İsrail’de siyasi deprem

İsrail’de Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in oluşturduğu koalisyon bloku, yeni hükümetin güven oylamasının zamanında yapılması için Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili olan Meclis Başkanı Yariv Levin yerine yeni bir isim getirmek için çalışmalara başlarken, Yamina’dan bir milletvekili ise bu girişime destek vermeyeceğini duyurdu.

İsrail’de siyasi deprem

Koalisyonu kurmakla görevlendirilen Lapid’in hükümeti kuracak sayıya ulaştığını Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e bildirmesinin ardından İsrail’de siyaset sahnesi daha da karışık bir hal aldı.

Yeni koalisyonun en geç 14 Haziran’a kadar güvenoyu alıp, yemin ederek göreve başlaması gerekiyor, koltuğunu kaybetmek istemeyen Netanyahu’nun ise bunu engellemek için tüm çabayı göstermesi bekleniyor.

Lapid-Bennett liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde yer almayı kabul eden 8 partinin toplamda 62 milletvekili bulunuyor.

Bu da 120 sandalyeli İsrail Meclisinde koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekiline yakın bir sayı olması nedeniyle koalisyonun güvenoyu alıp alamayacağı hakkındaki soru işaretlerini artırıyor.

Meclis Başkanı Levin’in güven oylamasını geciktirmesi bekleniyor

Netanyahu karşıtlarının önündeki en büyük engel ise Meclis Başkanı Levin olarak gösteriliyor.

Yerel basında çıkan haberlerde, Levin’in özellikle aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan Yamina milletvekillerinin üzerindeki baskıyı artırmak için güven oylamasının 14 Haziran’a kadar Meclis Genel Kuruluna getirilmesini engellemeyi amaçladığı belirtiliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X