1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İpekböceği tramvayı şimdi Kocaeli caddelerine çıkıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İpekböceği tramvayı şimdi Kocaeli caddelerine çıkıyor

A+A-

Anımsıyoruz da… Recep Altepe 2009 yerel seçiminde Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olurken iki büyük vaadi vardı. Birincisi Bursaspor’un maçlarını oynayacağı çok özel bir stadyum, ikincisi de Bursa caddelerinin tramvay ağlarıyla örülmesi.

Üstelik…

Bursa caddelerinde, Bursa’da üretilen tramvaylar dolaşacak” sözüyle, seçim vaadi ve hedefinden çok kent sanayisi için vizyon hedef ortaya koydu.

Vaatlerden stadyum inşaatı bitti, çimler serildi, maçların oynanabilmesine hazır hale getirilmesi için çok az bir iş kaldı.

Tramvaya gelince…

Altepe toplu taşıma için tramvay projesi açıkladığında küçümseyenler oldu. Hatta Bursa’da tramvay üretileceğini söylediğinde dudak bükenler görüldü.

Fakat…

Durmazlar firması Bursa hedefi için elini taşın altına uzatıp tramvay üreten tesis kurdu. O tesiste, projesini Bursalı bir mühendis olan Taha Aydın’ın çizdiği İpekböceği tramvayı üretildi.

Bir başka ifadeyle, Bursa tramvay üreten dünyadaki 6 kentten biri oldu.

Açıkça söylemek gerekirse…

Bursalı mühendisin çizdiği, Bursa’da üretilen İpekböceği tramvayı Bursa caddelerine çok yakıştı.

Bu arada…

Bursa üretimi İpekböceği kısa süreli bir İzmir heyecanı yaşadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 22 kilometrelik tramvay hattı ihalesini Gülermak firması İpekböceği tramvayı teklifiyle kazandı. Fakat sözleşme aşamasında İpekböceği’nden vazgeçip Hyundai marka tramvayı tercih etti.

Bu arada…

Geçen yıl katıldığımız Berlin’deki dünyanın en büyük raylı sistemler fuarı InnoTrans’ta Durmazlar yeni modeli çift yönlü tramvayı görücüye çıkardı. Fuarda, dünya devi firmaların metro vagonları ve tramvayları arasında İpekböceği’nin gururunu hep birlikte yaşadık. İpekböceği önünde Durmazlar Makine’nin yönetim kurulu üyeleri Fatma Durmaz Yılbirlik ve Sinan Durmaz’ın fotoğraflarını günün anısına çektik.

İşte…

Bu çift yönlü tramvay için ilk güzel haber dün Kocaeli’nden geldi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı tramvay ihalesini 19 milyon 740 bin Euro’luk teklifiyle Durmazlar’ın ürettiği çift yönlü İpekböceği kazandı.

Buna göre…

Kocaeli için 12 adet İpekböceği tramvayı üretilecek. Tramvayların teslimatları sözleşme tarihinden tam 12 ay sonra başlayacak ve 18 ayda tamamı teslim edilmiş olacak.

Böylece…

Bursa caddelerinden sonra Kocaeli caddelerinde de Bursa’nın gururu olan İpekböceği tramvayları dolaşmaya başlayacak.

Ardından…

Bir güzel ihale sonucu haberi de Kayseri’den bekleniyor.

Adım adım genişleyecek tramvay ağları, Bursa sanayisi için de ileri teknoloji üretimi anlamına gelecek ve sanayide yeni bir çığır açacak.

 

Bursa tramvayında hedef: Önce Anadolu, ardından Avrupa

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 12 araçlık tramvay ihalesini 19 milyon 740 bin Euro’luk teklifiyle Durmazlar’ın ürettiği çift yönlü İpekböceği tramvayının kazanması Bursa için çok önemli bir milat özelliği taşıyor.

Haberin ardından…

İpekböceği tramvayını üreten Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ı aradık. Çok heyecanlıydı.

Çinli firmanın girmekten vazgeçtiği, Hyundai’nin ise teşekkür mektubu verip çekildiği ihaleyi ileri teknoloji, yüksek kalite ve düşük fiyatla kazanmanın mutluluğunu yaşıyordu.

Biz tramvay üretimine Bursa için girdik. O nedenle, bu gurur da Bursa’nın” diyerek başladı ve şunu söyledi:

Geçen yıl Berlin’deki InnoTrans raylı sistemler fuarında sergilediğimiz çift yönlü İpekböceği tramvayı önümüzdeki yıl Kocaeli caddelerinde yolcu taşımaya başlayacak. Biz Durmazlar olarak üretime hazırız.”

Şunu vurguladı:

Avrupa standartlarında tramvay üretiyoruz. Üretim kalitemiz ve tramvaylarımızın estetiği bizim ayrıcalığımız.”

Şunu vurguladı:

Şimdi sırada Anadolu için tramvay üretmek var. Bunu Avrupa izleyecek. Hedeflerimiz de, hayallerimiz de çok büyük.”

Şunu da ekledi:

Aslında burada belediyelerimize de görev düşüyor. Biz yerli sanayiciyiz, Türkiye için üretiyoruz. Dışarıdan raylı sistem aracı alındığında döviz gidiyor. Onun için, yerli üretimin desteklenmesi gerekiyor.”

Şu bilgiyi de verdi:

Metro üretimine de başlıyoruz.”

Ardından…

2009’da koyduğu yerli tramvay üretimi hedefinin arkasında duran ve başarıya ulaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile konuştuk.

O da çok mutluydu:

İpekböceği her yere yayılıyor. Yakında Anadolu kentlerinde İpekböceği tramvayları dolaşacak. Ama bizim hedefimizde Avrupa var. Bursa, Avrupa kentlerine de tramvay ihraç eden bir şehir olacak.”

Gururunu açık açık sergiledi:

Türkiye raylarında Bursa tramvaylarının dolaşması Bursa’nın gururu. En iyi marka bizim, en iyi araçları da biz üretiyoruz. Kocaeli’nde görüldü ki, Bursa tramvayının fiyatına da diğer firmaların inebilmesi mümkün değil.”

 

Suruç’taki canlı bomba, Bursa’daki Kılıç ailesinin felaketi oldu

 

Gazetelerde dün haberi vardı… 7 Haziran seçiminde HDP Bursa ikinci sıra adayı Metin Kılıç, eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç’ı kaybetti. Kızı Sinem Kılıç da yaralandı.

Ferdane Kılıç’la geçen yıl cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Selahattin Demirtaş Gönüllüleri olarak ziyaretimize geldiğinde tanıştık. Çerkez asıllı siyasetçiydi. Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nde siyaset yaparken Haziran 2014’te HDP Parti Meclisi’ne seçilmişti.

Bu parti yalnızca Kürtlerden oluşan bir parti değil, halkları temsil ediyor” diye başlayıp, HDP tercihini “Kadın olarak kendimi en iyi ifade edebildiğim parti. Etnik kimliğimi de en rahat ifade edebiliyorum” sözleriyle anlatmıştı.

Cenazesi bugün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katılımıyla kaldırılacak.

Bu arada…

Doç. Dr. Ferhat Pirinççi, dünkü değerlendirmesinde yanlış anlamaları önlemek için küçük bir düzeltme yaptı ve Reyhanlı saldırısının Işid değil, Şam rejimi işi olduğunu anımsattı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.