1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik arttı yeni istihdam paketi geliyor
İşsizlik arttı yeni istihdam paketi geliyor

İşsizlik arttı yeni istihdam paketi geliyor

İşsizlikteki artışın nedeninin Türkiye'nin iş üretememesi değil, çalışma yaşına giren nüfustaki hızlı artış olduğunu belirten Bakan Işık, ''Şu anda yeni bir istihdam paketi üzerinde de çalışıyoruz'' dedi.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, hedeflerinin çalışma hayatına katılan her insanı istihdam edebilmek olduğunu söyledi.

Bakan Işık, 2014 yılının Türkiye'nin son yıllarda geçirdiği en zor yıl olduğunu belirterek, ''İç konjonktür açısından bakarsanız, 2014'e 17-25 Aralık operasyonlarıyla girdik, direkt hükümete yönelik açıkça ve dış bağlantılı büyük bir operasyondu. Hükümete yönelik bir darbe girişimi ve iki seçimin olduğu ve bu seçimlerin sonucunda da bir büyük devir teslimin yapıldığı bir yıl geçirdik. İç konjonktür açısından bakarsanız son derece zor bir yıldı'' ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR BAŞARI

Geçen yıl Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırımına gideceği beklentisinin çok güçlü olduğu hatırlatan Işık, şunları kaydetti: ''Piyasadaki likidite daralacağı beklentisi çok güçlüydü. Likitide azaldıkça sizin cari açığı finanse etmekte zorluklar ortaya çıkıyor. Cari açığın ülke ekonomisine yönelik daha büyük bir risk oluşturmaması için bu defa cari açığı azaltacak bazı makro ihtiyati tedbirleri, büyümede bir miktar yavaşlamayı göze alarak yürürlüğe koyduk. Türkiye, 2014'te cari açıkta önemli bir gerilemeyi yakaladı, bu alanda ciddi bir başarı elde etti. Bütün bu şartları değerlendirdiğimizde 2014'te yüzde 3 civarında büyüme son derece bana göre anlamlı. Bu şu anda AB ortalamasından da dünya ortalamasında da yüksek bir büyüme.''

YÜZDE 4 BÜYÜMEYİ RAHAT YAKALARIZ

Işık, 2015 yılının ikinci yarısından sonra büyümenin artacağına dikkati çekerek, bu yıl yüzde 4 büyümenin rahatlıkla yakalanacağını savundu. Petrol fiyatlarının düşmesinin bölgedeki ihracat pazarlarında da belirsizliğe neden olduğunu ifade eden Işık, ''Petrol fiyatının düşmesinin Türkiye'ye faydası var ama ihracat pazarlarındaki alım gücü dolayısıyla ülkelerin planladıkları harcamaları yapmamalarının da bize negatif etkisi var'' diye konuştu.

12 AYDA 1,4 MİLYON İSTİHDAM

Son açıklanan işsizlik verilerini de değerlendiren Bakan Işık, ''İşsizlik oranımızda bir miktar büyüme var. Ama bu yükselmenin sebebi Türkiye'nin iş üretmemesi değil. Çalışma yaşına giren nüfustaki hızlı artıştır. Türkiye son 12 ayda 1 milyon 430 bin yeni istihdam üretmiş, yüzde 5,5 artışa denk geliyor ki dünyada son bir yılda bu artışı sağlayan ülke yok'' dedi. Işık, bütün istihdam taleplerini karşılamanın kolay olmadığını dile getirerek, ''Hedefimiz çalışma hayatına katılan her insanımızı istihdam edebilmek, iş imkanı sunmak hatta mevcut işsizleri de mümkün olduğu kadar azaltmak ve eritmek. Bu noktada yeni istihdam oluşturma rakamlarını özellikle ben önemsiyorum. Şu anda yeni bir istihdam paketi üzerinde de çalışıyoruz'' diye konuştu.

İKTİDARIN POLİTİKALARINA İNANMAYAN BÜROKRATLAR

Bakan Işık, kamudaki görevden almalar ve bu konuda Meclis gündeminde bulunan düzenleme konusundaki sorular üzerine, bu düzenlemenin son derece gerekli olduğunu söyledi. Bir iktidarın, o iktidarın politikalarına hiçbir şekilde inanmayan üst düzey bürokratlarla politikalarını hayata geçiremeyeceğini ifade eden Işık, ''Bence belirli bir düzeyin üstündeki bürokratların hükümetle gelip hükümetle gitmesi esastır. Amerika'da bu uygulanıyor, Türkiye'de de bu uygulanmalı'' dedi. Işık, siyasi iktidarın güçsüz, bürokrasinin güçlü kalmasının siyasete irtifa kaybettirdiğine işaret ederek, bunlara fırsat vermemek için getirilen düzenlemenin yerinde olduğunu vurguladı.

YENİ KRİPTOLU TELEFONU TANITTI

Bakan Fikri Işık, yeni kriptolu telefonu ilk kez tanıttı. Bu telefonların dinlenememesine yönelik dünyada en gelişmiş kripto çözücü cihazların çözme kabiliyetinin 3 katı kadar güvenlik sistemi geliştirdiklerini anlatan Işık, ''Bütün yazılımını değiştirdik. Dolayısıyla kripto çözücü cihazlarla bu kriptolu telefonun dinlenebileceğine inanmıyorum'' dedi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.