1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İstanbul’da iskele krizi: BUDO’ya yeri vermeden ‘Kabataş’tan çık’ baskısı
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul’da iskele krizi: BUDO’ya yeri vermeden ‘Kabataş’tan çık’ baskısı

A+A-

Önümüzde… Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin basın bülteni var. Özetle, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak meydan düzenleme projesi kapsamında Kabataş İskelesi deniz trafiğine kapatılırken, BUDO’ya tahsis edilen Sirkeci’deki Katip Çelebi İskelesi teslim edilip, tadilat çalışmaları tamamlanıncaya kadar BUDO Kabataş İskelesi’ni kullanmaya devam edecek” deniyor.

Aslında…

Bu sütunların okurları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekseninde yaşanan gelişmeleri 6 Ağustos Cumartesi günü okudular.

O yazıda şunu vurguladık:

BUDO’ya Karaköy’deki Katip Çelebi İskelesi’ni gösteren İstanbul Büyükşehir Belediyesi yer teslimini bir türlü yapamadı.

Çünkü…

UKOME toplantısı yapılamadığı için karar alınması gecikti. Yapıldığında da, kurul üyesi askerler olmadığı için imzalar eksik kaldı.

Ayrıca…

Katip Çelebi İskelesi’nde bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilen kitabevi de boşaltılmadı.

Gelinen noktada…

İşlemler tamamlanamadığı için Karaköy’deki Katip Çelebi İskelesi bir türlü BUDO’ya teslim edilemedi.

Bu da…

İstanbul’a deniz yolculuğunda BUDO’yu yeni bir sıkıntının beklediği anlamına geliyor.

O sıkıntı son 2 gündür çok ileri düzeyde yaşanıyor.

Örneğin…

BURULAŞ geçen hafta Sirkeci’deki iskeleye tabela ve internet bağlantısı çalışmaları yapmak istedi. Fakat, iskeleyi kullanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kitabevi yönetimi görevlileri alana sokmadı.

Dahası…

BURULAŞ dün de, BUDO gemilerinin iskeleye yanaşabilmelerini sağlayacak tadilat için ölçümleme yapmak istedi, ama İstanbul Kitapçısı adlı kitabevi yönetimi yine izin vermedi.

Bunlar olurken…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi dün BUDO’ya yaptığı tebligatla “Kabataş İskelesi’nden 11 Ağustos itibariyle çıkmasını” istediler ve 12 Ağustos’ta iskelenin kesinlikle kapatılacağını tebliğ ettiler.

Tebliğ etmesine ettiler, ama Sirkeci’de vaat ettikleri Katip Çelebi İskelesi’ni henüz BUDO’ya teslim edemediler.

İşte…

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin dünkü açıklamasının arka planında bu gelişmeler var. Görünen o ki, İstanbul’da BUDO müthiş bir iskele baskısı altında resmen mücadele veriyor.

Ama…

Şunun bilinmesinde de yarar var: Bursalıları İstanbul’un orta yerinde çaresiz bırakmaya kimsenin hakkı yok.


 

Tramvayda anons: Kabataş’a gitmeyin

 

BUDO deniz otobüsü seferlerine başladığında bugünkü gücüne kısa sürede ulaşacağını kimse beklemiyordu. Ama BUDO deniz yolculuğunda bir marka haline geldi.

Ne var ki…

Meydan düzenlemesi yapmak için Kabataş İskelesi’ni kapatma kararı alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu iskele yerine BUDO’ya vaat ettiği Eminönü’ndeki Katip Çelebi İskelesi’ni, içindeki kendi şirketi kiracısını çıkaramadığı için henüz teslim edemedi.

Bununla birlikte…

Tramvaylarda yapılan “Kabataş İskelesi’nin kapatıldığı, deniz yolcularının Eminönü’nde inmeleri” anonsuyla BUDO yolcularının kafaları karıştırılıyor.


 

BUDO’nun itirazı: Kafeteryadan yolcu salonu olmaz!

 

Akşam saatlerinde BUDO’ya yaptığı tebligatla Kabataş İskelesi’ni bugün için kapatacağını duyuran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vaat ettiği Katip Çelebi İskelesi üstündeki kendine ait kitapçıyı da çıkaramıyor.

Kim bilir…

Kitabın yanı sıra kahve ve kahveye yönelik hediyeliklerin satıldığı kendine ait İstanbul Kitapçısı’nı belki de çıkarmak istemiyor.

Öyle olunca yan taraftaki 30 metrekarelik kafeterya gibi yeri BUDO’nun şehir hatları gemileriyle birlikte kullanması isteniyor.

İşte buna da BURULAŞ itiraz ediyor:

Bir…

BUDO ve şehir hatları gemilerinin bordo yüksekliği ve bağlama noktaları farklı. İskelede yapacağımız değişiklikten sonra şehit hatları yanaşamaz.”

İki…

Şehirlerarası yolculuk yaptığımız için emniyet ve ulaştırma kuralları gereği yolcuların el bagajları dahil her şey X-Ray cihazından geçirilerek bekleme salonuna alınıyor. Böyle bir ortam karışık kullanılamaz.”

Üç…

Salonun boyutları yalnızca bir geminin yolcuları için beklemeye elverişli. Kafeteryadan iki farklı gemi için yolcu salonu olmaz.”

Dört…

Kötü hava koşullarında gerektiğinde 24 saat rıhtımı ve yolcu salonunu kullanmamız gerekebiliyor, o nedenle iki geminin ortak kullanımı mümkün olmaz”


 

Demokrasi nöbetleri bitti, Şehreküstü’nde bakım gerek

 

Herkes görüyor… Osmangazi Belediye Meclisi’nde MHP Grubu Sözcüsü Cemil Aydın olmasa iktidarıyla, muhalefetiyle kimsenin sesi çıkmayacak, belediye çalışmalarını kimse sorgulayıp kamuoyu gündemine getirmeyecek.

O da…

Muhalefet olmanın sorumluluğu içinde, çoğunlukla eleştirel yaklaşıyor, bazen uyarıcı oluyor.

Örneğin…

15 Temmuz sonrası başlayan demokrasi nöbetleri ile adı artık 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değişen Şehreküstü Meydanı’nın son halini fotoğraflayıp göndermiş.

Böylece…

Heykel kaidesindeki yazılardan hangi harflerin düşmesinden yeşil alanın nerelerinin bozulduğuna kadar belediye için önçalışma raporu gibi bir hazırlık ortaya çıkarmış.

Görünen o ki, demokrasi nöbetleri sonrası Şehreküstü’nde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nın elden geçirilmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.