1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İktidara yılın çağrısı: Bursa için birlikte hareket edelim!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İktidara yılın çağrısı: Bursa için birlikte hareket edelim!

A+A-

Kabus gibi olayların yaşandığı bir yılın sonuna geldik. Önümüzde, yarın başlayacak yepyeni bir yıl var. Her yeni yıla girerken iyi dilekler dile getirilmesi ve samimi dostluk çağrıları gelenek haline geldi.

Nitekim…

Benzer genel yapı içerisinde mesaj ve çağrılar birkaç gündür yayınlanıyor.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise yeni bir yıla girerken ortaya konan iyi dilek ve güzellik beklentileri gibi mesajları bir adım öteye taşıdı.

Bunu da…

Bir muhalefet milletvekili olarak; Bursa’yı birlikte temsil ettikleri iktidar milletvekillerine seslenerek yaptı.

Dedi ki:

Hepimizin ortak paydası Bursa. Zaten Bursalıları temsil etmek, haklarını korumak için seçildik. Elbette ülke için çalışıyor, yasama görevimizi yerine getiriyoruz, ama şu da bir gerçek ki Bursa sorumluluğumuz da var.”

Sonra da…

Yeni bir yıla girerken en önemli çağrıyı yaptı:

Gönlümden geçen şu: İktidar partisindeki milletvekili arkadaşlarımızla birlikte, biz muhalefet milletvekilleri Bursa için ortak mücadele edelim, kararlara biz de katılalım.”

Şunu vurguladı:

Partilerimizin genel politikaları farklı olabilir. Ama biz Bursa için aramızda uzlaşma sağlayabiliriz.”

Şunu da ekledi:

Hatta, muhalefet milletvekillerinin desteğini almak iktidar partisindeki arkadaşlarımız için daha güçlü bir durum ortaya çıkarabilir.”

Şöyle devam etti:

Ben şahsen, Bursa ile ilgili konularda ve Bursa’nın hakkını koruma çabalarında CHP Milletvekili olarak her türlü desteğe hazırım.”

Ardından…

Bursa’nın tüm milletvekillerinin geçmişte bu tür toplantılar yaptıklarını duyuyorum. Aynı tabloyu daha geliştirip bugün de yapabiliriz” dedi ve önerisini gündeme getirdi:

İktidar ve muhalefet partilerinin milletvekilleri olarak zaman zaman bir araya gelip Bursa’nın sorunlarını ve neler yapılabileceğini konuşabiliriz.”

İsteği şu:

İktidar ve muhalefet olarak Bursa için el ele olalım, birlikte hareket edelim, omuz omuza mücadele verelim. Biz hazırız.”

 

Kongre geride kaldı, hedef 2019

 

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’a pazar günkü CHP il kongresinde ortaya çıkan keskinleşme ve ayrışma görüntülerini anımsattık.

Yaklaşımı şöyle oldu:

Siyasi partilerin kongrelerinde farklı düşünceler ve yapılaşmalar olması olağan. Bizim için de il kongresi artık geride kaldı.”

Ardından…

İl Başkanımız Sayın Şadi Özdemir görevi devraldı. Devir-teslimdeki coşkuyu olumlu görmek gerekiyor” dedi ve hedefi gösterdi:

Artık tek vücut olup önümüze bakmalıyız. Hedefimiz de 2019’da yapılacak 3 seçim. İktidar olabilmek için elbirliğiyle çalışmalıyız.”

 

Erkan Aydın’dan TBMM’ye “Bursa’nın hakkı” için önerge

 

Haksızlığı geçen hafta bu sütunlardan duyurduk… Bursa, vergi gelirlerinden Büyükşehir Belediyelerine verilen kişi başı paylar sıralamasında 30 Büyükşehir arasında 16. sırada bulunuyor.

Kocaeli’nin kişi başına 685 lirayla ilk sırada yer aldığı listede Bursa 309 liralık payla Van’ın bile gerisinde.

Bütünşehir yasasıyla kırsal da Büyükşehir’in sorumluluğuna girince büyük haksızlık başladı. Nüfus yoğunluğu merkezde olan Bursa’yla kırsal nüfusu katkı yapmadı, ama yüzölçüm artınca aldığı pay düştü.

O nedenle…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe isyan edercesine haksızlığın düzeltilmesini istedi.

İşte…

Bu haksızlığın yatırımlar ayağıyla ilgili girişim CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’dan geldi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın cevaplaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi veren Aydın, dördüncü büyük kent Bursa’nın 2015 yılı bütçesinden yaklaşık 582 milyon lira pay aldığını anımsattı.

İfadesi şu:

2015 yılı bütçesinde Bursa ve ilçelerine yaklaşık 327 milyon 202 bin lira pay öngörüldü, ama 199 milyon 379 bin lira belediye yatırımlarıyla 582 milyon 479 bin lirayı buldu. Bursa halkının ödediği tahmini vergi ise 13 milyar lira dolayında.”

Şunu vurguladı:

Yatırımla ödenen vergi arasında derin bir uçurum var.”

Sorularıysa şunlar:

2015 yılında Bursa’ya hangi yatırımlar yapıldı? Önceki yıllarda başlayan yatırımların kaçta kaçı 2015’te tamamlandı?”

Devamı da var:

Ulaşım, sağlık, eğitim, turizm, sanayi başta olmak üzere 2016 için öngörülen yatırımlar neler? Bursa’ya ayrılan bütçeyle Bursa halkının ödediği vergi arasındaki uçurumu kapatma planı var mı?”

 

Telefonda Bakan var… Vatandaş anlatıyor, Çelik dinliyor!

 

2002’de yapılan genel seçim sonrası oluşan parlamentoda AK Parti’nin ilk Grup Başkanvekili oldu. 2007 seçimleri sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak kabineye girdi. Kısa bir süre Devlet Bakanlığı yapıp geldiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na 1 Kasım seçimleriyle veda etti.

Yıllarca Bursa’nın siyasetçisi olarak takip ettiğimiz, iki dönemdir de Şanlıurfa Milletvekili olan Faruk Çelik, çalışma yaşamında devrim niteliğindeki reformların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na da yenilik getirerek başladı.

Üstelik…

Yalnızca Bakanlık bünyesi için değil, siyaset ve hükümet için de çok önemli bir yeniliğe, daha doğrusu reforma imza attı.

Bakan Çelik, sosyal medya araçlarından da bizzat duyurarak cep telefonunu vatandaşa açtı ve haftanın belli günlerinde doğrudan sorunları dinlemeye başladı.

Örneğin…

Dün sosyal medyadaki paylaşımında şu satırlarıyla karşılaştık:

Üreticilerimizin sorunlarını dinlemeye devam ediyoruz. Bu kez su ürünleri ve balıkçılık sektörümüzün sorun ve taleplerini ele alacağız.”

Çağrısı şu:

Su ürünleri üreticilerimiz yarın (bugün) saat 14.00 ile 15.00 arasında 0 530 104 37 80 nolu hattan bize ulaşabilir.”

Gördüğümüz kadarıyla…

Bakanlık bünyesinden önce siyasetçi reformu olarak adlandırılabilecek bir durum söz konusu Çelik için.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.