1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. İstihbaratta ‘birinci lig’ maçı: Atalarının yaptığını yaptılar!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

İstihbaratta ‘birinci lig’ maçı: Atalarının yaptığını yaptılar!

A+A-

3 gündür… Gazetelerdeki ayrıntıları okuyor, televizyon programlarında yapılan yorumları dikkatle izliyoruz. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 53 vatandaşımızın can vermesine yol açan 2013 yılındaki bombalı saldırının faili Yusuf Nazik’in korunduğu Suriye’nin Lazkiye kentinden getirilmesi Türkiye gündemi oldu.

Haber ve yorumlar “MİT çok önemli bir operasyona imza attı” noktasında birleşiyorlar.

Gerçekten de…

Bugüne kadar dünyada operasyon özelliğiyle öne çıkan ve efsaneleşen gizli servisler vardı. Filmlerde ve romanlarda bu servislerle ajanlarından hayranlıkla söz ediliyordu.

Eğer…

O gizli servisler birinci ligi oluşturuyorlarsa, Lazkiye operasyonuyla bizim MİT de aynı ligin büyük oyuncusu olduğunu gösterdi. Romanlardaki, filmlerdeki gibi bir operasyon yaptı.

Gerçi…

MİT’in daha önce de yurt dışından alıp getirdiği FETÖ’cüler, yaşadığı yerde etkisiz hale getirilen teröristler de var, ama Lazkiye operasyonu istihbarat ligi şampiyonluğu gibi bir şey.

Yıllarca…

Yurt içinde adam takip eden kurumun, yurt dışında operasyon yapabilir hale gelmesi 26 Nisan 2014 tarihli ve 6532 sayılı yasayla gerçekleşti ve MİT’e yurt dışı operasyon izni çıktı.

Bu durumu…

Ankara’da yaşayan, istihbarat ve güvenlik konularının içinde olan dostumuzla konuşurken, özel bir tanımlama yaptı:

“Yüzyıllar önce Osmanlı Akıncıları en uzak coğrafyalara gider, alacakları kişiyi alır ve iz bırakmadan gelirlerdi. Bu çocuklar da atalarının yaptığını yaptılar. Gittiler, iz bırakmadan alıp geldiler.”

Biz buna…

Tüm operasyonun haberlerde yansıtılmadığı düşüncemizi de eklemek istiyoruz. Eminiz ki, fazlası vardır, eksiği yoktur. Onlar da zamanla ortaya çıkar.

Operasyon…

Teröristin ifadeleri ve verdiği bilgilerle elbette pek çok konu aydınlanır, fakat bir yansıması daha var:

Eskiden, MİT denildiğinde insanlarda çekingenlik oluşur, uzak durmaya çalışılırdı. Artık gurur duyulan bir istihbarat servisimiz var. Nazar değmesin.

 

Binali Yıldırım’ı duygulandıran ajanda

 

2.-binali-yildirim-ve-mutlu-cinar.jpgHer seferinde tekrarlıyoruz… Sosyolog Mutlu Çınar adeta proje fabrikası gibi üretir. Geçen yılbaşı hazırladığı Bursa Işığına Işık Katanlar ajandasında, Bursalıların yanı sıra ve büyüklerinden o gün doğanların biyografileri vardı.

20 Aralık sayfasındaysa dönemin başbakanı Binali Yıldırım yer alıyordu.

Mutlu işte o ajandayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a bizzat verdi.

Teşekkür eden Yıldırım’ın sözleri mutluluğunu gösterdi:

“Bugüne kadar manşet çok olduk, ama doğum günümüze özel sayfa ilk kez oluyor.”

 

İYİ Parti çevresinde uzlaşacağı başkanı buldu: Yahya Bahadır

 

3.-yazi-icin-iyi-parti-il-baskani-dr.-yahya-bahadir.jpgİlk tartışma… 11 Mart’taki il kongresine gidilen süreçte yaşandı. Selçuk Türkoğlu adı, MHP’de kader siyaseti yaptıkları İl Başkanı Yüksel Yılmaz’a karşı aday olarak gündeme geldi. O da sıcaktı, ama vazgeçti.

24 Haziran sürecinde milletvekili adaylığı için Yılmaz ve yönetiminin büyük bölümü istifa edince, yönetim kurulunda yapılan oylamayı Yılmaz ekibi adayı Bayram Kazancı kazanırken, oylanan Dr. Yahya Bahadır ise “Oylama olacağını bilseydim yarışa izin vermezdim” dedi.

Genel Merkez’in yaptığı çağrı gereği İl Başkanı Bayram Kazancı ve Yönetim Kurulu revizyon için istifa edince Selçuk Türkoğlu yine gündeme geldi.

Fakat…

Hak etmediği şekilde suçlanıp hırpalandı.

Ankara’ya davet edilen Birol Mumcu ve Dr. Yahya Bahadır’la görüşen Teşkilat Başkanı Koray Aydın kararını önceki gece bildirdi ve İYİ Parti’nin yeni il başkanı Dr. Yahya Bahadır oldu.

Uzun yıllardır Bursa’ya hem doktor olarak, hem sivil toplum örgütlerinde hizmet veren Bahadır uzlaştırıcı tarzıyla sorunların üstesinden gelebilir.

Selçuk Türkoğlu karar sonrası “İradem dışında il başkanlığımı isteyen 16 ilçe başkanına ve partililere müteşekkirim, çok onore oldum” dedi. Adaylık görüşmesi için Ankara’ya davet edilen Birol Mumcu ise “Yahya Bey’le abi-kardeş çalışmaya hazırım” mesajı verdi.

 

Ayhan Salman’a Ankara’da ödül sürprizi

 

4.-yazi-icin-cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-ve-ak-parti-il-baskani-ayhan-salman-turkiye-ikinciligi-odulu.jpgAK Parti illerde her yıl düzenlediği Siyaset Akademisi’ne çok önem veriyor. Hatta belediye meclisi adaylıkları için başvurularda Siyaset Akademisi eğitimi alanlara öncelik tanınıyor.

Bursa İl Başkanlığı da hem organizasyon, hem katılım olarak en iyiler arasında bulunuyor.

Nitekim…

AK Parti’nin düzenli yaptığı İl Başkanları Toplantısı için Ankara’ya giden Bursa İl Başkanı Ayhan Salman sürprizle karşılaştı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Türkiye ikincisi ödülünü aldı.

 

Hileli gıdada halk sağlığı açısından umut veren hapis kararı

 

5.-yazi-icin-gida-muhendisleri-odasi-baskani-lale-yildiz-001.jpgKarar… Gazetelerin haber sütunlarında yer aldı. Gaziantep’te, ayçiçeği yağına soya yağı karıştıran bir üreticiye hileli gıda üretiminden hapis cezası verildi.

İşte…

Türkiye’de ilk olan ve halk sağlığı açısından önem taşıyan kararı Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Lale Yıldız’la konuştuk.

Öncelikle…

Dönüm noktası olarak adlandırdığı kararın tüketici sağlığının korunması adıma emsal niteliğinde buldu, “Hileli gıda üretenler için caydırıcı olmasını diliyorum” dedi.

Ardından…

“Üreticilerin yasal zorunluluk olarak, alerjen bilgisini etikette mutlaka yazmaları gerekir” uyarısı yapıp kritik noktaya dikkat çekti:

“Soya fasulyesi ve ürünleri alerjisi olanları etkiler. Hatta, hassasiyeti olanlarda ölümle sonuçlanabilecek riskler oluşturur. O nedenle, içine soya yağı katılmış ürün yüzde 100 ayçiçek yağı olarak satıldığında, bunu bilmeden alıp tüketen alerjisi olanları tehlikeye atarsınız.”

İsteği şu:

“Mahkemenin hapis kararı gıda güvenliği açısından çok önemli. Bir sonraki adım ise kötü niyetli firmaların ticaretten men edilmesi olmalı.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.