1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İşte rapor: Trafikte dördüncüyüz ama sıkıntıyı en çok hissediyoruz!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İşte rapor: Trafikte dördüncüyüz ama sıkıntıyı en çok hissediyoruz!

A+A-

Aslında... Trafik sorunu Bursa'ya özgün bir şey değil. Dünyanın metropol kentlerinde olduğu gibi Türkiye'nin büyük kentleri de giderek artan trafik sıkışıklığı sorunu yaşıyorlar.

Görünen o ki,10-15 yıl öncesine kadar trafik sıkışıklığı denildiğinde acınan İstanbullular artık yalnız değiller. Hatta teselli bile buluyorlar.

Araştırmayı...

Hafta içinde, yol ve trafik uzmanı olarak görüşlerine bu sütunlarda yer verdiğimiz, sık sık da görüşlerine başvurduğumuz M. Tözün Bingöl gönderdi.

2017 yılı itibarıyla 5 büyük kente ilişkin yapılan trafik yoğunluğu analizinde çarpıcı bir durum da var:

"Haftalık gün ve 3'er saatlik dilimlere göre yapılan analize göre, İstanbul sürücülerin en çok trafik çilesi çektiği şehir olurken, İzmir'in hafta içi bazı saatlerde İstanbul'u bile geçtiği gözlemlendi."

Sıralamaysa şöyle:

1-018.jpg"Trafik yoğunluğu sıralamasında İstanbul ve İzmir’den sonra Ankara ve Bursa geliyor. Yani Bursa trafik sıkışıklığında Türkiye dördüncüsü."

Görüşü şu:

"Alternatif yolların olmaması, ya da etkin kullanılamaması Bursa'nın en büyük şanssızlığı. Bu nedenle trafik sıkışıklığını İstanbul, İzmir ve Ankara'dan daha çok hissediyoruz."

Şunu da ekledi:

"Kentin doğudan batıya geçen Ankara-İzmir yolu gibi tek eksenli ulaşıma mecbur kalınması da bir başka şanssızlık."

Şu tespit de önemli:

"Araç sayısı ile nüfus arasındaki orantısızlık Bursa'mızda hafta sonları cuma akşamından başlayarak tırmanan ciddi bir yükselişe yol açıyor."

Araştırmanın diğer bölümlerini de M. Tözün Bingöl şöyle yorumladı:

"Ankara’da trafik sıkışıklığı İzmir’in biraz altında, Antalya ise beş büyük kent arasında trafiğin en az olduğu kent olarak belirlendi."

İşte...

Son yıllarda Bursa için en önemli kent sorunu haline gelen trafik sıkışıklığı konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına yönelik uzman değerlendirmesi böyle. Bingöl'ün tespitlerini ve gözleme dayalı yorumlarını önemsiyoruz.

Hele...

Bursa'nın trafik sıkışıklığı bakımından Türkiye'nin dördüncü kenti olmasına karşın sıkıntıyı en çok hisseden kent olması çarpıcı bir durum tespiti oldu.

Cumartesi trafiği hafta içini geçti

 

Büyük kentlere yönelik olarak yapılan trafik sıkışıklığı araştırmasında Türkiye dördüncüsü olan Bursa'yı ilgilendiren önemli noktaya yol ve trafik uzmanı M. Tözün Bingöl dikkat çekti.

Buna göre...

Cuma akşamından başlamak üzere giderek yükselen Bursa trafiğindeki sıkışıklık cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren hafta içi yoğunluğunu bile geçen düzeye ulaşıyor.

Trafik, pazar günü de öğle saatlerinde hafta içini aratmıyor.


Bursa'da sabah ve akşam trafiğin yoğun saatleri

 

3.-yazi-icin-trafik-grafigi.jpgTrafik sıkışıklığını yoğun yaşayan büyük kentlerdeki araştırma, Bursa trafiğinin hangi saatlerde yoğunluğunun arttığını da gözler önüne seriyor.

Buna göre...

Bursa'da trafik yoğunluğu sabah saat 08.00'den itibaren artmaya başlıyor ve saat 09.00 trafiğin en yoğun saati oluyor. Saat 11.00-12.00'de en aza inen trafik yoğunluğu saat 15.00'ten sonra yeniden yükselişe geçiyor ve saat 19.00'da en yüksek seviyeye ulaşıp kırmızı çizgiyi aşıyor.

Saat 20.00'den sonra da normale dönüyor.


Uzmanı uyarıyor: Kısa mesafelere yürümeye alışmak gerek!

 

Yol ve trafik uzmanı M. Tözün Bingöl büyük kentlerin trafik sıkışıklığı araştırmasından "Bursa'nın trafik sıkışıklığında dördüncü, ama sıkıntıyı en çok hisseden kent" çıkması üzerine öneriler getirdi.

Öncelikle de dünya kentlerinden trafik hızı örnekleri verdi:

"Trafiğin ortalama hızı Londra’da 11, Tokyo’da 18 ve Paris’te 26 kilometre olarak hesaplanmış."

Gözlemi şu:

"Bursa'da ortalama trafik hızı 15-20 kilometre, Bursaray hızı 30-35 kilometre. Üstelik işe geliş ve gidiş saatlerinde trafik hızı iyice azalıyor. Bir insanın tempolu yürüme hızından fazla değil."

Şu bilgileri de verdi:

"İngiltere'de otomobille ortalama bir seferde yapılan yol, 15 kilometrenin altında. Tek seferde 3,5 kilometrenin altındaki otomobil kullanımı ise, tüm kullanımın yüzde 25’ini oluşturuyor."

Ardından...

"Sağlıklı bir insanın yürüyerek saatte 7-8 km yol alabildiğini düşünelim" dedi ve şunu söyledi:

"Yarım saat yürüyerek otomobil kullanımını yüzde 25 azaltabiliriz. Ne var ki, uzak-yakın demeden her yere araçla gidiyoruz."

Önerisi şu:

"İşe gidiş gelişlerin bir kısmıyla alışveriş veya arkadaş ziyaretlerinin büyük kısmını yürüyerek yapmalıyız. Bu sayede otomobil kullanımı yüzde 25’ten daha fazla düşebilir."

Mesajı şu:

"Trafik sıkışıklığını azaltmak için yakın mesafelere yürümeye alışmak gerek."


Kadın Korosu'ndan Mehmetçik selamıyla Afrin operasyonuna destek

 

5.-yazi-icin-nilufer-kadin-korosu-mehmetcik-selami-ve-kamuflaj-giysisi.jpgMüzik eğitimi almamış, büyük çoğunluğu evkadınları ve emeklilerden oluşan 175 kişilik kadrosuyla Türkiye'nin en büyük kadın korosu unvanın elinde bulunduran Nilüfer Kadın Korosu sahnede rengarenk giysileri ve hareketli gösterileriyle hem kendileri eğleniyorlar, hem de izleyenlere Türk Sanat Müziği ziyafeti çekiyorlar.

Yurt içinde ve yurt dışında bugüne kadarki tüm konserleri büyük ilgi gören ve konser verdikleri salonları dolduran Nilüfer Kadın Korosu bu sabah Olay TV'de Meva Coşkun'un programına konuk oluyorlar.

Üstelik...

Sahnedeki rengarenk giysilerin yerine askeri kamuflaj giysileriyle bu sabah ekranda olacaklar.

Nedenini, Nilüfer Kadın Korosu'nun kurucusu ve şefi Dr. Aysel Gürel küçük bir şiirle açıklarken Koro'nun Mehmetçik selamı verdiği fotoğraf paylaştı:

"Afrin Operasyonu başlar başlamaz / Milletimiz tek yürek kimse bozamaz /Teröristler kaçacak delik bulamaz / Şanlı ordumuzla ezer geçeriz /Zeytin dalı ile de huzur veririz /Şanlı ordumuzla barışseveriz /Bizler Mehmetçiklerin anneleriyiz"

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.