1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İran ile akaryakıt fiyat farkında mutabakat sağlandı
İran ile akaryakıt fiyat farkında mutabakat sağlandı

İran ile akaryakıt fiyat farkında mutabakat sağlandı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Mahmud Vaizi, Ankara Palas'ta bir araya geldi.

A+A-

Yılmaz ve Vaizi, burada Türkiye ile İran arasında akaryakıt fiyat farkı uygulamasından kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik olarak yürütülen görüşmelere ilişkin toplantı zaptını imzalandı. 

Buna göre, transit taşımacılık faaliyetlerinde 1 Şubat 2015'ten itibaren mühürleme uygulamasına geçilmek suretiyle İran topraklarına giren Türk taşıtlarından akaryakıt fiyat farkı adı altında herhangi bir ücret alınmayacak. İkili taşımacılık yapmak üzeren İran topraklarına giren Türk araçlarından bu geceden itibaren akaryakıt fiyat farkı litre başına 1,60 avrodan 0,30 avroya düşürülecek. Tüm sınır kapılarında ilk gelen ilk geçer kuralı uygulanacak.

DÜN GECE BAŞLADI

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, iki ülke arasında varılan mutabakatın birçok sahada faaliyet gösterenleri, özellikle de yük taşıyan TIR ve kamyon şoförlerini yakından ilgilendirdiğini söyledi. 

Akaryakıt fiyat farkıyla ilgili ciddi sorunlar yaşandığını ve bu nedenle sınır kapılarında uzun kuyruklar oluştuğunu hatırlatan Yılmaz, 'Akaryakıt fiyat farkını çok düşük seviyelere, 30 sentlere kadar düşüren bir uzlaşma sağladık. Bu geceden başlayarak karşılıklı ulaşımda bu problem tamamen kalkmış oluyor. Transit ticarette ise şubatın başından itibaren mühürleme suretiyle bu sorun aşılmış olacak'' dedi.

KOLAYLIKLA ÇÖZÜYORUZ

İran İletişim ve Enformasyon Bakanı Mahmud Vaizi de,bu mutabakatın iki ülke kamyoncularına kolaylık sağlamaya ve adaletli bir yöntem geliştirmeye yönelik olduğuna dikkat çekti. 

İki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmedeki en önemli adımlardan birinin taşımacılıkta kolaylık sağlamak olduğunu vurgulayan Vaizi, 'Bu mutabakatın en önemli mesajlarından biri de şu ki, iki ülke arasındaki siyasi işbirliği alanı öyle seviyeye gelmiştir ki herhangi bir sorunu kolaylıkla çözebiliyoruz' diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.