe ve Orhaniye’den sonra Dereyörük yakınlarından geçecek.

Eyerce’nin ardından Terziler ve Hayriye köylerinin yakınlarından devam edecek olan hızlı tren Köprühisar, Çelebi, Afşar köylerinden Yenişehir’e gelecek.

İşte…

Güzergahın bu bölümünde bazı kritik değişiklikler söz konusu.

Eski güzergahta demiryolu hattı Yenişehir’in güneyinden geçiyordu. Daha açık söylemek gerekirse, Yenişehir ile havaalanı arasından bir güzergah izliyordu.

Ne var ki…

Çizimi süren yeni projeye göre hızlı tren hattı Yenişehir’in kuzeyinden bir yarım ay çizerek geçecek.

Yenişehir Havaalanı karşısından ve karayoluna paralel devam ettikten sonra Çardak, Koyunhisar, Marmaracık, Seymen köylerini aşacak.

Buradan da Barakfakih’e inecek.

 

Alternatif proje: İnegöl-Bozüyük

 

Gerçi… Yenişehir-Osmaneli hattının proje çizimi ihale edildi, ama TCDD bu bölgede bir de alternatif proje hazırlıyor.

O proje…

Yenişehir-İnegöl-Mezitler üzerinden Bozüyük’e bağlanmayı öngörüyor. Üstelik, Osmaneli hattına göre Ankara yolculuğunu 10 dakika kısaltıyor.

TCDD şu anda yalnızca çalışma aşamasında olan bu projeyi, ileride Ankara bağlantısı için hazırlıyor. Proje ihalesi yapılan Osmaneli ise İstanbul bağlantısı olarak düşünülüyor.

 

3 Bakan’la ‘teröre karşı Bursa’ya destek’ çıkarması

 

Tam 1 hafta oldu… PKK’Eser Çali kenti kana bulayamadı, ama Ulucami duvarında patlattığı bombayla terörün acımasız yüzünü Bursa’ya anımsattı.

Bu olayın ardından…

Hükümet 3 Bakan ile cuma günü teröre karşı Bursa’ya destek çıkarması yapıyor.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ilk olarak, saat 11.00’de BUTTİM yanında Adalet Sarayı’nın temelini atacaklar ve oradan Ulucami’ye geçip cuma namazı kılacaklar.

Ardından…

3 Bakan saat 14.00’te Merinos’ta Samsun Günleri’nin, saat 16.00’da Bilim Şenliği’nin açılışını yapacaklar. Saat 18.00’deyse, ayrıntılarını 02 Ocak 2014 günü bu sütunlardan duyurduğumuz Atletizm Salonu’nun temelini attıktan sonra saat 21.00’de AK Parti İl Başkanlığı futbol turnuvasının final maçını izleyecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.