1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İlçelerde kongreleri yarılayan AK Parti İl’i de gündeme aldı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İlçelerde kongreleri yarılayan AK Parti İl’i de gündeme aldı

A+A-

AK Parti 17 ilçeden 9’unda kongresini tamamladı ve geriye 8 ilçe kaldı. Bir anlamda, başlamış olan kongre sürecinde yarıya gelindi.

Takvime göre…

Bugün öğleden sonra İznik ve akşam Orhangazi kongresi var. Yarın da aynı şekilde öğleden sonra Yıldırım, akşam Kestel kongresi olacak.

Bu akşamki Orhangazi kongresiyle yarınki Yıldırım ve Kestel kongrelerine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da katılacak.

Böylece…

Yarın akşam itibarıyla kongresi tamamlanan ilçe sayısı 13’e çıkacak.

Ne var ki…

Teşkilat revizyonu nedeniyle AK Parti’de geçmiş kongre süreçlerinden farklı bir süreç yaşanıyor. O farklılık gereği de, temayül görüşmelerinden aday adayı mülakatlarına ve oradan da Ankara davetlerine kadar sık sık gündem oluyor.

Nitekim…

Gerek Bursa’da yapılan görüşmeler, gerek Ankara davetiyle ortaya çıkan tablolar bazen kafaları karıştırıyor ve Ankara’dan adayı onayı alan kimi ilçelerin kongrelerini de yaptıkları sanılıyor.

İşte…

Böyle bir süreçte son dönemece girilirken, il kongresi de konulmaya başlandı.

Hangi tarihi düşündüklerini sorduğumuzda AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman şu cevabı verdi:

“Genel Merkezimiz il kongrelerini şubat ya da mart ayında yapmayı planlıyor. Biz de bir tarih önerisinde bulunacağız elbette, ama il kongresi tarihi için daha farklı şartların bir araya gelmesi gerekiyor.”

O koşulları da şöyle açıkladı:

“Genel Merkez, tüm iller için genel bir planlama yapıyor. Ayrıca, kongreye teşrif edecek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da programının uyması gerekiyor.”

Şunu ekledi:

“Bizim de, Genel Merkez’in planlamasıyla Cumhurbaşkanımız için uygun tarihleri bir araya getirmeye çalışıyoruz.”

Bu durumda…

23 Ağustos’ta AK Parti Bursa İl Başkanı olarak atanan ve yine kendisini gibi atanmış bir yönetimle çalışan Ayhan Salman’ın kongreye nasıl bir yönetim listesi sunacağı sorusu da kendiliğinden gündeme geliyor.

Ama…

Bu sorunun cevabı için biraz erken olduğu anlaşılıyor.

 

Nilüfer’de kadın başkan sürprizi olur mu?

 

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, adayları belirlenen Osmangazi ve Gemlik kongrelerinin 30 Aralık’ta yapılacağını açıkladı. Adayı belirlenmeyen Nilüfer ilçe kongresinin ocak ayına kalacağını söyleyince şunu sorduk:

“Nilüfer’e, ilçenin özellikleri nedeniyle kadın ilçe başkanı olabilir mi?”

Söze…

“Her ihtimal mevcut” diye başladı ve şunu söyledi:

“Bizim ille erkek ya da ille kadın olacak diye bir bakışımız yok. Cinsiyet şartımız da yok. Biz ilçe başkanı adayı olarak en doğru adayı arıyoruz.”

 

AK Parti, acı gününde Ünal’ı yalnız bırakmadı

 

3.-yazi-icin-murat-unal-annesi-cenazi-toreni-mudanya-kumyaka.jpgAK Parti Mudanya İlçe Başkanı Dr. Murat Ünal önceki gün annesi Afitap Ünal’ı kaybetti. Ünal’ın annesini son yolculuğuna uğurladığı Mudanya Kumyaka Camii’ndeki cenaze namazında AK Parti kadroları da yanındaydı.

Cenazeye…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık başta olmak üzere AK Parti’nin eski ve yeni teşkilat yöneticilerinden kalabalık bir katılım vardı.

Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Akın Poroy’un  yanı sıra iş ve spor dünyasından tanınmış isimler ve bazı bürokratlar da cenazedeydi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batı Trakya gezisinin perde arkası

 

4.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-bati-trakya-gumulcine-ziyareti,-ali-mollasalih.jpgGeçen hafta… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kan ve soy bağımız olan Batı Trakya topraklarını ve Yunanistan’ın başkenti Atina’yı ziyaret etti.

Celal Bayar’dan 65 yıl sonra gerçekleşen Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaretin daha çok Atina’daki Lozan polemiği bölümleri kamuoyuna yansıdı.

Ancak…

Asıl önemli olan Gümülcine ziyaretiydi. Bu ziyaret için Bursa’dan gidenler arasında Ali Mollasalih de vardı ve programı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok yakınından izledi.

Gezinin mesajı neydi diye sorduğumuzda şunu söyledi:

“Cumhurbaşkanı konuşmasında ‘Siz bizim emanetimizsiniz. Yunanistan vatandaşısınız ama asimile olmayacaksınız, entegre olacaksınız’ dedi ve ‘Yunanistan’ın daha iyi yerlere gelmesi için çalışıp mücadele etmeleri’ çağrısı yaptı. Bu çağrı dikkat çekiciydi.”

Şunun altını çizdi:

“O tabloya herkes görmeliydi, insanlar sel oldu sokaklara aktı, her yeri doldurdu.”

Kasım ayı başında Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu da doğduğu ata toprakları olan Gümülcine ziyaretinde benzer mesaj vermiş ve “Yunanistan’ın en iyi vatandaşları olun” demişti.

Çünkü…

Soydaşlarımızın orada kalıp güçlü olmaları Türkiye için önemli. Ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan bunu vurgularken tahrik etmeyip sistemle barış uyarısı yaptı ve çok dikkatli bir dil kullanmış oldu.

Buna karşın…

Yunanistan yönetiminin Erdoğan’ın Gümülcine ziyaretinde Türklerle yakın temas kurmasını önlemeye yönelik önlemler aldığı görüldü. Celal Bayar Lisesi’nde konuşma yapmak isteyen, ancak ses tesisatı kurulmadığını gören Erdoğan’ın, ses düzeni getirilip kuruluncaya kadar beklemesi de önemliydi.

 

Kenti tanıyan, camiayı bilen Milli Eğitim Müdürü: Sabahattin Dülger

 

5.-yazi-icin-il-milli-egitim-muduru-sabahattin-dulger.jpgBürokraside kurum içinden yetişenleri önemsediğimiz biliniyor. İl Milli Eğitim’e işte böyle bir müdür eklendi.

Aslında…

Yıldırım doğumlu olan Dülger için “Bu kentin kendi çocuğu” demek daha doğru. İl Milli Eğitim Şube Müdürlüğü ve doğduğu ilçe olan Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapıp Kütahya’ya gitmişti, dönüşü muhteşem oldu.

Aslında…

Veli Sarıkaya’nın görevden alınmasıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü mayıs ayından beri boştu. Dülger’e dün ayaküstü “Hayırlı olsun” dedik, başarılı olmasını da diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.