1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İslami kurala uygun Borsa
İslami kurala uygun Borsa

İslami kurala uygun Borsa

Borsa İstanbul Başkanı Ulussever, İslam'da zekat, sadaka ve karz gibi vasıtalarla refah ve kazancın paylaşıldığına dikkat çekti.

A+A-

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, 'Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz' dedi.

Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi (GIFDC), Borsa İstanbul, İslam Kalkınma Bankası (IDB), İslami Araştırma ve Eğitim Merkezi (IRTI) ve Guidance Financial Group iş birliğiyle düzenlenen 'İslami Ekonomi ve Finans 2015 Sempozyumu' dün başladı. 

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile açılan sempozyum, Dünya Bankası Global İslami Finans Araştırmaları Merkezi'nden Zamir İkbal ile Boğaziçi Üniversitesi Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Coşkun'un selamlama konuşması ile devam etti.

YÜKSEK BOYUTLARDAKİ BORÇLANMA KRİZE SEBEP

Daha sonra kürsüye çıkan Borsa İstanbul Başkanı Talat Ulussever, nasıl İslam'da zekat, sadaka ve karz gibi vasıtalarla refah ve kazancın paylaşılması teşvik ediliyorsa, ticaret ve yatırımlardaki olası refah ve kazancın da paylaşılmasının özendirildiğini aktardı. 

Tüm bu paylaşım şekillerinin gelir adaletsizliğini azaltmaya yardımcı olduğunu dile getiren Ulussever, ''Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz'' diye konuştu.

'İSLAM FİNANSI' DAHA DOĞRU

Ulussever, 'İslami finans' yerine 'İslam finansı' kavramının kullanılmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü belirterek, şunları kaydetti: ''Referans noktası da dahil olmak üzere tüm sistemin İslami kurallara dayandığı bir modele dayanması gerekmektedir. Ayrı bir mevzuat olmadan, tam manasıyla İslamlaştırılmış bir bankacılıktan bahsedemeyiz'' dedi. Benzer bir durumun sermaye piyasaları için de geçerli olduğunu vurgulayan Ulussever, mevcut finansal sistemin İslamlaştırılmasının bazı durumlarda yeniden ve orijinal bir model kurmayı gerektirirken, bazı durumlarda ise sadece var olanı değiştirmekle mümkün olduğunu söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.