1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İşsizliğe karşı sessiz devrim: Maaşı İşkur’dan yeni çalışan
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İşsizliğe karşı sessiz devrim: Maaşı İşkur’dan yeni çalışan

A+A-

Şu günlerde… Harareti ve tansiyonu yükselen meydan konuşmalarında emekli maaşları-yoksulluk -işsizlik gibi konular öne çıkıyor.

Bu noktada…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in itirazına ve açıkladığı rakamlara hafta içinde bu sütunlarda yer verdik.

Yanı sıra…

Ailesinin büyük bölümü Bursa’da yaşadığı için sık sık Bursa’ya gelen ve kendini Bursalı kabul eden İşkur Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı ile sohbet ederken, işsizlikle mücadele kapsamında sessiz devrim yapıldığını öğrendik.

Söze…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’in direktifleri doğrultusunda, İşkur olarak işsizlikle mücadele kapsamında çok özel projeler hazırladık” diyerek başladı ve devam etti:

İşsizliğin temel nedenlerinden biri olarak karşımıza deneyim eksikliği çıkıyor. Çünkü işyerleri işe alım yaparken deneyimi arıyor. Biz de bu soruna karşı İşbaşı Eğitim Programı adıyla yeni bir proje hazırladık.”

Şu bilgiyi verdi:

Proje, işverenlerin çalıştırmak istedikleri kişileri işbaşında tanımalarını ve yine kendi beklentileri doğrultusunda eğitmelerini sağlıyor. Üstelik işverene maddi yükü de yok.”

Buna göre…

10 kişiden fazla çalışanı olan işyerlerine ise çalışan sayısının yüzde 10’u kadar yeni çalışan alıp eğitme fırsatı tanıyor. 10 çalışanın altındaki işyerlerineyse 1 katılımcı veriliyor.

Projenin en önemli aşaması şu:

Diyelim ki, 100 çalışanı olan bir işletme, İşkur’un İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 10 yeni çalışan alabilecek. Bu kişiler işyerinde çalışarak eğitim alıp deneyim sahibi olurken asgari ücret tutarındaki maaşlarını 6 ay süreyle İşkur ödeyecek.”

Şunu da ekledi:

O çalışanların 6 ay süresince genel sağlık sigortası, iş kazası ve meslek hastalıklarına kadar tüm primlerini de İşkur ödeyecek.”

Yani…

Yani, işverenin hiçbir mali yükü olmayacak.”

Şuna da dikkat çekti:

6 ayın sonunda işveren yarar sağlayamayacağını düşünüp işlerine son vermek isterse, İşkur olarak hiçbir karşılık istemeyeceğiz.”

Şu da önemli:

İşveren memnun kalır da devam ettirirse, imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primlerini yine İşkur ödeyecek.”

Bir noktayı daha vurguladı:

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işe alınanlar için işveren ilave harcama yapmak isterse, bu harcamaların kişi başı 600 liraya kadar olan bölümünü vergi matrahından düşebilecek.”

 

AK Parti ilk kez meydanı dolduramayınca CHP umutlandı

 

Cumartesi günü… Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ilk Bursa mitingini izlemek için Gökdere’ye gittiğimizde gördüklerimizi Olay Televizyonu canlı yayınında Ramazan Düzgün’e şöyle yorumladık:

Geçmişte AK Parti kendi mitingleriyle yarışıyordu. Hangi mitingden fazla, hangi mitingden eksik insan topladığı karşılaştırmaları yapılıyordu. Bu meydan AK Parti’yi ilk kez kendisiyle değil, diğer partilerle yarıştırıyor.”

Miting sonrası yayınında da yine benzer şeyler söyledik.

Gerçi…

Televizyon ekranlarına meydanın taştığı görüntüleri yansıyor, ama AK Parti mitinginin MHP’ye bariz üstünlüğü yok. Hatta, iki miting arasındaki farkı, Lig TV’nin futbol maçlarındaki pozisyonları incelediği o ünlü pierosu belirler.

Meydanın, Bursa’da daha iyi bir kürsü performansı sergileyen Başbakan Davutoğlu’nu da pek tatmin etmediğini düşünüyoruz.

İşte…

Bu durum CHP’nin cumartesi günü yapacağı miting için umutlarını arttırdı.

Bunu da…

AKP mitinginden sonra bizim mitingimizin daha önem kazandığının farkındayız” diye söze başlayan CHP İl Başkanı Zafer Yıldız şu sözlerle dile getirdi:

Hrkes bizim mitingimizi bekliyor. Biz de bunun bilinciyle Bursa’daki meydan üstünlüğünü ele almak istiyoruz. Arkadaşlarımız bu hedefle kilitlendiler.”

Miting saatini 17.00 olarak belirleyen CHP’nin Bursa’nın cumartesi alışkanlığına uygun bir planlama yaptığı görülüyor. Çünkü, AK Parti meydanının zayıf kalma nedenlerinden biri de saatinin yanlış olmasıydı.

 

AK Parti’nin atom karıncası: Yüksel Yeni her an her yerde!

 

Seçime artık 19 gün kaldı. Siyasi partiler adaylarıyla sahada çalışmalarını sürdürüyorlar. Seçmenle olabildiğince fazla temas kurmaya özen gösteriyorlar.

Fakat…

Tüm partilerin tüm adayları arasında en hızlı çalışan olarak Yüksel Yeni dikkatimizi çekiyor.

Öyle ki…

AK Parti Adayı Yeni daha sabah namazı sonrası yollara düşüyor ve her yere gidiyor. Bazen bir inşaatın şantiyesinde baret takıp işçilerle sohbet ediyor, bazen çocuklarla buluşup oyuncak dağıtıyor, bazen sivil toplum örgütlerini ya da kurumların yöneticilerini dinliyor.

Adeta…

Günün her saatini değerlendirmeye yönelik çabasıyla AK Parti’nin atom karıncası gibi çalışan Yüksel Yeni’nin yüksek temposunu izleyebilmek bile güç.

 

Keskin’in 5. torunu ile “adaş” olduk…

 

2004-2014 arası iki dönem Yıldırım Belediye Başkanlığı yapan, sonrasında yazar olarak üretmeye devam eden Özgen Keskin geçen hafta beşinci torunu Ahmet Emin Keskin’i kucağına aldı.

Böylece biz de Özgen Keskin’in torunuyla adaş olduk.

 

Kurumuna değer katan bir gazeteci

 

Bursa medyasını takip edenlerin Sevinç Baysal olarak tanıdıkları Sevinç Feyzioğlu ile bir dönem Olay’da birlikte çalıştık. Mustafa Yurtkuran döneminden buyana da Uludağ Üniversitesi Basın Bürosu Sorumlusu olarak başarıyla görev yapıyor.

Dahası…

Bursa belleğine kazandırdığı kitapları da olan Sevinç Feyzioğlu bize göre kurumuna değer katan bir anlayışla Üniversite için çalışıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.