1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İhracatta yeni yol haritası
İhracatta yeni yol haritası

İhracatta yeni yol haritası

YEP'in piyasanın beklentilerini karşıladığına işaret eden Bakan Pekcan, yeni dönemde Elektronik İhracat Platformu kuracaklarını ve teşvik sistemini yeniden yapılandıracaklarını dile getirdi.

A+A-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pazar ve mal çeşitlendirmesine gideceklerini belirterek, ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payını artıracaklarını söyledi.

Pekcan, 2019-2021 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) değerlendirdi. Program ile kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanmasının amaçlandığını ifade eden Pekcan, orta vadede sürdürülebilir büyümeye yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini anlattı.

YEP'in önceki programlardan farklı olarak pek çok kesimin görüşleri alınarak Ticaret Bakanlığının da katkı verdiği çalışmalarla hazırlandığına işaret eden Pekcan, programın daha sade ve anlaşılır bir şekilde oluşturulduğunu, somut politika hedeflerine yer verildiğini ve bunun da piyasalarda olumlu karşılık bulduğunu vurguladı.

Bakan Pekcan, YEP'in büyüme patikasının dengeli bir şekilde belirlenmesi ve para politikasının sıkı mali politikalarla desteklenmesiyle piyasanın beklentilerini karşıladığını kaydederek, ‘'YEP'in en önemli özelliği, hedeflerin mevcut ekonomik konjonktür göz önüne alınarak gerçekçi bir bakış açısıyla inşa edilmiş olmasıdır'' dedi.

İHRACAT BÜYÜMEYE DESTEK VERECEK

Türkiye ekonomisinin 2018 yılının ilk yarısında yüzde 6,2 büyüdüğünü hatırlatan Pekcan, yılın ikinci çeyreğinden itibaren büyümeye net ihracatın katkı verdiğini, ilerleyen süreçte ekonomideki dengelenmenin kontrollü bir şekilde devam ettirilmesiyle sürdürülebilir, hedeflerle uyumlu bir büyüme patikasına ulaşılacağını dile getirdi.

Program döneminde ihracatın büyümeye destek vermeye devam edeceğinin altını çizen Pekcan, ‘'Bu kapsamda net ihracatın büyümeye katkısının pozitif olacağını öngörüyoruz'' diye konuştu.

TEKNOLOJİNİN PAYI ARTACAK

Pekcan, YEP'in Türkiye'nin dış ticaret yapısındaki mevcut aksaklıkları teşhis ederek söz konusu sorunların çözülmesi için alınması gereken tedbirleri de içerdiğini belirtti. Dış ticaret açığının büyük bir kısmını oluşturan ilaç, kimya, petrokimya, enerji, makine/teçhizat ve yazılım sektörlerindeki yatırımlara öncelik verilip, cari açığın azalmasına katkı sağlanacağını vurgulayan Pekcan, şöyle devam etti: ‘'Oluşturacağımız İhracat Ana Planı ile pazar ve mal çeşitlendirmesine, mevcut pazarlarda derinleşmeye gideceğiz, ihracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını artıracağız. KOBİ'leri ihracata yönlendirerek ihracatçı sayısının artırılmasını ve firmaların küresel değer zincirlerine entegrasyonunu sağlayacağız. Pazar ve mal çeşitlendirmesine katkı sağlayacağını düşündüğümüz bölgesel bazlı stratejiler oluşturacağız.''

‘ELEKTRONİK İHRACAT PLATFORMU' GELİYOR

İhracatçı firmaların küresel ticaret gelişmelerini yakından takip edebilmesi ve pazar araştırmalarına katkı sağlamak adına ‘Elektronik İhracat Platformu'nu kuracaklarını ifade eden Ruhsar Pekcan, ‘'Böylelikle elektronik ticaretimizin küresel elektronik ticaretteki payını artırabilmesine katkı sağlamış olacağız'' dedi.

İhracatçıların finansmana erişiminin artırılmasına yönelik olarak Eximbank'ın öz sermayesini güçlendirip, şube sayısını artıracaklarını söyleyen Pekcan, bankanın sağladığı finansal araçlarını geliştirip, çeşitlendireceklerinin altını çizdi. Pekcan, ayrıca uluslararası ticaretin kolaylaştırılması, gümrük işlemlerinin hızlandırılması, kaçakçılığın ve kaçakçılıktan kaynaklanan gelir kaybının engellenmesi için gümrük bilgi sistemlerini güçlendirerek gümrükleri modernize edeceklerine işaret etti.

YENİDEN YAPILANDIRILACAK

İhracat teşvik sisteminin daha verimli ve etkin bir şekilde işlemesini sağlamak için mevcut mevzuatı basitleştireceklerine ve yeniden yapılandıracaklarına dikkati çeken vurgulayan Pekcan, “Amacımız ihracatçılarımızın, teşviklerimize ve desteklerimize en kolay şekilde ulaşmalarını ve bunlardan en etkin şekilde faydalanmalarını sağlamaktır'' diye konuştu. Pekcan, Türkiye'nin mevcut ihracat pazarlarındaki payını artırma konusunda çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.