1. YAZARLAR

  2. Doç. Dr. Mehmet Usta

  3. İlaç kullanırken yaptığımız yanlışlara dikkat!
Doç. Dr. Mehmet Usta

Doç. Dr. Mehmet Usta

Yazarın Tüm Yazıları >

İlaç kullanırken yaptığımız yanlışlara dikkat!

A+A-

Yaşamımız boyunca çoğumuz herhangi bir nedenle ilaç kullanmışızdır. Ama uzun, ama kısa. Eğer kronik bir hastalığımız varsa (tansiyon hastalığı, diyabet vb), bu hastalığımız devam ettiği sürece ilaç kullanmaya devam ederiz. Peki nerde yanlışlık yapıyoruz?

Yanlış: Aldığımız ilaç ve ilaçların zamanına dikkat etmeden alıyoruz. Buda tedavimizi olumsuz etkiliyor. Çünkü her
ilaç belli bir sürede etkili oluyor. O süreden sonra etkisi kaybolur veya vücuttan atılıyor. Hastalık ise alevlenir. Buna fırsat vermemek veya bu yanlışlığı yapmamak için ilaçlarımızı zamanında almaya özen göstermeliyiz.

Yanlış: İlaçlarımızı doğru yerde ve sıcaklıkta saklamıyoruz. Her ilacın belli bir sıçaklıkta ve şartlarda saklanması gerekir. Aksi takdirde bozulur ve etkisi kaybolur. Hatta zararlı bile olabilir. Tedavinize de etkili olmaz, boşuna kullanmış olursunuz. İlaçlarımızı uygun sıcaklıkta ve yerde tutmalıyız.

Yanlış: Bazen ilaçların tarihi geçmesine rağmen bilmeden ve bakmadan kullanıyoruz. Bu da çok büyük yanlışlıktır. Geçmişte aldığı ilacın iyi geldiğini, kalanını dolapta veya herhangi bir yerde sakladığını, tarihine bakmadan hastalığı tekrarladığında tekrar almasıdır. Bu da önemli bir yanlışlıktır ve vücudumuz için zararlıdır.

Yanlış: Aldığımız ilacı yeterli sürede kullanmamamızdır. Doktor tarafından verilen ilacı belli sürede kullanmalıyız. Birkaç gün kullandıktan sonra iyileştik diye bırakırsak hastalığımız tekrarlayabilir ve ilaca direnç gelişebilir. Mutlaka verilen ilacın süresine dikkat etmeliyiz. İyileştim diye bırakmamalıyız.

Yanlış: Yeterli doza önem vermiyoruz. Doktor hangi dozda vermişse o dozda almalıyız. Eksik veya fazla aldığımızda vücudumuza zarar verebilir. Bu yanlışlık önemlidir ve yapmamalıyız.

Yanlış: En önemli yanlışlıklardan biri de doktor tarafında verilmeyen bir ilacın kafamıza göre ya eczaneden ya da
yakınımızdan almamızdır. Bu büyük bir yanlışlıktır. Her ilaç kişiye özel verilir. Başkasına iyi gelen ilaç sana iyi gelecek diye bir kural yoktur, hatta zarar verebilir.

Sonuç olarak: İlaç alırken bu yanlışları yapmamalıyız. Aksi takdir de sağlığımıza zarar verebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.