1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İşi hiç kolay değil: Önceliği dışlamadan kucaklaşmak!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İşi hiç kolay değil: Önceliği dışlamadan kucaklaşmak!

A+A-

Şadi Özdemir’i yıllardır tanırız. Siyasi üslubunu konuşmak ve uzlaşmak şeklinde yorumlayabiliriz. Kavgayı sevmez, diyaloğu önemser.

En önemlisi…

Geçmişte SHP İl Başkanı olduğu dönemde proje siyaseti yapmayı severdi. Kendisi çalıştığı gibi, herkesi çalıştıracak projeler üretir.

O bakımdan…

İl Başkanı olarak CHP’ye bu dönemde çok çalışma anlayışı getireceğini şimdiden söylemek mümkün.

Yanı sıra…

Pazar günü herkesin birbirini ötekileştirmekle suçlayıp keskinleşen bir kongre yaşayan CHP’nin bugünkü durumu için uzlaşmacı ve diyalogçu özellikleri bir şans olabilir.

Fakat…

Kongrede ortaya çıkan tablo işinin hiç de kolay olmadığını gösteriyor.

Ama…

Dün konuştuğumuzda Şadi Özdemir’i hazır ve istekli gördük. Yılbaşından sonra devralacağı CHP İl Başkanlığı görevinde yapacaklarını planlamış.

Önceliği de…

CHP’de hiç kimseyi dışlamadan, herkesi kucaklamaya vermiş.

Yani…

Seçildik, şimdi ne yapacağız?” diye çevresine bakınma pozisyonunda değil.

Dedi ki:

Kongre öncesi söylediklerim aynen geçerli. Kucaklayıcı yönetim anlayışı sergileyeceğiz. Kimseyi dışarıda bırakmayacağız, herkesle el ele olacağız.”

Yeni yılda CHP için yeni bir süreç başlayacağını düşünüyor. O nedenle elini herkese uzatma noktasında ısrarlı:

Kararları yönetim kurulu olarak hep beraber alacağız. Karar sürecine ilçe başkanlarımızı da katacağız. Daha çok kişiden yararlanacağız.”

Bir adım daha attı:

Hatta diğer iki listedeki arkadaşlarımızı da bu süreçlere katacağız. Hep beraber kucaklaşıp, el ele ileriye doğru yürüyeceğiz.”

Bu doğrultuda…

Kongre sürecindeki tavrını da sürdürdüğünü gösteren önemli bir mesaj verdi:

Kongrede ayrı düştüğümüz, bu partinin yetiştirdiği çok değerli arkadaşlar var. Bu partinin yetiştirdiği değerleri kenara atma lüksümüz yok. Onlar da bizimle birlikte olacaklar.”

Hedefi şu:

Herkesle el ele, çalışmaya odaklanmış bir parti yönetimi olacağız. Vaat ettiğim izleme ve çalışma gruplarını hemen oluşturacağız.”

 

2 partide il başkanlığı yapan 2. isim

 

Bursa siyasetinde 2 partide il başkanlığı yapan yalnızca 2 kişi var.

İlki, rahmetli Şemsettin Şen’di. Önce Erdal İnönü’nün genel başkanlığı döneminde SHP il Başkanlığı yaptı, CHP kurulup bu partiyle birleştikten sonra da CHP İl Başkanlığı’na seçildi.

İkinci isim de Şadi Özdemir oldu. O da, SHP-CHP birleşmesinden sonra CHP’den ayrılan Murat Karayalçın’ın kurduğu SHP’de il başkanlığı üstlendi.

Pazar akşamı da CHP İl Başkanı seçildi.

 

CHP Genel Merkezi kongreye kurultay hesabıyla mı baktı?

 

Pazar günü Merinos’ta CHP İl Kongresi’nin yapıldığı Osmangazi Salonu’nun dışındaki fuayede sohbet edip kulis hareketlerini gözlemliyorduk.

Parti Meclisi Üyeliği yapmış, partiye emeği geçmiş isimlerden Hüseyin Sezgin’le konuşurken, “Ankara’dan gelen var mı?” diye sorup devam ettik:

Eskiden genel başkanlar Bursa il kongrelerini önemser ve gelirlerdi. Ankara’dan kimsenin gelmemesini nasıl yorumlamak gerekir?”

Cevabı…

O anda yanımıza gelen beyefendi verdi:

Ankara’dan Milletvekili Atilla Sertel geldi, ama salona gelmeyebilir. Bir de ben buradayım. Ben parti denetçisiyim.”

Görevini de söyledi:

Ankara adına kongrede gözlem yapıyorum.”

Açıkçası…

Yöntem ilginç geldi. “Resmi görevli misiniz?” diye sorduk. “Hayır, resmi görevim yok, ama ilgili yerlere rapor verip bilgilendiriyorum” dedi.

Kongreyi neden izlediğini şöyle ifade etti:

Bursa’dan geçen kurultayda Kemal (Kılıçdaroğlu) Bey’e karşı 30 oy çıktı. Onun için buradayım. Bir daha böyle olmayacak, Bursa tamam.”

Konuştuğumuz kişinin adı Hüseyin Karabulut. Kongre için Eskişehir’den gelmiş, ama Bursa’da da çok sayıda tanıdığı olduğu görüşmelerden anlaşılıyor.

CHP’de resmi bir görevi yok. Yalnızca Kılıçdaroğlu’nun eşinin akrabası olduğunu öğrendik.

Eğer…

CHP Genel Merkezi de pazar günü denetçi olduğunu söyleyen Hüseyin Karabulut gibi düşünüyorsa, bundan kongrelerin kurultay hesabıyla dizayn edildiği anlamı çıkıyor.

Bu da bir başka siyasi garabet doğrusu.

 

Tarihi çarşımızdan Türkiye’ye dev bir federasyon doğuyor!

 

Aslında… 20 yıla yakın geçmişi var. Bursa’nın tarihi çarşı ve hanlarının esnaf temsilcileri olarak yıllarca bir araya gelip sorunları konuştular.

Sonra…

Bu buluşmaları platform adıyla sürdürdüler. Bunu da Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği’nin kuruluşu izledi. Hem esnaf arasında sağlam bir koordinasyon sağladılar, hem yönetimlerle çarşı arasında köprü oldular.

Bu çalışmalar başka kentlerdeki çarşı derneklerinin de ilgisini çekti.

Nitekim…

Aralarında İstanbul, Edirne, İzmir, Konya, Kayseri gibi illerin de yer aldığı 35 ildeki çarşı dernekleri ile temas kurup Türkiye genelinde işbirliği ortamı ortaya çıkardılar.

Geçtiğimiz ay Bursa’da yapılan toplantıda federasyon çatısı altında toplanma kararı aldılar.

Karara göre…

Tarihi Çarşı Dernekleri Federasyonu adı altında yeni bir üst çatı yapılanması kuruluyor. Federasyonun kuruculuğunu Bursa’nın üstlenmesi, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği Başkanı Muhsin Özyıldırım’ın da kurucu başkan olması alınan kararlar arasında.

Şimdilerde federasyonun tüzüğü yazılıyor. Önümüzdeki ay kuruluşu tamamlanacak.

 

Tofaş’tan Bursa ile ilişkiler adımı

 

Tofaş otomobil üreticisi olmanın yanında Bursa sanayi ve spor dünyası için de önemli bir kuruluş. Fakat son yıllarda Bursa’yı yeterince önemsemediği izlenimi var.

İşte…

Bunu değiştirmek ve Bursa ile ilişkileri geliştirmek amacıyla Tofaş bir adım attı ve 38 yıllık arkadaşımız, meslektaşımız Dr. Murat Kuter’i göreve getirdi.

Aslında Tofaş için Murat yabancı biri değil. Spor kulübünde 25 yıl Dış İlişkiler Sorumlusu olarak görev yaptı, 2010’da ayrılırken Tofaş Spor Kulübü’nün 35 yıllık tarihini kitaplaştırdı.

Şimdi de Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu’nun Bursa Danışmanı olarak yeni bir döneme başlıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.