1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İpekböceği’nin Anadolu turu Kocaeli’nden sonra Samsun!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İpekböceği’nin Anadolu turu Kocaeli’nden sonra Samsun!

A+A-

İlk zamanlar tartışılıyordui, ama giderek alışıldı ve herkes de kabul etti. İpekböceği tramvayı h er şeyiyle Bursa malı bir raylı sistem ulaşım aracı.

Bir kere…

Projenin fikir babası Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe. Bu projeye inanıp yatırımı yapan ve üretimini üstlenen de Bursa sermayesi olan Durmazlar Makine ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz.

Dahası…

İki Bursalı’nın birbirlerine inanarak yola çıktıkları üretim için araç projesini de bir başka Bursalı olan Makina Mühendisi Taha Aydın çizdi.

Çalışanlardı, üretim tesislerini, tedarikçiler de katıldığında, Bursa’nın işbirliği ortaya büyük bir proje çıkıyor.

Üstelik…

Başta da anımsattığımız gibi, gündeme ilk geldiğinde pek çok kişinin “Olmaz, yapamazlar” diye dudak büktüğü, raylara ilk çıktığında “yokuşu çıkamaz, Bursa caddelerinde yürümez” diye teklemesini beklediği büyük bir proje adım adım ilerliyor.

Hatta…

Bursa’yı tramvay üreticisi kentler arasına sokan ve büyük bir hayalle başlayan projenin dudak bükenleri utandırmaya devam ettiğini söylemek bile mümkün.

Çünkü…

Bursa caddelerine hem görsellik katan, hem ulaşım çeşitliliğini arttıran İpekböceği Tramvayı artık resmen Anadolu’ya açıldı.

İlk durak…

22 Temmuz günü bu sütunlardan duyurduğumuz gibi Kocaeli oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı 12 araçlık tramvay ihalesini İpekböceği projesiyle Durmazlar kazandı.

Ardından...

İkinci haber önceki akşam Samsun’dan geldi.

Bu kez de…

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin tramvay yapım ihalesinde 8 araçlık ihaleyi yine İpekböceği projesiyle Durmazlar Makine kazandı.

Böylece…

Bursa’dan sonra, Kocaeli ve Samsun’un da eklenmesiyle caddelerinde İpekböceği tramvayı dolaşan kent sayısı 3’e yükseldi.

Yanı sıra…

Raylı sistemler üreticisi bir kent olarak Bursa da otomotivden sonra ileri teknoloji üretimi sanayisini tramvay ve metro vagonu ile en üste taşıyan kent özelliği kazandı.

İpekböceği’nin Bursa ve Kocaeli’nden sonra Samsun’da da caddelere çıkacak olması, en çok Bursa’da tramvay üretimi için ısrarcı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi sevindirdi.

 

Altepe ve Durmazlar heyecanlı

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı 8 araçlık tramvay ihalesini Bursa ürünü İpekböceği’nin kazandığını öğrenince projenin fikir babası olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi aradık.

Heyecanlıydı:

İşe başlarken Bursa’nın Türkiye’ye, Avrupa’ya, hatta dünyaya vagon satacağını söylemiştik. Bu hedefe doğru adım adım ilerliyoruz.”

Ardından…

İpekböceği’nin üreticisi Durmazlar Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’la konuştuk:

Hedefimiz belli: Adım adım Anadolu. Bursa, Kocaeli ve şimdi de Samsun. Büyük bir heyecanla üretmeye, Anadolu’yu adım adım tamamlamaya kararlıyız.”

 

Herkes çok heyecanlı: Listelerde sürpriz olur mu?

 

1 Kasım’da yapılacak seçimler için siyasi partiler milletvekili aday listelerini bugün Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edecekler. O nedenle tüm partilerde gözler Ankara’da Genel Merkezler’de. Herkes küçücük de olsa haber, hatta tüyo peşinde.

En çok merak edilenlerin başındaysa AK Parti Bursa listesinin nasıl olacağı geliyor.

Bununla birlikte…

Ankara kulisleri, 7 Haziran’da seçilenlerden Bennur Karaburun’u yine listede bekliyor. Daha önceden devam edenlerden de Hüseyin Şahin ve İsmet Su’nun yeniden listede olacakları konuşuluyor.

Bunun dışında…

10. milletvekilliğini geri almaya yönelik demografik yapı adayı olarak ilk 10’da yer alması beklenen kimi isimlerle ilgili tahminler yapılıyor. Bu kapsamda dağlı, Doğu’lu ve Bulgaristan göçmeni gibi kriterler konuşuluyor.

CHP’de ise, önseçimle 7 Haziran’da seçilenlerin listelerde aynen korunması kararından sonra heyecan düştü.

Nitekim…

Bursa’da adaylık için 12 kişi başvurunca 18 kişilik liste eksik kaldı, ama sonradan 19 başvuruya ulaşıldığı öğrenildi.

Karar gereği ilk 5 sırada değişiklik beklenmiyor. Buna rağmen listeye bir kontenjan eklenmesi olasılığının göz ardı edilmemesini söyleyenler de var.

Böyle bir gelişme olasılığında da gözler 4. sırada Erkan Aydın ile 5. sıradaki Nurhayat Altaca Kayışoğlu’na çevriliyor.

CHP’nin ilk 5’ten sonrası için de yeni bir liste yapmasını bekleyenlerin sayısı hiç de az değil.

MHP’deki tek fark, kontenjanın hiç konuşulmaması. Onun dışında ilk 3 sıradaki seçilmişlerin aynen korunması, sonraki sıralar için de aday adaylığı başvurusu yapmayanların yerine isim yazılması şeklinde olması bekleniyor.

Yine de…

Her şey bugün saat 17.00’de aday listeleri YSK’ya teslim edildiğinde ortaya çıkacak.

 

Cumhurbaşkanlığı Camii imamı şehitler için geliyor

 

​Kısa adı İhsander, açık adıysa İhsan Zararlı Alışkanlıklardan Koruma Derneği. 2007 yılından beri faaliyet gösteren dernek, özellikle gençleri her türlü kötü alışkanlıktan korumak için eğitim programlarıyla konferanslar düzenliyor.

Dernek şimdi de terör kurbanı şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Ziyafeti ve Hatim Duası okutuyor.

19 Eylül Cumartesi günü, yani yarın ikindi namazı sonrası Ulucami’de gerçekleştirilecek Kur’an Ziyafeti ve Hatim Duası’nın davetiyesini dün İhsander Başkanı Ercan Durak ile Yönetim Kurulu Üyesi Turan Aslan getirdiler.

Programın katılımcıları dikkat çekici.

Çünkü…

Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay’ın yanı sıra Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Beştepe Külliye Camii İmamı ve Kur’an Okuma Dünya 2. olan Mehmet Bilir ile İstanbul’da Büyük Piyale Paşa Camii İmamı İshak Danış da katılacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.