1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İhale tamam, 4 bin konutluk en büyük dönüşüm projesi Mevlana'da başlıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İhale tamam, 4 bin konutluk en büyük dönüşüm projesi Mevlana'da başlıyor

A+A-

​Tarih 17 Ağustos 2013... Dönemin Başbakanı olarak Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mevlana-Ulus mahallerinde atılan temelle Türkiye'de kentsel dönüşüm başlatıldı.

Ne var ki...

133 konutluk kentsel dönüşüm temelinin atıldığı Mevlana-Ulus mahalleleri projesi yürümediği için Mart 2014'te Yıldırım Belediye Başkanı seçilen İsmail Hakkı Edebali bölge planlarıyla birlikte yeniden yapma gereği duydu.

Gerçi...

Edebali açıklamalarında revizyon diyor, ama daha kapsamlı yeni bir planlamayla yeni bir proje yapıldığını vurgulamak gerekiyor.

İşte...

Yeni baştan yapılan Bursa'nın en büyük kentsel dönüşüm projesinde adım adım mutlu sona yaklaşılıyor. Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali bunu açıklarken söze bir önceki adımdan başladı:

"Göreve başladığımızda Mevlana Mahallesi'nde küçük bir parselde, 40'ar metrekarelik 133 daire inşaatı başlamıştı."

Şuna dikkat çekti:

"Şehri geleceğe taşımak için tüm paydaşların memnun olacağı bir model geliştiremezseniz proje yürümez. Bölgenin demografik yapısı ve sosyal yaşamı göz önüne alınırsa, ailelerin 40 metrekarelik dairede yaşamaları imkansız."

Ardından...

Söz konusu projede "sosyal ve psikolojik sorunların da çözülemediğini" anımsatıp şunu söyledi:

"Planların iptal olması ve yükleniciyle ilgili problemler bizi doğru iş sorumluluğuyla yeniden şehir düzeni yapmaya zorladı. "

Sonra da...

Önce 55 hektarlık alanda imar düzenlemesi yaptıklarını söyleyip devam etti:

"Samanlı Kavşağı'nda, Mevlana Parkı'mızın olduğu bölgedeki 55 hektar alan için 5000'lik planlarımızı onaylattık. Avam ve mühendislik projeleri bitti. 14 hektarda tapularımızı çıkardık."

Gelinen noktayı açıkladı:

"14 hektarlık alanı kapsayan ihaleye çıktık. Bu ihaleye Türkiye'nin en büyük 39 firması girdi."

Önemsediği şu:

"Bilançoları, iş bitirmeleri en yüksek firmalar ihaleye girsin ki, atacağımız ilk adım isabetli olsun istedik. Çünkü vatandaşla uzlaşarak gideceğiz."

Sonuç şu:

"İlk ihale tamamlandı ve ilk 5 firmayı tespit ettik. Şimdi onlar arasında en ekonomik ihaleyi yapacağız. Önümüzdeki ay ihale biter bitmez, her şeyimiz hazır. Hatta orada bir de Uzlaşma Binası yaptık, yolları da düzenliyoruz."

Mutluluğunu ve hedefini bir arada dile getirdi:

"En doğru, en modern, yaşama değer katacak, ekonomik açıdan da insanları mağdur etmeyecek en doğru projeye başlıyoruz."


 

Devam eden proje sosyal konut olacak

 

Mevlana ve Ulus mahallelerinde 17 Ağustos 2013'te temeli atılan, fakat sorunlar yaşayan 40'ar metrekarelik 133 projenin ne olacağı da önemli. Çünkü oradan beklentisi olan mülk sahipleri var.

İşte...

Bu projenin akıbetini Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali açıkladı:

"Mevlana'da devam eden 133 daire inşaatı yüzde 70'ler seviyesinde. Onları da tamamlayacağız. Fakat küçük oldukları için onları sosyal konut olarak kullanacağız."


 

Yeni projenin yüzde 55'i yeşil alan

 

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin 14 hektarlık alanda ilk etap ihalesinin yapıldığını açıkladığı Mevlana ve Ulus mahallelerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi aslında 55 hektarlık alanı kapsıyor.

4 bin konutluk en büyük kentsel dönüşüm projesinin en önemli özelliğini de Edebali açıkladı:

"Eski projede yeşil alan yalnızca Samanlı Kavşağı köşesindeki parktı. Yeni projede 55.5 hektarlık akanın yüzde 55'i yeşil alan ve peyzaj alanı olacak."

Projede...

Ticaret ve ofis alanları dışında turizm, sağlık, eğitim, spor, ibadet alanlarıyla yollar ortak kullanım alanları olarak planlandı.


 

En özel çocuklara en özel okul: Burada başka bir hayat var!

 

​Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde bulunan ve hastane alanı olarak bilinen yerin hemen yanında çok özel bir okul var.

Okulu...

Genelde Nilüfer İş Okulu olarak tanınan Nilüfer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi'nde özel eğitim gerektiren engelli çocuklara meslek edindirilmesi çok özel hale getiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okula, ilköğretim mezunu çocuklar kabul edildiği için lise dengi statüsünde. Ancak eğitim alan çocukların özel durumu nedeniyle normal lise müfredatı uygulanmıyor.

Onun yerine...

Meslek edindirme amaçlı iş atölyeleri var.

Nilüfer İş Okulu Müdür Yardımcısı Neslihan Edinçliler okulu gezdirirken atölyeleri şöyle tanıttı:

"El becerisine göre çocuklarımız ağaç işleri, seramik boyama, tekstil gibi atölyelerde eğitiliyorlar. Yaptıkları ürünler de alıcı buluyor."

Yanı sıra...

Özel çocuklara hizmet sektörü eğitimi de veriliyor. O nedenle, buradan mezun olup kafe ve lokantalarda kendilerine verilen işi başarıyla yapıyorlar.

Nitekim...

Edinçliler çocukların anlayışını anlatırken, "Çocuklarımız iş disiplinine sahipler ve verilen görevi mutlaka yerine getirirler, onlardan başka türlü davranış beklenemez" dedi.

Mezunları büyük oranda işe yerleştirilen bu özel okulla işbirliği yapan Üçge Yönetim Kurulu Üyesi Hayri Tuncer ve Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Müdürü Aylin Tatlı ile birlikte ziyaret ettiğimiz Nilüfer İş Okulu'nda çocukların çalıştığı, annelerinin de gönüllü olarak yiyecekler hazırladığı Nişkafe ise halka açık olarak faaliyet gösteriyor.

Dileyenler kafe hizmeti alırken, bazı firmalar destek amacıyla iş toplantılarını da burada yapıyorlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.