1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İran sınır kapılarında sorunlar aşılıyor
İran sınır kapılarında sorunlar aşılıyor

İran sınır kapılarında sorunlar aşılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran sınır kapılarında yaşanan sorunun büyük oranda aşıldığını bildirdi.

A+A-

Canikli, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulunu bakanlık binasında kabul etti.

Bakan Canikli, ASO'nun Türkiye'de özellikle yerli sanayinin daha aktif hale getirilmesi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi konusunda yoğun çaba sarf ettiğini anlattı.

Söz konusu çalışmaların desteklenmesi gerektiğini ifade eden Canikli, "Bilişim teknolojilerinin çağa egemen olduğu dönemde Türkiye'nin bu gelişmenin gerisinde kalması düşünülemez. Aksi halde 2023-2051 hedeflerinin yakalamamız söz konusu değil" diye konuştu.

Canikli, İran sınır kapılarında yaşanan sıkıntılara ilişkin soruya da, "İran sınır kapılarında yaşanan sorun büyük oranda aşılmış görünüyor" yanıtını verdi.

İran ve Türkiye'nin aldığı kararlar sonucu her iki tarafa da zarar verecek bir tablonun ortaya çıktığına dikkati çeken Canikli, şunları kaydetti:

 
"Hem kuyruklar eridi hem de ticaret tekrar hızlandı"
 

"Özellikle İran'ın depolara mühür vurması suretiyle, neredeyse ulaşımın ve ticaretin büyük oranda engellenmesi sonucunu doğuran bir durumla karşı karşıya kalmıştık. Ama daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde İran bu uygulamadan vazgeçti. Giren çıkan araç sayısı günlük 30'lara kadar düşmüştü. Şu anda yine 500'lere yaklaşmış durumdayız. Hem kuyruklar eridi hem de ticaret tekrar hızlandı."

Canikli, İran'ın Türkiye'nin önemli ticaret partnerlerinden biri olduğuna işaret ederek,  bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kanserojen madde ihtiva eden ayakkabılara ilişkin soru üzerine de Canikli, tahlile gönderilen 15 numune ayakkabıdan 12'sinin sağlığa zararlı kimyevi ürünler içerdiğinin belirlendiğini anımsattı. Bakan Canikli, mevzuat çerçevesinde ilgili firma tarafından bunun kamuoyuyla paylaşılması, ulusal gazete ile televizyon kanallarında duyurulması ve satılan ayakkabıların bedeli karşılığında toplatılması gerektiğini ifade etti. 

Firmanın, ayakkabılardan 7'si ile ilgili ilan verdiğini anlatan Canikli, "İlanda açıkça ürünün zehirli kimyasal içerdiği ve bu nedenle toplatılması kararı verildiği, getirilmesi halinde bedeli karşılığında alınacağı kamuoyuna duyuruldu. Kalan 5 ayakkabı ile ilgili tebligatlar yapıldı, kanunun gerektirdiği 10 günlük süre içinde firma aynı yöntemi 5 numune için de gerçekleştirecek" dedi.

Bakanlık çalışanlarının doğrudan tüketiciye arz edilen ürünlere ilişkin denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Canikli,  ayakkabıya özel önem verdiklerini belirtti. Bu konuda kamuoyunun bilinçlendirilmesinin de önemine işaret eden Canikli, "Gelişmiş ülkelerde bu işler nasıl yapılıyorsa, Türkiye'de bakanlık olarak tüketiciye daha sağlıklı ürünlerin sunulması noktasında görevimizi yapıyoruz" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.