1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İnternetten ev mitingleri yapıp her gün 200 eve konuk oluyor!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İnternetten ev mitingleri yapıp her gün 200 eve konuk oluyor!

A+A-

Siyasetin yöntemleri belli... Kitlelere seslenmek, teşkilatları motive etmek için meydan mitingleri kaçınılmaz. Mahallelere girip daha küçük gruplarla bire bir temas için kahvehane sohbetleri her dönemin vazgeçilmezi. Kadın Kolları'nın ev ziyaretleri de her zaman etkili.

Yanı sıra...

Gazeteler ve televizyon ekranlarıyla vatandaşa ulaşma yolu da siyasetin önemsediği etkinlik kanalı olarak hep geçerli.

2007 genel seçimlerine gidilirken, AK Parti Grup Başkanvekili olarak Bursa listesinin ilk sırasında yer alan Faruk Çelik, o güne kadar Kadın Kolları yöntemi olan ev ziyaretlerine farklı bir boyut getirdi.

Her akşam...

Normal siyasi programları bitirdikten sonra bir mahallede kanaat önderi kabul edilen kişinin evine gitti. Mahallenin etkili isimleri de o eve davet edilerek ev sohbetleri yöntemi yerel siyasete kazandırıldı.

Bu seçimdeyse...

Faruk Çelik aday olduğu Şanlıurfa'da yöntemi iletişim teknolojisi ile bir adım ileri taşıyıp internet yoluyla direkt evlere ulaşıyor ve interaktif siyaset yapıyor.

Buna...

Bir şekilde internetten ev mitingleri demek de mümkün.

Yöntemi...

Çelik bayramda seçim çalışması içinn Şanlıurfa'da sahaya çıktığı günden beri yanından ayrılmayan ve Urfalılar tarafından da çok sevildiğini gözlemlediğimiz Bursa eski Milletvekili Ali Koyuncu'dan dinledik:

"Bir sistem geliştirdik. Her gün Urfa'nın değişik ilçelerindeki 200 eve yayın aparatları dağıtıyoruz. Sayın Bakan'ın canlı yayını başladığı sırada çevre evlerin de o evlerde toplanmalarını sağlıyoruz."

Şunu vurguladı:

"Önce Bakan Bey konuşuyor, sonra evlerden sorular geliyor. İnteraktif yayında Bakan Bey soruları cevaplıyor, sorunlara çözüm getiriyor."

Şu bilgiyi de verdi:

"Her gün 2 seans yapıyoruz. Gündüz kadınlara sesleniyor, akşam da erkeklere. Bağlantı yapılan evleri her gün değiştiriyoruz. Böylece günde en az 8 bin kişiyle karşılıklı konuşmuş oluyor."

Anladığımız o ki...

Faruk Çelik'in uygulamaya başladığı interaktif ev mitingleri siyasete yenilik getirmiş. Bu yöntem yakında Şanlıurfa'dan her yere yayılır.

 

Başbakan Davutoğlu çok etkilendi

 

Faruk Çelik'in aday olduğu Şanlıurfa'da internet yoluyla interaktif ev mitingleri yaparak her gün en az 8 bin kişiyle konuşması siyasete yenilik getirdi.

Seçmene doğrudan ulaşmayı sağlayan etkili iletişim yöntemi Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da hafta sonu Şanlıurfa Mitingi sonrası tanıtıldı.

Davutoğlu'nun çok etkilendiği ve üzerinde çalışılması için danışmanlarına direktif verdiği kulağımıza geldi.

 

Gitti, gözlemledi, Faruk Çelik rüzgarının sırrını anlattı!

 

Mehmet Emin Tutan bir dönem MSP’nin Bursa’daki önde gelen isimlerinden Abdurrahman Tutan’ın oğlu olarak siyasetle büyüdü.

Refah Partisi’nde İl Sekreterliği ve Fazilet Partisi’nde İl Muhasipliği yaptı. 2002’de AK Parti kurulurken Kurucu Yıldırım İlçe Başkanı oldu. 2002 ve 2007 genel seçimlerinde Bursa Milletvekili seçildi.

Teşkilattan gelme, dobra konuşan bir milletvekili olarak Ankara’da önemli işlere imza attı. Şimdi aktif görevi yok, ama siyasetin uzağında değil. Özellikle AK Parti’nin tüm etkinliklerine katılıyor, sorulduğunda düşüncesini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde…

Birlikte siyaset yaptığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Faruk Çelik’in seçim çalışmalarını izlemek üzere bir grup arkadaşıyla birlikte Şanlıurfa’ya gitti.

Dönüşünde…

Urfa caddelerindeki Faruk Çelik rüzgarını konuşurken, işin sırrını açıkladı:

Kimseyi kırmıyor. Bursa’da yaptığı gibi herkesi dinliyor, boş kalmıyor. Eğer bir boşluk olursa onu da hemen dolduruyor ve temaslar kuruyor.”

Şunu vurguladı:

Gündüz ya da gece hiç fark etmiyor. Bir boşluk bulduğunda muhtarları arıyor ve isteklerini soruyor. İlçe ilçe muhtarlarla toplantılar yapıyor”

Şu örneği verdi:

Gittiği ilçelerde muhtarlarla toplantı yaparken ‘Aranızda aradığım muhtar var mı?’ diye soruyor. Salonda bulunanların en az yarısının elleri kalkıyor.”

Dikkat çektiği bir nokta da şu:

Olacak, yapılacak türünden cek cak söylemleriyle vakit geçirmiyor. Oldu, bitti, yapıldı gibi net ifadelerle çalışıyor.”

Şöyle devam etti:

Sabah namazıyla yollara çıkıyor, gecenin 2’sinden 3’ünden önce yatmıyor. Çok müthiş bir tempoda çalışıyor.”

Bir de anı paylaştı:

Biz oradayken Şanlıurfa’nın eski belediye başkanı, milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba trafik kazası geçirdi. Hastaneye ilk Faruk Çelik gitti. Orada doktorlar yorgunluğunu fark etmişler. Ayaküstü hemen serum taktılar.”

Şunu ekledi:

Doktorlar dinlenmesi için ısrar ettiler, ama dinlemedi. Çıkışta taşeron işçiler bekliyordu, halsizliğine rağmen onlara da konuşma yaptı.”

Sonra da şunu söyledi:

Böyle bir tempo ve anlayışla çalışınca da hem kendini çok sevdiriyor, hem başarılı oluyor.”

 

Bursa'da yetiştiler, Urfa için çalışıyorlar

 

Yıllarca Bursa'da birlikte siyaset yaptığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in seçim çalışmalarına katılmak üzere Şanlıurfa'ya gidip gelen AK Parti Bursa eski Milletvekili Mehmet Emin Tutan izlenimlerini anlatırken "Aslında AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül de Bursa için yabancı değil" dedi ve şu bilgileri verdi:

"Zeynel Abidin Bey bir dönem Bursa'da avukatlık yaptı. Refah Partisi döneminde Nilüfer'de ilçe yönetim kurulu üyesiydi. O bakımdan Bursa'yı iyi biliyor."

 

Bursa'dan Şanlıurfa'ya siyaset turları

 

AK Parti Bursa eski Milletvekili Mehmet Emin Tutan sohbetimiz sırasında bir gözlemini daha aktardı:

"Bursa'da Faruk Çelik Bey'le siyaset yapan arkadaşlar Şanlıurfa'ya adeta akın ediyorlar. Her gün çok sayıda Bursalı gidiyor."

Düşüncesi şu:

"Yıllarca Bursa'ya hizmet etmiş bir siyasetçiye Bursalılar adına gösterilen

sevgi çok güzel ve çok anlamlı. Urfalılar da bunu görüyorlar. Ama onlar da Faruk Bey'in kendi adayları olması için çok mücadele etmişler, dinleyince şaşırdım."

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.