1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Hükümet programı devrimi: “Sosyal politikalar” dönemi!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Hükümet programı devrimi: “Sosyal politikalar” dönemi!

A+A-

Avrupa demokrasilerine baktığımızda şöyle bir siyasal tercih karşımıza çıkıyor: Toplumlar bir dönem liberal partileri, bir dönem de sosyal demokrat partileri seçip işbaşına getiriyorlar.

Bunu da sistematik şekilde yapıyorlar.

Hükümet olan liberal partiler fiziki yatırımları gerçekleştirip dünya ile entegrasyonu sağlıyorlar. Göreve gelen sosyal demokrat partilerse sosyal politikalara yönelip bireyin refahı ve mutluluğu projeleri uyguluyorlar.

Türkiye’deyse, özellikle son 13 yıla baktığımızda, toplumun siyasal tercihi anlamında çok bariz bir AK Parti hegemonyası karşımıza çıkıyor.

Dahası…

Türkiye seçmeni, 13 yıldır AK Parti’ye alternatif görmediğini ortaya koydu. 7 Haziran’da küçük bir ders verip salladıysa da1 Kasım’da gücünü iade etti.

Bütün bunları…

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin’le sohbette dile getirip sorduk:

Seçmenin 13 yıldır değiştirmediği ve en uzun süreli iktidarı verdiği AK Parti, acaba toplumun tüm beklentilerini karşılayabiliyor mu?”

O da…

Sorumuza gülümsedi ve “Biraz sabır, göreceksiniz” dedi. Ne kadar sabırla ne göreceğimizin ipuçlarını şöyle verdi:

Türkiye için yapılması gereken çok iş vardı. Biz geçen dönemlerde eksiklerin tamamlanması ve ülkenin kalkınması için yatırımlara yöneldik.”

Şunu ekledi:

Geriye dönüp baktığımızda otoyollar, hızlı tren ve havaalanları, limanlar gibi büyük yatırım projeleri tamamlandı, bir kısmı bitmek üzere.”

İzlenimi şu:

Meclis açılıyor, Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Yeni bir hükümet kurulacak. İzlenimlerime göre, yeni hükümet programında sosyal politikalar öne çıkacak.”

Bu cümlesini açarken, “Görüşmelerimden, hükümet programında öncelikli hedefin bireyin refahı seviyesini yükseltecek politikalar olduğu izlenimi edindim” dedi ve devam etti:

Birinci hedef alt gelir grupları olacak. Devletten maaş alan dar gelirlilerin refah gelişimi yükseltilecek. Memur ve emekli maaşları artacak.”

Şunun altını çizdi:

Aslında sosyal restorasyon kabul edilebilecek adımları yine AK Parti hükümetleri geçmişte attı. Örneğin dul kalan kadınlara maaş gibi, tarımda emeklilik gibi toplum dengesini sağlayacak uygulamalar yapıldı.”

Bu noktada…

Hükümet programıyla birlikte ortaya çıkacak değişimin adını koydu:

Şunu da söyleyebiliriz: Türkiye liberal politikalardan sosyal politikalara geçiyor. Bir anlamda makas değiştiriyor. Bireylerin ekonomik ve sosyal seviyelerini yükseltme dönemi başlıyor.”

 

Bireyin refahı Türkiye’yi büyütecek

 

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yeni hükümet programında yer alacağı izlenimi edindiği konular üzerine sohbet ederken şunu da özellikle vurguladı:

Sosyal politikalarda bireyin refahı ve gelişimi çok önemli. Yeni hükümetin çıkış noktası da bu.”

Programa girecek olan ekonomi döngüsü ise şöyle:

Bireyin refah seviyesi yükselecek. Refah artınca tüketim artacak, tüketim artışı büyüme getirecek, büyüme arttığında istihdam da artacak. İstihdam artınca yeniden başlayıp yukarı doğru çıkacak.”

 

Hedef: Herkesin 1 evi, 1 arabası!

 

Geçen dönem TBMM’de Plan-Bütçe Komisyonu Üyesi olarak görev yapan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimle yeni hükümet programında yer alacak devrim uygulamaları arasında özel bir noktaya işaret etti:

Bireyin zenginleşmesi hedefi doğrultusunda 20 yıllık vadede bir hedef daha var: Herkesin 1 evi, 1 de arabası olsun.

Şunu da ekledi:

TOKİ artık aslî işine dönüyor. Yani sadece konut yapacak. Zaten bu hedefin çıkış noktası TOKİ güvencesi.”

 

Erdoğan Bilenser: Bursaray’a Yalova Yolu engeli yok!

 

Bursa’ya yıllardır sanayici olarak hizmet veren, Bursaspor ve Güvenspor’da yöneticilik yapan, bir dönem de ANAP’ta siyasete soyunan Nail Yenice büyüğümüz evlat acısı ile sarsıldı, oğlu Murat’ı dün toprağa verdi.

Cenazede…

Erdoğan Bilenser’le de ayaküstü sohbet etme fırsatı bulduk.

1999-2004 yılları arasında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Erdoğan Bilenser aslında şanssız bir dönem yaşadı. Çünkü, görevi geldikten kısa süre sonra iki büyük deprem ülkeyi, özellikle de bölgemizi sarstı.

Yokluklara, sıkıntılara karşın motivasyonunu Bursaray’ın bitirilmesi için oluşturdu. “Merinos’a bile gelemezsiniz” diyenlere inat Şehreküstü’ne kadar hattın açılmasını sağladı.

Dün de…

Organize Sanayi ve Beşevler Küçük Sanayi istasyonlarından Şehreküstü’ne kadar Bursaray ana hattını tamamlayıp açan başkan olarak, dönemiyle ilgili zaman zaman gündeme gelen iddiaları konuştuk.

Örneğin…

Kent Meydanı projesiyle Bursaray’ın Yalova Yolu’na çıkışının engellendiği konusu artık onu üzüyor.

Dedi ki:

Kent Meydanı’nda proje değişikliği yaptık, ama hattın Yalova Yolu’na bağlantısını sağlayacak çıkış aynen korundu. Projesinde de var.”

Söylediği şu:

Ben görevdeyken de her yere gidip bunu anlattım ve çıkışın korunduğunu söyledim. Fakat gördüğüm kadarıyla zaman zaman bu unutuluyor.”

Sonra da Bursalılara seslendi:

Kimsenin kaygılanmasına gerek yok. Bursaray arzu edildiği anda Kent Meydanı’ndan Yalova Yolu’na bağlanır bunda bir engel yok.”

 

Letonya özel gününü Bursa’da kutluyor

 

Letonya için 18 Kasım’ın özel anlamı var. Çünkü, ülkede ve elçiliklerinde Milli Gün olarak kutlanıyor. 97. Milli Gün ise ilk kez Ankara dışında Bursa’da gerçekleşecek.

Letonya Büyükelçisi Atis Sjanits ve eşi, Letonya Bursa Fahri Konsolosu Yavuz İskenderoğlu’nun evsahipliğinde bu özel günde Botanik Park’taki İskender Efendi Konağı’ndaki kutlamada olacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.