1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İşte yeni Yıldırım bu: Edebali herkesi Mevlana’ya çağırıyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İşte yeni Yıldırım bu: Edebali herkesi Mevlana’ya çağırıyor

A+A-

Her ilçenin, her belediyenin kendine göre önemli sorunları var ve belediyecilik her yerde zor, ama Yıldırım biraz daha farklı ve zor.

Çünkü…

Yıldırım kaçak yapımlaşmanın en fazla olduğu, üstelik yapı stoğu da en sorunlu merkez ilçe.

O bakımdan…

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali 1.5 yıl önce göreve başladıktan sonra öncelikle tespit dönemi, sonra da hazırlık süreci yaşadı.

Bu süreçte…

Kendisinden önceki dönemde 7 mahalleyi kapsayacak şekilde başlatılan kentsel dönüşüm projesi uygulanabilir olmaktan çıktığı için iptal edildi. Yerine yeni bir kentsel dönüşüm hazırlığı başladı.

İşte…

O süreç sona erdi ve Yıldırım Belediye Başkanı Edebali, yeni hazırlanan Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ilk kez dün akşam Olay Televizyonu’nda konuğumuz olduğu Her Açıdan programında açıkladı.

Bir anlamda…

Geleceğe dönük planlanan yeni Yıldırım’ı ilk kez dün akşam tanıttı.

Buna göre…

Yüksek İhtisas Hastanesi karşısından inen Samanlı Bulvarı ile Samanlı Kavşağı’ndan Otosansit’e giden 11 Eylül Bulvarı’nın kesiştikleri köşeden, yani eski bölgeden proje başlayacak.

Yeni Yıldırım olarak adlandırılabilecek Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 55 hektarlık alanda uygulanacak. Konutların yanı sıra ticaret alanları, alışveriş merkezleri, sosyal donatı alanlarıyla çok özel bir kent ortaya çıkacak.

Edebali iddialı::

Şehircilik anlamında yeni bir yaşam seviyesine çıkacağız.”

Söylediği şu:

Orta alanda büyük bir yeşil aks var. Bütün sokaklar o yeşil aksa çıkıyor. Bisiklet yolları, yaya yürüme yolları, sosyal donatı alanları, cami, okul, sağlık alanları, alışveriş merkezi, pazar alanları hepsi olacak.”

Şunu da ekledi:

Biz yeni bir mahalleden çok yeni bir kentte yaşam alanı planladık. Orada kültürel etkinliklerin yapılacağı alanlar da olacak.”

Üzerinde durduğuysa şu:

Bizim geleneğimizde mahalle ve sokak kültürü var. Mevlana’da sokak kültürünü koruyoruz.”

Nedenini şöyle açıkladı:

Kentsel dönüşüm yaşayanların sosyal yaşamlarına uygun değilse mutlu edemezsiniz. Hele alışık olmadıkları yüksek binalara koyarsanız, o zaman da başka sorunlar ortaya çıkar.”

Projeyi işaret etti:

Bizim projemizde kat sayısı kısıtlı, çok yüksek binalar yok. Ama esnek binalar var. Böylece sokak kültürünü muhafaza ediyoruz.”

Şunu da vurguladı:

Eğer mümkünse mevcut sokakların adlarını buralara vereceğiz.”

Önemsediği şu:

Hem mahalle ve sokak kültürü geleneğimizi koruyacağız, hem de modern ve nitelikli bir yaşam alanı oluşturacağız.”

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

Bursa’nın en özel bölgesi, Türkiye’nin kentsel dönüşüm örneği olacak. Yeni bir yaşam isteyen herkesi Mevlana’ya yaşamaya bekliyoruz.”

 

Rakamlarla Mevlana yaşam bölgesi

 

Yıldırım Belediyesi tarafından mimari konsepti tamamlanan, Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 5 binlik ve 25 binlik planları Şehircilik ve Çevre Bakanlığı tarafından onaylandı, binlik planlar için de belediyeye yetki verildi.

Mimari projesi tamamlanan Mevlana dönüşümünün statik, betonarme, elektrik projeleri devam ediyor.

Kentsel dönüşüm alanında şu anda 3 binin üzerinde konut var. Projeyle de 4 bin üzerinde yeni konut üretilecek.

 

Martta temel atılıyor, hedef 3 yıl

 

55 hektarlık alanda başlayacak Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ilk kez dün akşam Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında tanıtan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali projenin hedeflerini de açıkladı:

Proje aşamasından sonra ihaleye çıkıyoruz. Mart ayı sonunda temeli atıp projenin startını vereceğiz. 3 yıl içinde, yani 2019’da da bitireceğiz.”

2019 hedefinin anlamı şu:

2019 bizim görev süremizin sonu. Görevimiz bitmeden bu projeyi bitireceğiz.”

 

Mevlana’daki yeni Yıldırım’da ortak akılla kullanışlı evler

 

1.5 yıllık bir hazırlık sürecinin ardından yeni Yıldırım olarak tanımladığı Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi’ni açıklayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali huzurlu.

Projenin nasıl hazırlandığını anlatırken şunları söyledi:

Bizim belediyecilik olarak tepeden inme, katılımcı olmayan bir anlayışımız yok. Ortak akılı önemsiyoruz. Nitekim Mevlana projemizi de ortak akılla hazırladık.”

Projede ortak aklın nasıl ortaya çıktığını anlatırken “Kentsel dönüşüm anlayışımız buldozer yöntemiyle tepeden inme davranış değil. Aksine uzlaşmacı, vatandaş görüşüne değer veren bir yöntem uyguluyoruz” dedi ve izlenen yolu açıkladı:

Tasarımı mülk sahipleriyle tek tek görüştük. Bire bir görüşmelerin yanı sıra aile görüşlerini önemsedik. Topluca bir araya gelip vatandaşın uzlaşma önerilerini de aldık.”

Ortaya çıkan görüş doğrultusunda şuna dikkat çekti:

Mevlana’daki kentsel dönüşümde modern, nitelikli ve esnek az katlı binalarda 60 metrekareden 140 metrekareye kadar daireler var. Bu yeni bir konsept.”

İptal edilen kentsel dönüşümde 45-50 metrekare konutlar olduğunu, “Bunun da bölgedeki insanların tercih edip yaşayabilecekleri konutlar olmadığını” anımsatıp, önemsedikleri ayrıntıyı şöyle vurguladı:

İnsanların yaşadıkları mekanlar için asgari kullandıkları alanlar var. Bunu korumak lazım, çünkü yaşam şekli bu. Yaşam şeklinin asgari değerleri altında konut önerdiğiniz zaman orada yaşayabilmesi çok zor.”

 

Vatandaşla anlaşılan yapılar boşaltılacak

 

2016 Mart sonunda temelinin atılması ve 2019’da tamamlanması hedeflenen Mevlana Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili olarak Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali şu bilgiyi verdi:

55 hektardan başlayıp etap etap çalışacağız. Ama önce vatandaşla anlaşacağız. Boşaltılan binalarda inşaat başlayacak. Kimseyi mağdur etmeyeceğiz.”

Şu nokta önemli:

İnşaatlar başladığında, vatandaş vereceği konutun karşılığında alacağı daireyi görecek. Başka bir yere taşındığındaysa yasanın verdiği kira hakkından yararlanacak.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.