1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Mehmet Usta

  3. İlaç en son tedavi olmalı
Doç. Dr. Mehmet Usta

Doç. Dr. Mehmet Usta

Yazarın Tüm Yazıları >

İlaç en son tedavi olmalı

A+A-

Birçok kişide hafif ve önemsiz sağlık sorunu başladığında hemen doktora başvururlar. llaç almaya başlarlar. Örneklerle açıklayalım.

Soğuk algınlığı: Yaşam boyunca hemen hemen herkeste olmasa bile yüz kişiden doksanı soğuk algınlığıyla karşılaşmışlardır. Yaklaşık bu kişilerin % 50-60’ı ilaç kullanmışlardır ve kullanmaktadırlar. Kişi soğuk algınlığı için ilaç kullanmadan önce kendini soğukta korursa, bol su ve sulu gıdalar tüketirse ve gerektiğinde vitamin desteğini meyve-sebzelerle sağlarsa çoğu zaman ilaç kulanımına gerek kalmadan iyileşme sağlanır.

Diz-bel ve kas ağrıları: Toplumumuzda ve dünyada sık görülmektedir. En sık sebebi kilo fazlalığıdır. Bu hastaların çoğu ağrılar nedeniyle ağrı kesiciler kullanmaktadırlar. Genelikle bir veya birden fazla kullanırlar. Hasta kilo vererek ve kas kuvvetlendirici egzersizler yaparak, ayaklar ve belin üzerindeki yükü azaltabilir. Buna bağlı olarak ağrı şikâyetleri de hafifler ya da geçer. Kişi ağrı kesici ilaçları ya az ya da hiç kullanmayabilir.

Tansiyon: Çok önemli bir hastalıktır. Her 10 yetişkin kişiden 3’ünde bulunur. Düzenli seyretmezse ve kontrol altına alınmazsa başta kalp, beyin ve böbrekler olmak üzere birçok organda hasar meydana getirir. Yükselmesinin en sık sebebi fazla tuz tüketimi ve kilo fazlalığıdır. Birçok hasta bu nedenle ilaç kullanmaktadır. Hastalar tuz kısıtlaması yapsalar, kilo verseler, egzersiz yapsalar ve stresli ortamlardan uzak dursalar  en az bu kişilerin yüzde 50’sinin hiç tansiyon ilaçı kullanmadan tansiyonları düzene girer. Kişiler kendini daha sağlıklı hissederler.

Diyabet: Tansiyon hastaları için söylediklerimin çoğu diyabet hastaları için de geçerli. Diyet ve egzersiz ile kilo vermeye başladıklarında diyabet daha düzene girer,  ya az ya da hiç ilaç kullanmazlar.

Baş ağrısı: Çoğu zaman gerilim baş ağrısı olup önemli değildir. Gerilim olan ortamdan uzaklaşılır ve yürüyüş yapılırsa, genelikle ilaç kulanmadan geçer. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Sonuç olarak: Hastalıklarda ilaç kullanımı yerine başta hastalığa neden olan nedeni ortadan kaldırmak gerekir. Mecbur kalmadıkça ilaç kulanmamalıyız. Bilmeliyiz ki her ilacın yan etkisi vardır. Başta böbreklerimiz olmak üzere birçok organımızı etkileyerek hasar meydana getirir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.