1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İftarda diplomasi: Dış ilişkiler kişisel ilişkilere hiç benzemez!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İftarda diplomasi: Dış ilişkiler kişisel ilişkilere hiç benzemez!

A+A-

Aralarında... Türkiye'nin tanınmış isimlerinin de yer aldığı 45 kadınla yenen bir iftar yemeği oldu. Katılanlar arasında sanayici, yönetici, bankacı, sanatçı, sinemacı gibi değişik alanlarda öne çıkmış kadınlar vardı.

O iftara...

Bursa'dan genç bir tekstilci kadın sanayici de katıldı: Nilüfer Çevikel.

Daha önce...

1.-yazi-icin-disleri-bakani-mevlut-cavusoglu-ve-nilufer-cevikel-iftarda.jpgOcak ayının sonlarında Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın İstanbul'daki konutunda iş dünyasından bir grupla buluştuğu akşam yemeğine katılan ve sanayici sorunlarını doğrudan aktaran Çevikel cumartesi akşamı da Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu'nun iftarına konuk oldu.

İstanbul'da boğazın kenarındaki Feriye Lokantası'nda gerçekleşen iftarda Çavuşoğlu, konuklarına dış ilişkileri anlattı.

Örneğin...

"Türkiye herkesle sorun yaşıyor, bu işin sonu ne olacak?" anlamındaki bir soruya karşı "Herhangi bir problem yok" diye başlayıp şu cevabı verdi:

"Ticari alanda rakamlar ortada. Ekonomi ve ticareti ilgilendiren bir sorun yok. Zaten rakamların ideolojisi olmaz."

Ardından...

"Ama dış ilişkiler öyle değil. Her an her şey olabilir ve her an her şey değişebilir" deyip ekledi:

"Her türlü diplomasiyi değerlendiriyoruz. Kişilerden, işadamlarımızdan da destek alıp sorunları çözmeye çalışıyoruz. Rusya örneğinde olduğu gibi."

Tam bu noktada...

Bursa'dan gelen Sanayici Nilüfer Çevikel'e dönüp devam etti:

"Rusya ile krizin derinleştiği günlerde ne yapabilirizi konuşuyorduk. Mektup yazarsak yumuşuma olabileceğini öğrendik. Tam bu noktada eski bakanımız ve sanayici büyüğümüz Sayın Cavit Çağlar devreye girdi."

Şunu vurguladı:

"Sayın Çağlar kendi ilişkilerini devreye sokarak çok başarılı bir çalışma yürüttü, her şey düzeldi ve problem kalmadı."

Sonra da şu mesajı verdi:

"Bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, fakat aldırmayın. Önümüzdeki süreçte, yıllardır ilişkilerimizin iyi olduğu ülkelerle yine iyi ilişkilerimiz olacak."

Şunun altını çizdi:

"Dış ilişkiler kişisel ilişkilere benzemez. Ne her zaman çok iyi, ne de her zaman çok kötü gider, değişkendir."

Şuna da dikkat çekti:

"Türkiye şu an geçiş sürecinde. Fakat Avrupa Birliği başta bazı ülkelerin bizden farkı yok, onlar da geçiş sürecindeler."

 

CHP'de program değişti: Kılıçdaroğlu ve İnce aynı gün geliyorlar

 

2.-yazi-icin-kemal-kilicdaroglu-ve-muharrem-ince.jpg24 Haziran seçimi için Bursa programı ilk Muharrem İnce'nin belli oldu ve CHP Adayı'nın 1 Haziran Cuma günü Bursa'ya geleceği açıklandı.

Tarihte değişiklik yok, ancak. program ve ayrıntılarda değişiklikler oluyor.

Örneğin...

Nilüfer Belediyesi tarafından Beşevler'de yaptırılan  İbrahim Yazıcı Stadyumu'nda önce Yeryüzü Sofrası adıyla 20 bin kişilik iftar verilecek, ardından da miting yapılacaktı.

Sonrasında...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Bursa'ya geleceği ortaya çıktı. Önce 26 Mayıs olarak duyurulan, sonra 21 Haziran olarak revize edilen Kılıçdaroğlu programında miting ve iftar yoktu, ama sanayiciler, sivil toplum örgütleri ve muhtarlar olmak üzere 3 ayrı salon toplantısı yer alıyordu.

Hafta sonu ise programda iki temel değişiklik oldu.

Birincisi...

İbrahim Yazıcı Stadyumu'nda düşünülen iftar ve miting Atatürk Stadyumu Meydanı'na alındı. Buna göre saat 19.00'da miting, ardından da iftar olacak.

İkincisi...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aynı gün, yani 1 Haziran'da Bursa'da olacak.

Önce...

Saat 11.00'de sivil toplum örgütleri ve saat 15.00'te iş dünyasıyla bir araya gelecek, sonra da Atatürk Stadyumu'na geçip saat 19.00'da başlayacak Muharrem İnce mitingine katılacak.

 

Lise öğrencisi Merve Asa, Türkiye'nin en genç milletvekili adayı

 

Öyküsü ilginç... Bursa'daki Ülkücü camianın tanınan ve saygı duyulan isimlerinden olan İsmail Asa yıllarca MHP İlçe Başkanlığı yaptıktan sonra Meral Akşener hareketine katıldı ve İYİ Parti Orhaneli Kurucu İlçe Başkanı oldu. İYİ Parti'nin Genel İdare Kurulu'na da girmesi bekleniyordu, ama Bursa'da siyaset yapmayı tercih etti.

Milletvekili aday adaylığı başvurularının yapılacağı son gün olan 4 Mayıs'tan 1 gün önce Orhaneli'nde eşi Hatice Asa kızları Merve'nin doğum günü olduğunu anımsattı ve Bursa'da Uğur Okulları lise son sınıf öğrencisi kızlarına bir sürpriz yapmayı önerdi.

3.-yazi-icin-ismail-asa-ve-merve-asa-001.jpgBunun üzerine...

"O zaman milletvekili adayı yaparız" diyen İsmail Asa, telefona sarılıp kızı Merve'yi aradı ve olurunu aldı.

4 Mayıs günü, yani Merve Asa'nın 18 yaşını doldurduğu gün baba-kız başvuru için Ankara'da İYİ Parti Genel Merkezi'ne gittiler.

Ne var ki...

Başvuru bankosundaki görevliler YSK'nın kabul etmeyeceğini söyleyip geri çevirdiler, ama Hukuk Bürosu'nun görüşüyle başvuru işlemi tamamlandı.

Sonra da...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 18 yaşını doldurduğu gün aday adaylığı başvurusu yapan Merve Asa'yı Bursa 2. Bölge'nin 10. sırasına koydu.

Gerçi...

Yeri seçilebilir değil, ama lise son sınıf öğrencisi Merve listeye girerek Türkiye'nin en genç milletvekili adayı oldu.

 

Merve seçilirse kızların yurt sorununa el atacak

 

Lise son sınıf öğrencisi Merve Asa okul ikincisi olduğu için başarılı bir öğrenci, siyasete de aşina bir genç.

Nitekim...

"Babam İsmail Asa aktif siyaset yaptığı için evdeki konuşmalarda siyasete bir şekilde dahil oluyordum, yabancı değilim" dedi.

Güvenip listeye yazan Meral Akşener'e hayran olan Merve Asa, ülkeye kadın eli değeceğini söyleyip önceliklerini sıraladı:

"Kız öğrencilerin yurt sorunu var, ilk önceliğim bu olacak. Ayrıca çocuk istismarı ve çocuk gelinler konusunda da aktif olacağım."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.